Selo

ЗАВРШЕНА ЖЕТВА ПШЕНИЦЕ У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ

ЗАВРШЕНА ЖЕТВА ПШЕНИЦЕ У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ

УМАЊЕНИ ПРИНОСИ И ЛОШИЈИ КВАЛИТЕТ ЗРНА

Процењује се да је овогодишњи род пшенице на подручју Моравичког округа мањи за око 30 одсто у поређењу са прошлогодишњим, а знатно лошији је и квалитет зрна. Упркос томе, жита ће бити довољно за домаће потребе, јер се ова ратарска култура на подручју Западне Србије углавном гаји због плодореда и хигијене земљишта. Генерално узев, слабији  приноси и лошији квалитет хлебног зрна обележили су овогодишњу жетву пшенице у готово свим крајевима наше земље.

Завршена је жетва пшенице на подручју Моравичког округа, али приноси су знатно слабији од прошлогодишњих, а и квалитет хлебног зрна је подбацио. Саветодавац ПССС Чачак Милан Дамљановић каже да због учесталих обилних киша пољопривредни произвођачи нису могли на време да уђу у парцеле и заштите усев од фузариоза, болести које изазивају велику штету код пшенице. Због олујног невремена, пшеница је на неким локалитетима и полегла. На срећу, тај проблем је био присутан на мањем броју парцела.  

– Вишак влаге је створио погодне услове за развој лисне, жуте рђе, а након тога и фузариозе, тако да су класови остали штури. И то пшенице што је родило – лошијег је квалитета. Сва је срећа што се у нашем крају пшеница не гаји као нека интензивна култура која је битна за економију пољопривредног произвођача, већ се она сеје због плодореда и хигијене земљишта, као и због исхране животиња, тако да може да подмири потребе домаћинстава. Прошле године смо имали доста добре приносе и одличан квалитет хлебног зрна и тако је било и на подручју читаве Србије. Нажалост, ове године немамо одговарајући ни квалитет, ни квантитет, али ћемо имати довољно жита за домаће потребе. Приноси су сигурно мањи од прошлогодишњих за неких тридесетак одсто у поређењу са прошлогодишњим – рекао је за „Чачански глас“ Дамљановић.

На подручју Моравичког округа прошле јесени је засејано око 14.000 хектара  озимим културама, што представља вишегодишњи просек. Око 8.900 хектара засејано је пшеницом, 2.500 јечмом, на 1.500 је био овас, а на 300 хектара раж, нешто тритикалеа и јарих сорти овса.

Дамљановић саветује произвођаче да након обављене жетве обавезно обаве узорковање и анализу земљишта, а након тога што пре крену у његову припрему за наредну сетву. Обавезно би требало извршити третман за сузбијање вишегодишњих корова, након чега би уследила плитка обрада, љуштење стрњишта, заоравање жетвених остатака, како би се припремиле парцеле за наредну сетву.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.