УСЕЉЕЊЕ ЗГРАДЕ НА ОБРЕЖУ ЗА СОЦИЈАЛНО СТАНОВАЊЕ, ДЕО ПРОЈЕКТА „НЕ ОСТАВЉАЈУЋИ НИКОГА ИЗА СЕБЕ…“
Четвртак, 20. април, дан који за 12 породица из Чачка значи нови живот. Коначно своји на своме! За многе од њих Улица Дијане Будисављевић у насељу Обреж је прва, баш њихова адреса. Међу њима су Жарко Џамбасевић и његова сестра Агнеза. Одрасли у хранитељским породицама, сада имају шансу да постану потпуно самостални. Још четворо њих сличних животних судбина добили су своје станове. Поред њих, још две породице особа са инвалидитетом и четири породице жена жртава породичног насиља.
Укупно 27 чланова имају нови поглед у своју будућност. Данас су примили кључеве својих намештених и опремљених станова. Кључеве и уговоре уручили су им на свечаној церемонији представници донатора – Европске уније, Града Чачка, министри ресорних министарстава, Сузана Пауновић из Канцеларије председника Србије Александра Вучића…
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић подсетио је да је, уз велику финансијску подршку ЕУ, све почело пре две године, да је вредност целог пројекта око 1,410 милиона евра, од чега је 1,209 је донација ЕУ, а преосталих 200.000 евра уложио је Град Чачак.
– Овај пројекат обухвата 44 куће и домаћинства, укључујући и ових 12 станова, са две заједничке просторије. Поред тога, обезбедили смо 14 кућа, углавном на сеоском подручју. Остало је још 18 породичних стамбених објеката да се реконструише. Заједно са ЕУ трудили смо се да овим породицама обезбедимо, осим крова над главом, покућство које им је потребно… После свих патњи и бола, да добију сигурност. Желим им да уживају у свом дому и да знају да су њихов град и њихова држава увек уз њих – истакао је градоначелник Тодоровић и захвалио донаторима, Влади Републике Србије, ресориним министарствима.
Амбасадор Емануеле Жиофре, шеф делегације ЕУ у Србији, честитао је онима који су добили свој дом и пожелео им успех и срећу у животу. Он је рекао је да је нова зграда за социјално становање резултат заједничког избора „да нико не остане по страни“.
– Ово је опипљив резултат наших заједничких напора да подржимо једнакост, солидарност, толеранцију и инклузију. Европска унија је поносна што је омогућила да се обезбеди 381 стамбена јединица у Србији, пре свега за људе који су у великим потребама… Верујемо да је стамбено збрињавање први, мада не и једини корак ка бољем животу. Зато смо осмислили програме да они из осетиљивих група стекну вештине и капацитете који ће им омогућити прилику за то – рекао је, поред осталог, амбасадор Жиофре и истакао важност сарадње свих који су допринели да се пројекат успешно спроведе.
Поред станова које ће плаћати по непрофитној месечној закупнини (од 400 до 900 динара месечно), сви корисници добијају и подршку у активној инклузији у виду економског оснаживања и повећања запошљивости, опремања домаћинстава основним кућним апаратима и намештајем, правне помоћи и психосоцијалне подршке. На све ово је указао министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић. Он је најавио и нови програм – субвенционисање социјалног збрињавања младих мајки, за који је конкурисало десет Чачанки.
На свечаности у насељу Обреж говорили су и директорка УНОПС-а Микела Телатин, министарка за европске интеграције Тања Мишчевић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов и помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Душан Радоњић.
Текст и фото: В. Тртовић
ОСТВАРЕНИ СНОВИ
У име свих 12 породица присутнима се захвалио Жарко Џамбасевић. Он и његова супруга Оливера досањали су свој сан, да имају свој стан. Пресрећни су, не крију, и због новог намештаја, који су добили у свом кутку. Имају једноипогодишњег сина Василија, планирају још деце.
– Ово је само један степеник који ће свима нама омогућити бољи живот и будућност – рекао је Жарко.
Његову и радост његове рођене сестре Агнезе, деле и породице Слободанке Дојчиловић, Влада Матовића, Весне Ћериман, Олгице Михаиловић, Слађане Кувељић, Александре Биорац, Слађане Глишовић, Драгане Ђурић, Александра Јовановића и Вука Глишовића.
Како су то рекли Жарко и Оливера, њихова прича је и нада за све који имају сличне судбине – да се снови остварују, ако се сањају упорно и са надом.
Пројекат „Не остављајући никога иза себе – адекватно становање и активно укључивање осетљивих друштвених група у Чачку“ реализује се у оквиру програма „Подршка Европске уније социјалном становању и активној инклузији“ који спроводи Kанцеларија Уједињених Нација за пројектне услуге – УНОПС. Пројекат се спроводи кроз три различита програма, којим су обухваћене 44 породице. Пројекат се, поред Чачка, спроводи у још 17 градова и општина у Србији.
Зграда коју су изградили радници предузећа „Рамарк“ део је пројекта „Не остављајући никога иза себе“, који је део EU SHAI програма, а спроводи га Град Чачак у партнерству са Центром за социјални рад Града Чачка, Градском стамбеном агенцијом Чачак, Центром за пружање услуга социјалне заштите „Зрачак“ и Удружењем грађана „Иницијатива за развој и сарадњу“, уз помоћ донације Европске уније.
УСКОРО И СТАНОВИ НА ЉУБИЋ КЕЈУ
Градоначелник Милун Тодоровић најавио је да ће ускоро бити уручени кључеви за станове на Љубић кеју, за породице прогнаних из Босне и Херцеговине и Хрватске. Такође, током ове године биће завршено још пет сличних објеката.