Потпредсеница Владе и министарка културе Маја Гојковић отворила изложбу „Надежда Петровић. Модерност и нација“ у родном граду велике сликарке
Данас је у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку свечано отворена изложба под називом „Надежда Петровић. Модерност и нација“ аутора проф. др Игора Борозана и проф. др Лидије Мереник. Изложба је реализована поводом 150 година од рођења велике српске сликарке и рађена је у сарадњи са Народним музејем Србије на иницијативу Министарства културе Републике Србије.
Изложба „Надежда Петровић. Модерност и нација“ прати развој Надеждиних сликарских остварења којима је заузела место једног од кључних протагониста модерне у српској историји уметности.
Осим уметничких дела из збирних фондова Галерије и Народног музеја, на изложби су заступљени радови из колекција Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије Матице српске у Новом Саду. Као посебан сегмент, који су реализовали кустоси Уметничке галерије „Надежда Петровић“, изложбу прати и инклузивна изложба прилагођена слепим и слабовидим лицима приређена у сарадњи са Тифлолошким музејем из Загреба, Специјалном библиотеком за слепа и слабовида лица Републике Српске и Музејем савремене умјетности у Бањалуци.
Директор Уметничке галерије ,,Надежда Петровић“ – Бранко Ћаловић у свом обраћању присутним званичницима, и поштоваоцима дела Надежде Петровић, нагласио је да сматра да је град Чачак разноврсним програмима посвећеним овом јубилеју допринео да се достојно одужи огромном Надеждином труду: ,,Надежда Петровић је уметница која је призоре српског предела пренела у савремене токове европске уметности – уметница чије слике значе дефинитиван раскид са традиционалним сликарством, изборила се за слободу у стварању којој је тежила, а личним примером показала бескомпромисност у борби за слободу и част сопственог рода. Данас, на њен 150-ти рођендан у име својих колега и у своје лично име обећавам да ћемо и даље остати на Надеждином путу“.
Изложба је отворена у време одржавања манифестације „Дани европске баштине“, чија је овогодишња тема „Живо наслеђе“, којом се испитује како је јучерашње наслеђе постало данашње и како то наслеђе захваљујући људима који преносе своје знање може бити сачувано за будуће генерације.
Поштоваоцима Надеждиног наслеђа обратила се и директорка Народног музеја Србије – Бојана Борић Брешковић: ,,Представљамо вам тематску разноврсност Надеждиног стваралачког израза заносваног на концептутуалном приступу аутора да је модерна у српској уметности створена захваљујући Надеждином индивидуланом деловању 1905. годинe а да је свој врхунац имала у оствaрењима сликарске париске и пoстпариске фазе између 1910. и 1914. године. Све то јасно и недвосмислено можете видети на изложби коју ћемо управо отворити. Она осликава богат Надеждин сликарски опус виско га поставњајући у концепт југословенских модернистичких и европских стремљења, једнако као и у оквире у којима је живела и деловала и који су одредили њену личност и њено ставарлаштво.“
Изложба ,,Надежда Петровић. Модерност и нација“ и прослава јубилеја 150 година од рођења ове знамените сликарке један је од кључних програма пројеката „Престоница културе Србије“. Најпре представљена у Народном музеју Србије, а затим и у музејима и галеријама, сарадницима на пројекту – Галерији „Божидар Јакац“ у Костањевици на Крки, Музеју савремене умјетности Републике Српске у Бањалуци. Изазвала је велико интересовање публике. Након Уметничке галерије „Надежда Петровић“ биће приређена у Галерији савремене ликовне уметности у Нишу.
Изложбу је свечано отворила потпредседница Владе Србије и министарка културе Маја Гојковић: „Њена свеукупна личност једна је од најсјајних звезда у богатом сазвежђу српске историје и културе. Јединствен сликарски дар употпунила је хуманитарним радом и истинским патриотизмом чиме је у нашем народу заслужила свакако највиши степен поштовања. Животни и уметнички кредо Надежде Петровић прави су пример искреног родољубља, исправног схватања начела опшег добра и жртвовања појединца за свој народ и своју државу. Њена социјална ангажованост у доба ратова који су задесели Србију и за време њих, постала је еталон за превазилажење најтежих животних околности и изналажење стваралачких мотива у њима. “
Након отварања изложбе у новом Амфитетру Галерије, још једном инфраструктурном унапређењу културе града које је резултат пројекта Престоница културе Србије, уприличена је и монодрама о Надежди Петровић ,,Ненаписана писма“ у извођењу глумице Народног позоришта Вање Милачић, а по тексту Милкице Милетић из Чачка.
Изложба је у граду на Морави отворена до 25. новембра 2023. године.
Извор: Уметничка галерија