У ДИСОВОМ ЗАВИЧАЈУ НАГРАЂЕНИ НАЈУСПЕШНИЈИ НА 60. ДИСОВОМ ПРОЛЕЋУ
Да се песничка традиција наставља у Дисовом завичају, да је мастило за нове стихове, и након Дисових, непресушни траг и да је ово пролеће у знаку Дисовог пролећа потврђено је у завршници 60. Дисовог пролећа! У среду, 24. маја одржани су вишедеценијски, традиционални лирски сусрети у Заблаћу, завичају нашег песника Владислава Петковића Диса. Школа која носи његово име била је домаћин свечаности која је именована симболично: „Пролећна песма свуда се вије”. Програм је подразумевао свечано уручење награде најбољим поетским и прозним остварењима ученика основних и средњих школа Моравичког округа. Организатор је била Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” у сарадњи са Основном школом „Владислав Петковић Дис” Заблаће. Модератор програма била је Дубравка Илић, библиотекар.
Како традиција расписивања конкурса за литерарне радове сеже у прошлост већ 44 године, отуда је јасна потреба да се перо завичајних стваралаца велича и умногостручи кроз стваралаштво нових младих нараштаја. У складу са претходним су подаци да је велики број радова пристигао током овогодишњег Пролећа, укупно 328 из 31 основне и средње школе Моравичког округа, на велико задовољство организатора, о чему је посведочила Дубравка Илић, библиотекар.
Освртом на садржаје којима Библиотека афирмише рад са младима, надахнутом поздравном речју ауторима, њиховим родитељима, менторима и члановима жирија обратио се др Богдан Трифуновић, директор Градске библиотеке. Уз честитке награђенима др Трифуновић је нагласио да Библиотека и кроз конкурсе, али и свакодневне активности успоставља вишеструке образовне и васпитне везе са младима неговањем читалачких навика и наклоностима ка писаној речи.
Важност места на којем се награђени ученици налазе присутнима је расветлила „Словом о школи” Маша Миковић, ученица осмог разреда ОШ „Владислав Петковић Дис”. Истакнута је важност ове Школе, њена мисија и веза са Дисом која је многострука деценијама након Дисове смрти.
Одлуке и образложења који су радови завредили награде и похвале саопштиле су професори српског језика и њижевности Зорица Ђаковић и Данијела Ковачевић Микић, председници жирија за средње и основне школе. Наведено је да њихов задатак јесте био тежак, с обзиром на то да је на конкурс пристигло много квалитетних поетских и прозних радова. Такође, дате су смернице за будуће радове и детаљан стручни осврт на квалитет пристиглих радова.
На конкурс за литерарне радове ученика основних школа МО у оквиру 60. Дисовог пролећа стигло је 227 радова из 23 основне школе: „Филип Филиповић”, „Др Драгиша Мишовић”, „Вук Караџић“, „Ратко Митровић“ и „Свети Сава“ из Чачка, „Свети ђакон Авакум” Трнава, „Владислав Петковић Дис” Заблаће, „Татомир Анђелић” Мрчајевци, „Прељина” из Прељине, „Степа Степановић” Горња Горевница, „Момчило Настасијевић” из Горњег Милановца, „Иво Андрић” Прањани, као и из издвојеног одељења ове Школе у Коштунићима, „Академик Миленко Шушић” Гуча, „Котража” из Котраже, „Горачићи” из Горачића, „Милинко Кушић” и „Кирило Савић“ из Ивањице и издвојеног одељења ове школе у Осоници, „Сретен Лазаревић“ Прилике, „Мајор Илић” Кушићи, „Мићо Матовић” Катићи, и издвојеног одељења у Мочиоцима.
Жири наставника српског језика: Зорица Ђаковић (ОШ „Владислав Петковић Дис”, Заблаће), председник, и чланови: Ружа Пурић, (ОШ „Свети Саваˮ, Горњи Милановац) и Верица Костић (ОШ „Сретен Лазаревићˮ, Прилике), одлучио је да прву награду за поезију млађем узрасту, додели Валентини Росић, 3/2, ОШ „Академик Миленко Шушић“ Гуча, за песму „Осмех на лицу-пишем ћирилицу!”. Друга награда припала је Марта Чакаревић,3/2, ОШ „Академик Миленко Шушић” Гуча, за песму „Дечја машта, дечји свет”. Трећу награду понела је Дуња Луковић, 3. разред, ОШ „Котража” Котража, песма „Ето лета”.
За песму „Моје село” жири је похвалио Хелену Марковић, 2/1, ОШ „Мићо Матовић” Катићи. За прозни рад „Поносно носим боје завичајаˮ, прву награду освојила је Христина Лукић, 4/3, ОШ „Момчило Настасијевић” Горњи Милановац. Друга награда припала Лари Милетић, 3/2, за текст под називом: „Пролеће без песника”, а трећа награда Ружици Раичић, 2/1, за радове „Породица је моја сигурна лука“ и „Пролеће”, обе ученице ОШ „Академик Миленко Шушић” Гуча.
