ПРЕДАВАЊЕМ О АНТОНИЈУ ЂУРИЋУ ПОЧЕЛЕ 16. ЛЕТЊЕ ДУХОВНЕ ВЕЧЕРИ У ЧАЧКУ
У понедељак, 28. августа, предавањем под називом “Солунци и Равногорци говоре”, које је било посвећено великом српском књижевнику и публицисти, као и нашем дугогодишњем суграђанину Антонију Ђурићу, почеле су 16. Летње духовне вечери у Чачку. У програму су учествовали протојереј–ставрофор Велибор Џомић, издавач и публициста Мишо Вујовић и мастер политиколог Бошко Обрадовић. Водитељ програма је био Слободан Николић, професор књижевности и један од организатора из нестраначког Удружења грађана “Летње духовне вечери у Чачку”.
Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, како каже, имао је благослов и прилику да више од 30 година одраста и стасава уз Антонија Ђурића, уз врло важну и непоновљиву личност у српској култури, књижевности, историографији, односно, у народном изразу кроз његове књиге које су постале култне, као што су “Солунци говоре”, “Жене Солунци говоре”, “За част отаџбине”, “Равногорци говоре”, трилогија “Црвена куга”, уз његова дела расута по разним часописима, од Сиднеја, до Лос Анђелеса, Њујорка, Чикага.
– У бројним српским часописима су објављивани његови текстови, његове анализе и поруке. Реч је о човеку који никада није добио ниједну књижевну награду. Српска православна црква га је одликовала Орденом Светог Саве за његово свеукупно служење вери и отаџбини. Те књиге су постале култне, пробудиле су Србију, вратиле је заборављеним јунацима, не само великим, познатим, као што су српске војводе, попут војводе Степе Степановића, значајног за Чачак, него и обичним људима. Подсетио нас је да су они живели поред њих, да су то били људи из нашег сокака, из нашег села, да су то дедови, прадедови, кумови, пријатељи, сродници. То су они људи који су готово били обрисани са лица земље, из јавности. Он их је вратио 70-их година у жижу народног доживљаја. И то је веома значајно…. Иако није Чачанин, Чачак је посебно повлашћен, јер је Антоније Ђурић добар део живота, више од три деценије, провео у Чачку. И он је био, као наши Солунци, један од нас, човек кога сте могли да видите на пијаци, у сеоским портама, не сеоским славама. Он је био Србин косовског завета – нагласио је, поред осталог, свештеник Велибор Џомић, додајући да је мотив Ђурићевог писања био порив сведочења истине, као и да су га красили изоштрен политички и национални вид и кристално јасне реченице, јер је говорио језиком народне душе.
Уводећи у предавање, водитељ Слободан Николић је рекао да олако заборављамо и људе и догађаје сопствене историје и сопственог народа, “наше памтење, како је говорио почивши владика Данило, кратког је даха”:
– Не говоре залуд свештеници на самом завршетку опела, над одром упокојеног, вјечнаја памјат, јер памет и памћење иду руку под руку пошто обоје творе сећање. И Платон је говори да је знање сећање. Сећамо ли се ми, данашњи људи, онога што је битно, сећамо ли се оних и онога што нас брани од бесмисла и очајања пред бесмислом, што нас чини бољима, трезвенијима и пред историјом и Богом оправданијима, него што мислимо да јесмо?
Прва тема у оквиру Летњих духовних вечери била је посвећена управо човеку који се против несећања борио.
– Антоније Ђурић, којег ми Чачани с разлогом својатамо као делом свог суграђанина, рођен је у Сјеници 1929, упокојио се у Чачку 2020. године, а сахрањен је у Ужицу, поред оца Милорада, четника у јединици Вука Поповића. Ђурић је био новинар, књижевник, историчар и публициста.
Због писања против комунистичког режима, робијао је седам година у сремскомитровачком затвору у исто време кад и Стеван Мољевић и Коста Кумануди, који су преминули у затвору, свештеник Сава Банковић и Борислав Пекић. После изласка из затвора, највећи део свог радног века провео је радећи као новинар у “Експрес политици”. По његовој драми “Солунци говоре” направљен је и истоимени телевизијски филм. Био је члан Удружења књижевника Србије – подсетио је Слободан Николић.
Летње духовне вечери су традиционална културна манифестација у Чачку, која се у летњим месецима одржава на отвореном простору у центру града, већ 16 година. До сада је одржано више десетина различитих програма: трибина, промоција, пројекција филмова, концерата, округлих столова… Гости су били најпознатији српски духовници, интелектуалци, књижевници, публицисти, уметници… Идејни творац Летњих духовних вечери у Чачку је професор књижевности Бошко Обрадовић и Удружење грађана “Српски сабор Двери”. Програм је од 2013. године реализован у сарадњи са издавачком кућом “Catena mundi” из Београда, а од 2019. организацију је преузело нестраначко Удружење грађана “Летње духовне вечери у Чачку”, на челу са професором књижевности у чачанској Гимназији Слободаном Николићем.
– Мој највећи утисак је континуитет које су Летње духовне вечери оствариле 16. годину за редом и посебно ми је драго што овогодишњи програм почињемо темом посвећеном нашем суграђанину Антонију Ђурићу, једном од великих српских новинара, публициста, књижевника. Драго ми је што смо успели да одржимо овакву манифестацију у срцу града, манифестацију која говори о неким темама које се не могу лако наћи на великим медијима. То су теме сагледавања актуелних друштвених питања из духовног, моралног, хришћанског угла. Друго и треће предавање биће посвећено доста изазовним питањима, са веома компетентним гостима – изјавио је за медије Бошко Обрадовић.
Следеће предавање биће одржано у понедељак, 4. септембра, на тему “Биоетика – морални изазови савремене медицине”, а у програму ће учествовати проф. др Валентина Арсић Арсенијевић, проф. др Драго Ђорђевић, др Владимир Димитријевић и др Милан Рогановић. Водитељ ће бити Нада Гладовић, председник Удружења грађана “Лекари и родитељи за науку и етику”.
Последње предавање планирано је за 11. септембар, на тему “Српско национално питање данас”, а учествоваће проф. др Милош Ковић, проф. др Ратко Ристић, Ђорђе Вукадиновић и Бранимир Нешић, оснивач и уредик издавачке куће “Catena mundi”. Водитељ програма биће професор књижевности др Владимир Димитријевић.
Програми ће бити одржани у Атријуму Дома културе у Чачку, а у случају лоших временских прилика у Клубу Културног центра.
Н. Р.