ОТВОРЕН 39. ДЕЧЈИ МАЈСКИ САЛОН „ЧАЧАК У БОЈАМА МАШТЕ”
Овенчана бојама маште, рукотворена крилима дечјег надахнућа, отворена је најзначајнија и најстарија изложба дечјег ликовног стваралаштва у Чачку, у среду 24. маја, у Галерији Народног музеја Чачак. Дечји мајски салон приређује се 39. пут као резултат успешно реализованог конкурса. Тема овогодишњег салона носи назив „Чачак у бојама маште”. Изложба је део пројекта „Чачанска родна – Престоница културе Србије 2023”. Према пропозицијама учесници ове изложбе су старији основци са територије Чачка, опшштине Ивањица, Лучани и Горњи Милановац. Организатор изложбе је Народни музеј у Чачку уз подршку Града Чачка у оквиру пројекта „Чачанска родна”. Изложба ће трајати месец дана, дакле од 24. маја до 24. јуна.
Циљ изложбе присутнима је истакла Делфина Рајић, директор Музеја: „Народни музеј на овај начин жели да подстакне децу и младе да у свом граду разумеју и поштују богатство историје и уметничких споменика у којима се налази велико наслеђе културне баштине, да упознају оно што је за генерације које су живеле пре њих било незаборавно искуство, да на мапи Чачка исцртају своје виђење града у коме одрастају и да пронађу обележје по којима се он разликује од других градова.”
Упориште теме „Чачак у бојама маште” директор Музеја објашњава: „У новије доба Чачак се мењао и обнављао своју слику и изглед чија је пребогата историја описана пером путописаца и песника, бојом и потезом сликара и графичара. Запослени у Музеју желели су да млади, откривајући слику и причу о Чачку, откривају позната места и делове града који имају симболичан значај, пулсирају енергијом и ритмом чинећи богатство савременог живота где се током сезоне одигравају бројне културне манифестације, фестивали, спортска надметања, музички догађаји… Млади воле уметност јер им пружа прилику да сами изразе оно што осећају и воле.”
НАЈУСПЕШНИЈИ ОСНОВЦИ СЛИКАРИ!
Изложба је такмичарског карактера и сходно томе је додељено десет равноправних награда најкреативнијим и технички најуспешније изведеним радовима. Посебно је додељена награда најуспешнијој школи у области ликовног образовања.
Стручни жири су чинили Мартина Ђукић, ликовни педагог, текстилни дизајнер – модни стилиста, Александра Ћосић Маринковић, дипломирани графичар ликовне уметности и Делфина Рајић, историчар уметности, a одлуку о најзаслужнијима саопштила је директор Музеја отворивши изложбу.
Десет равноправних награда додељено је за најуспешније радове следећим ученицима: Нађи Пауновић, ученици VI1 одељења ОШ „Божо Томић” у Пријевору, Алекси Раденковићу, ученику V1 одељења ОШ „Бранислав Петровић” у Слатини, Милици Стојић, ученици VII2 одељења ОШ „Владислав Петковић Дис” у Заблаћу, Анастасији Царевић и Данки Плазинић ( за колективни рад), ученицама VI разреда ОШ „Горачићи” у Горачићима, Хани Веселиновић, ученици VI5 разреда ОШ „Др Драгиша Мишовић” у Чачку, Даници Живановић, ученици V разреда ОШ „Ђенерал Марко Ђ. Катанић” у Бресници, Тари Алемпијевић, ученици VI разреда ОШ „Милан Благојевић” у Лучанима, Ани Џамбасовић и Нини Танкосић, ученицама VI1 одељења ОШ „Милица Павловић” у Чачку, Андријани Вукајловић, ученици VIII1 одељења ОШ „Ратко Митровић” у Чачку
Лани Стевановић, ученици VIII4 одељења ОШ „Филип Филиповић” у Чачку.
Најбоље понуђеним избором дечјих радова награђена је ОШ „Милица Павловић” у Чачку.
Утиске награђеног међу десет најбољих преноси Лана Стефановић, ученица ОШ „Филип Филиповић” у Чачку: „Користила сам комбиновану технику да бих приказала боје Чачка које видим увек када маштам о споју садашњег и могућег будућег изгледа родног града. Јарким бојама сам желела да слику Чачка оживим, а уједно и да поручим вршњацима да кроз такве боје, кроз ведрину треба да посматрају место одакле смо поникли! Волела бих да је све више слика које ће бојама причати о Чачку, граду на Морави у којем ће бити све више деце!”
Надахнуће је почетак сваке уметности, што сведочи и Делфина Рајић проценом дечјих радова: „Овом приликом пружа се могућност да се завири у свет дечје маште и спозна на који начин млади визуелно доживљавају свој град и средину у којој одрастају, али и у којој мери су, будући да су улице и грађевине део свачије личне историје, у своје радове уткали и личне печате. Да ли су их надахнула стара здања попут Господар Јовановог конака из прве половине XIX века, или она у модернијем руху као што је здање Културног центра изграђено у другој половини XX века, или је то, пак, храм Светог Вазенесења Господњег, изузетан споменик културе из XII века?”
„Чачак у бојама маште” је одраз дечје уобразиље којом се жеља и уметност здружују у слике, у виђења родног града посредством боја које су се тако прелиле у вечни траг – дечју рукотворину!
Милица Матовић