– У претходних неколико година смо доста урадили за Слатинску бању, нисмо седели скрштених руку, бавили смо се, пре свега, планским актима. Донели смо Генерални план Слатинске бање, што је основа контролисаног развоја овог бисера природе и туризма. Трудили смо се да не нарушимо ову лепоту, да кроз Генерални урбанистички план урадимо елаборат и надам се, до јесени, завршимо студију и након тога да Влада Републике Србије и званично додели нашој Слатинској бањи статус какав заслужује – статус бање. Трудићемо се да контролисано градимо инфраструктуру, да не нарушимо ову лепоту и да све ове дивне и одговорне људе подржимо да овде остану подизањем здравственог, сеоског и етно туризма на виши ниво. Остаје обећање да већ наредне године, заједно са Данима Слатинске бање, отворимо у овом месту и амбуланту, да се развијамо у здравственом туризму, али истовремено и да не заборивимо све оне „пионире“, који су пре 35 година почели да се баве бањским лечењем пацијената из читаве Европе, да их подржимо и субвенционишемо да се што више развијају. Желим да уживамо у Данима бање и да у наредним годинама Слатинска бања буде бисер српског туризма – поручио је градоначелник Чачка Милун Тодоровић, домаћин Дана Слатинске бање, приликом отварања манифестације.
Ни високе температуре нису спречиле велике љубитеље нетакнуте природе и манифестационог туризма да уживају у Данима Слатинске бање, у богатом културно-уметничком програму, у чаробним звуцима фруле, сјајној песми и игри, сликарској колонији, али и надметању екипа у кувању најбољег гулаша.
Организатори манифестације су се потрудили да на најбољи могући начин промовишу све оно што Слатинска бања поседује, како би у наредном периоду сви њени потенцијали били далеко боље искоришћени. Зоран Ђуровић, члан Организационог одбора манифестације, сматра да Слатинска бања има изузетно лековиту термоминералну воду која има 635 мг сумпор-водоника по литру, по чему је јединствена у Европи, али да потенцијали овог бањског места нису довољно искоришћени, пре свега, због недовољно развијене инфраструктуре. Ипак, у протеклих неколико година, захваљујући локалној самоуправи, остварен је значајан помак, који ће омогућити бржи развој Слатинске бање.
– Раније се сматрало да се наша лековита вода налази на другом месту у Европи, после Карлових Вари. Међутим, по заступљености сумпор-водоника налазимо се на првом месту. Наша вода има нижу температуру, али садржи 27 минерала, међу којима је највише сумпор-водоника. Доста је урађено у овом периоду, како би се омогућио развитак Слатинске бање. Урађен је Детаљни урбанистички план, а у последњих годину дана радило се на Студији изводљивости и Елаборату који предвиђа три грађевинске целине. Прва целина Бање ће бити спуштена према бушотинама 4 и 5 и ту би требало да буде изграђен РХ центар са смештајним капацитетима. Друга целина подразумева изградњу спортско-рекреативних терена и она се налази у равни, где су имања Ђуровића и Тутуновића. На овом месту, где се традиционално одржавају Дани бање, не постоји могућност да се било шта гради у смислу РХ центра и неких значајнијих смештајних капацитета, јер су у околини све приватна имања. Надамо се да ће Слатинска бања у наредним годинама доживети значајне промене и истински процват, јер велики дар природе који она поседује треба искористити за добробит људи који имају здравствене тегобе, али и самих мештана – нагласио је Ђуровић.
Прилику да уживају у богатом програму ове традиционалне манифестације, имају и гости Слатинске бање који су овде допутовали из различитих крајева Србије, као и иностранства, због различитих здравствених проблема. Неки од њих већ годинама долазе баш у ову бању и тврде да су лековита својства њене минералне воде, заиста, ненадмашна.
– Већ 30 година долазим у Слатинску бању. Ранијих година сам долазила са сестром која је патила од реуматизма и артритиса. Много јој је помагала ова бања, сматрам да јој је продужила живот. Да није престала да долази овде, вероватно би и данас била жива. Овде долазе људи са штакама, а кући се враћају без њих. Вода је , заиста, лековита, ненадмашна! Осећам се одлично и сваке године овде проведим по 21 дан. Ко жели да се лечи треба да дође у ову бању, ако неко жели провод, требало би да одабере неко друго место. Овде је мирно, природа је предивна, а и људи су веома гостољубиви. Не могу да замислим свој живот без долазака у ову бању – рекла је за „Чачански глас“ Зорица Парезановић из Батајнице.
Организатори манифестације Дани Слатинске бање су МЗ Слатина, Савет „Дани бање” и Удружење за неговање традиције уз покровитељство Града Чачка.
В. С.
Слатинска бања има изузетно повољан географски положај. Налази се у подножју планине Јелице, на десној обали реке Западне Мораве и надморској висини од 275 метара. Од Чачка је удаљена 17 километара. Бањом протиче речица Даћинац на којој се налази термална зона, где су и термални извори лековите минералне воде.
Како су показале хемијске анализе стручне комисије Института за медицинску хидрологију и климатологију Медицинског факултета из Београда, обављене 1957. и 1958. године, вода у Слатинској бањи садржи више сумпор-водоника него остале бање у Србији и Европи. И велика истраживања ове термоминарлне воде из 1980. године су потврдила њен изузетан састав. Према анализи Геоинститута, она садржи 27 минерала, међу којима је највише сумпор-водоника. Воде Слатинске бање спадају у ред хладних сумпорних вода, које имају карактер слабих алкално-солиничних вода. Чине их следећи елементи: калијум, литијум, рубидијум, стронцијум, цезијум, баријум, фосфор… Температура минералне воде износи 16,8 степени Целзијуса. Слатинска бања помаже при лечењу, пре свега кожних обољења и реуматизма, при чему је неопходно догревање воде у купатилима.