САВЕТ СТРУЧЊАКА
ИЗБОР И ПРИПРЕМА САДНИЦА ЗА ЈЕСЕЊУ САДЊУ ВОЋА
Да би се правилно извршио избор врста и сорти воћака треба добро познавати основне услове за интезивну воћарску производњу. Ако је реч о подизању воћњака у једном изразито воћарском рејону, онда се зна како се које врсте и сорте понашају, тако да је њихов избор лакши и једноставнији.
Избор и припрема садница, односно, квалитет садног материјала, представља један од врло важних аспеката, који има огроман утицај на примање и развитак воћака.
При избору садног материјала мора се обратити пажња на следеће: аутентичност сорте и подлоге, старост садница и њихово здравствено стање, развијеност садница, нарочито корена, механичке повреде, начин вађења, паковања и транспорта, особеност подлога, као и на услове у којима су саднице одгајане.
За сађење на стално место долазе у обзир само потпуно здраве саднице, без икаквих знакова вирозних болести и без присуства штеточина, а нарочито без тумора на корену или надземним деловима. Саднице морају бити добро очуване од мразева, исушивања и механичких повреда.
Важно је да саднице имају снажан, добро развијен и жиличаст коренов систем, што боље очуван приликом вађења. Саднице воћака морају бити лепо и умерено развијене. Kржљаве саднице не треба користити, јер се слабо примају, а када се приме лоше се развијају и могу страдати током зиме од мразева.
Непосредно пре сађења воћака, требало би оштрим маказама одсећи поломљене и сувише повређене жиле, а здраве правилно и равномерно скратити. Пресеци морају бити прави, јер најбоље зарастају и обнављају жиле. Уколико је јако развијена сржна жила, она се скраћује, како би се сузбило растење кореновог система у дубину.
Kорен садница са већ скраћеним жилама треба потопити у двопостотни раствор плавог камена ради дезинфекције пресека, а након тога и у кашу направљену од дела свеже говеђе балеге и два дела глине, како би се спечила свенулост жилица и побољшали услови образовања калуса.
Дипл. инг. Снежана Драгићевић Филиповић, саветодавац ПССС Чачак