У категорији поезије за старији узраст прву награду понела је Дуња Крнетић, 8. разред, ОШ „Татомир Анђелић” Мрчајевци, песма: Пустите ме да говорим води Да говорим земљи И птици која живи од ваздуха „Молба песнику Бранку Миљковићу“, а другу награду добила је Емилија Костић, 6/1, ОШ „Сретен Лазаревић” Прилике, за песме: „Тајна” и „Прва љубав”. Трећу награду деле: Данило Зарић, 7/1, ОШ „Мајор Илић” Кушићи, песма „Песничке муке” и Сања Чоловић, 8/2, ОШ „Др Драгиша Мишовић” Чачак, за песму „Пролећна посланица”.
За квалитетне радове у области поезије похваљене су: Милица Перовић, 7/2, ОШ „Вук Караџић” Чачак, песма : „Дис и ја”, Ива Парезановић, 7/1, ОШ „Владислав Петковић Дис” Заблаће, песма: „Морава”, Ива Крнетић, 6/1, ОШ „Свети Сава” Чачак, песма „Срећу чине мале ствари…”
Прва награда за прозни рад „Кад чујеш Ноктурно”, припала је Андријани Вукајловић, 8. разред, ОШ „Ратко Митровић” Чачак, а другу награду за текст „Кључаоницаˮ, понео је Вељко Јовашевић, 7/2, ОШ „Прељина“ из Прељине. Трећа награда припала је Еми Милинковић, 5/3, ОШ „Филип Филиповићˮ из Чачка, за рад „Традиција грли празничну трпезуˮ.
За текст под називом „Новим цветањима, лукама наде и Радовићевом прогласу о пролећу” похваљена је Мајда Милићевић, 5/3, ОШ „Филип Филиповић“ Чачак.
Једногласном одлуком жири је похвалио Основну школу „Академик Миленко Шушићˮ из Гуче, за највећи број квалитетних радова послатих на овогодишњи конкурс.
На конкурс за литерарне радове ученика средњих школа раписан поводом 60. Дисових свечаности, стигао је 101 поетски и прозни рад из осам средњих школа Моравичког округа: Гимназије, Економске, Прехрамбено-угоститељске и Техничке школе из Чачка, Гимназије и Техничке школе из Ивањице, Средње школе „Драгачево” из Гуче и Гимназије „Таковски устанак” из Горњег Милановца.
Жири за средњошколски узраст чинили су Данијела Ковачевић Микић (ШУ Чачак), председник и чланови: Јелена Драмићанин (Медицинска школа, Чачак) и Јасмина Обренић (Економска школа, Чачак) одлучио је да прву награду за поезију поделе Јеврем Недељковић, ученик IV3 Гимназије „Таковски устанак” у Горњем Милановцу, песма „Ветар” и Јана Давидовић, ученица IV2 Техничке школе у Чачку, песма „Тате никад не плачу”, док је друга награда припала Наталији Богдановић, II2, Гимназија Чачак, за песму„Венчање“. Трећу награду добила је Маријана Плачић, III2, Гимназија „Таковски устанак” Горњи Милановац, за песму „Човек који грли пролеће”.
За стихове под називом „Свети Сава” похваљен је Матија Јовановић, ученик I1 Техничке школе у Чачку.
Прву награду у области прозе добила је Маријана Петронијевић, ученица III разреда, рад „Нико срећан, а нико довољан, нико миран, а нико спокојан.” Његош / Арсеније Чарнојевић у Великој сеоби Срба, док је друга награда припала Дијани Марковић, ученици IV10, за рад „Самокажњавање човеково”.Трећу награду понела је Милица Гојковић, IV10, за текст под називом „Ми знамо шта јесмо, али не и шта можемо бити” (Офелија, Хамлет). Све три награђене ауторке су ученице Гимназије у Чачку.
Жири је за већи број пристиглих радова у односу на врсту школе и образовни контекст похвалио Техничку школу из Чачка, а за подстицање стваралачког изражавања Прехрамбено-угоститељску школу из Чачка.
Награде и похвале ауторима и представницима школа, које је обезбедила Градска библиотека, уручио је директор установе Богдан Трифуновић. Након награђивања основци и средњошколци су читали своја књижевна остварења.
Небо над Дисовим завичајем, иако тмурно, изгледало је још ближе земљи, отвореније ка висинама у којима је, можда, Дис слушао како смело одзвањају нови стихови, нове реченице његових младих следбеника!
Милица Матовић