ОБЕЛЕЖЕН ДАН ОСНОВНЕ ШКОЛЕ “ФИЛИП ФИЛИПОВИЋ”
Ова образовна институција основана је 26. августа 1955. године. Првобитно се звала Друга основна школа, да би три године касније добила име по револуционару, хуманисти, научнику, педагогу, професору математике Чачанину Филипу Филиповићу.
Тренутно је похађа 737 ученика распоређених у 26 одељења, а има и истурено одељење у Лозници.
– Ми нисмо велика школа и то је предност за нас наставнике и наше ученике јер их све познајемо, а због тога имамо одличну међусобну сарадњу и међуљудске односе. Поштујемо се, уважавамо и посвећујемо сваком детету. Једноставно, функционишемо као велика породица. Препознатљиви смо због вредности које овде негујемо и због њих смо бирана школа. Оне су трајне и зато никад не излазе из моде – каже директорка Славица Лужанин која је на њеном челу десет година.
Та позитивна енергија могла је да се осети приликом обележавања Дана школе у среду, 24. маја, на свечаној приредби под називом ,,Чачак, светлост и живот”.
– Ми смо на важном задатку који никад није био тежи, него у овом времену. Учимо нашу децу да је знање највећа вредност и да је то једино што им нико не може одузети. Такође, и да препознају своја интересовања, да их негују и нипошто од њих не одустану – рекла је Лужанин обраћајући се присутним.
Упозорила је и на опасности које носи савремена технологија.
– Она треба се користи за стицање корисних информација, а не као замена за дружење и пријатељство. Деца морају да науче да се друже. Такође, морамо их научити да нам верују и да нам се обрате кад им је помоћ потребна. Ви, родитељи и ми, наставници у школи. То је наш најважнији задатак и на њему морамо истрајати – поручила је директорка ове угледне образовне институције.
О квалитету ученика и наставног кадра најбоље говоре резултати ђака ове школе остварени на такмичењима током ове школске године. На општиниским учествовало је њих 98, до окружних стигло је 45, док се на републичко пласирало 14. Највише из српског језика и књижевности, седам, троје из предмета техника и технологија и по један из историје, хемије, физике и географије. Софија Поледица је друга у Србији из физике, док су трећепласиране Мина Стевановић (техника и технологија) и Тијана Милић (хемија). На математичком такмичењу под називом ,,Кенгур без граница” ученик другог разреда Андрија Поледица био је први, док је Софија Поледица, шести разред, другопласирана.
За скоро седам деценија постојања велики број некадашњих ђака ове школе остварио је значајне каријере у разним областима. То само говори о њеном квалитету. Знања и искуства која ђацима преноси ова генерација наставника и начин на који они то чине довољна су гаранација да ће се списку успешних стално дописивати нова имена.
В. Д.