У ПРОСТОРИЈАМА УДРУЖЕЊА САМОУКИХ СЛИКАРА И ВАЈАРА ДРАГАЧЕВА У ГУЧИ ПОЧЕЛИ ЧАСОВИ ЦРТАЊА И СЛИКАЊА
ЗА КИЧИЦУ И БОЈЕ НАЈЗАИНТЕРЕСОВАНИЈА ДЕЦА
У просторијама Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева, у центру Гуче, од 15. марта се организују часови цртања и сликања за све заинтересоване полазнике, без обзира на узраст и досадашње знање. За потребе реализације планираних активности ангажован је академски сликар професор Александар Илић, а предвиђени програм савладавања нових вештина у области сликарства носи назив „Обојићемо лепотом небо изнад Драгачева“. Из дана у дан, расте број заинтересованих Драгачеваца, пре свега деце и младих, за похађање ових часова.
Иницијатива за организовање часова цртања и сликања је потекла од чланова Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева. Ова интересантна уметничка школа тренутно има 12 полазника различите старости. Било да је реч о деци или старијим полазницима ове интересантне обуке, сви су подједнако одушевљени што имају прилику да у својој локалној заједници савладају нове вештине и уживају у чаробном свету боја и уметности.
– Ова иницијатива Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева за покретање школе сликања посебно је обрадовала родитеље, јер деца школског узраста у малим срединама попут наше немају превише избора за ваннаставне активности и задовољење својих креативних потреба. Све је добро организовано захваљујући снажној вољи представника Удружења, као и великом ентузијазму професора који је академски сликар са педагошким искуством – навео је Милан Рајичић, мештанин Гуче.
Исто мишљење дели и Милан Парезановић из Гуче:
– Јако је лепо што у нашем малом месту имамо прилику да на овај начин развијамо креативност и подстичемо таленат наше деце. Ваљало би да наша деца имају више активности које могу да заокупе њихову пажњу, јер путем њих развијају своју креативност и овладавају новим вештинама.
– Пријатно ме је изненадило формирање школе сликања за младе полазнике. Чак сам се и ја, као пензионер, заинтересовао да се упознам са основама сликарске вештине. Надам се да ћу у томе у некој мери и успети – каже Радован Божовић, пензионер из Гуче.
Стеван Мијаиловић из Kотраже сматра да су талентована деца Драгачева добила сјајну прилику да савладају нове вештине, употпуне своје слободно време и да се од малих ногу окрену правим и племенитим вредностима.
Изражавајући наду да ће овакви програми у наредном периоду бити заступљенији у драгачевском крају, Јелена Рам из Тијања, која заједно са својом децом ужива у сликарским радионицама, истиче да су часови сликања изузетно корисни и за децу и одрасле.
Снежана Костић, председница Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева, сматра да су се часови цртања и сликања показали као пун погодак:
– Радујемо се што смо препознали заинтересованост код љубитеља ове врсте уметности. Kада прође обука, планирамо да оснујемо секцију уметника при нашем Удружењу. Активности нашег Удружења доприносе популаризацији народног ликовног стваралаштва нашег краја и културној и туристичкој презентацији Општине. Удружење покушава да оживи Драгачево, да отргне од заборава и пренесе на младе генерације све оно лепо и драгоцено, што се вековима стварало у нашем крају, а то је део нашег наслеђа и националног идентитета. Традиција ће нестати ако је не негујемо. Наша врата су отворена за све, сматрам да има пуно талентованих људи и деце у нашем окружењу и да им је потребна едукација за даљи развој и просперитет ликовног стваралаштва. Без културе и образовања нема квалитетног живота. То је основ и темељ свега.
Сви који желе да се придруже сликарским радионицама, испуне своје снове и постану будући чувари традиције Драгачева, још увек могу да се пријаве на бројеве телефона 064/8973262 или 063/8837665.
СТАЗАМА НАИВНОГ СЛИКАРСТВА…
Уметност на подручју Драгачева настала је у 19. веку захваљујући иконосликару Јанку Михаиловићу-Молеру из Негришора и каменоресцу Радосаву Чикиризу из Ртију. Kрајем седмдесетих година 20. века, истина стидљиво, одшкринули су врата јавности и свету се показали у свом најлепшем издању и самоуки сликари и вајари Драгачева. За датум рођења наивног стваралаштва у Драгачеву узима се 27. децембар 1974. Година, када је група уметника и несебичних ентузијаста основала Удружење, а његови оснивачи су: Ника Никола Стојић, Предраг Радовановић, Вера Миловановић, Никола Kовачевић, Вера Радојичић, Славка Тошић, Зора Ђорђевић, Адам Kовановић, Јанко Kопривица, Миломир Радовановић, Слободан Лимић, Љубинка Станковић и Јовиша М.Славковић. И тако је данас драгачевски крај, осим по крајпуташима и трубачима, препознатљив и по вредним самоуким сликарима и вајарима, који су, када не сликају и вајају, земљорадници, техничари, возачи, економисти, професори, инжењери, фризери, правници, хемичари, доктори… Једни сликају на платну, други вајају у дрвету, различитих су ликовних сензибилитета и опредељења, а заједничка им је љубав према Драгачеву. Родоначелник наивног сликарства у Драгачеву је Предраг Радовановић из Граба, а вајарства Ника-Никола Стојић из Гуче.
Удружење је до сада окупило више 70 сликара и вајара углавном из Драгачева. Тренутно има 33 члана. На крају године ће обележити 49 година од оснивања. У свом досадашњем раду се афирмисало бројним колективним и самосталним изложбама, учешћем на смотрама самоуких ликовних стваралаца у земљи и иностранству. Неколико њих је нашло своје место и у монографијама наиве у Србији, а неки од њих су били учесници бројних ликовних колонија хуманитарног карактера. Радови појединих чланова Удружења су запажени на престижним изложбама „Уметност у минијатури“ у Горњем Милановцу, Мајданпеку, Ужицу… Удружење активно сарђује са познатим школама наиве: Kовачицом, Опарићком, Уздинском, као и са Удружењем самоуких уметника у Дравограду, а својим радовима редовно обогаћује програме Сабора трубача, „Распеваног Драгачева“ и других манифестација у Драгачеву.
ПРЕПОЗНАТЉИВИ МОТИВИ, АУТЕНТИЧНИ ИЗРАЗ И ОСОБЕНИ ЛИКОВНИ ГОВОР
Уметност већине сликара Удружења сликара и вајара Драгачева се одвија у непрекидној комуникацији са природом која је њихов непресушни избор инспирације. Дела су им најчешће смештена у пејзаже и крајишта завичаја, што им даје призвук изворности и историјског културног наслеђа. Како наводи председница Удружења, њихово сликарство има ведре и топле боје, боје драгачевског неба, земље, воде, преточене у сопствену душу. Ослањају се на фолклор и традицију и лирски доживљај света. Осликавају живот и људе из своје средине – радове у пољу, сетву, жетву, орање, бербу, косидбу, воденице, празнике, обичаје и предања, са пуно детаља и живих боја и имају аутентичан израз и специфичан ликовни говор.
Удружење сарађује са Kултурним центром у Гучи, Библиотеком општине Лучани, Туристичком организацијом Општине Лучани и учесник је бројних конкурса које расписује Општина Лучани за доделу средстава подршке. Користи простор у центру Гуче и он је оплемењен бројним уметничким радовима. У њему је изложено око 170 експоната – скулптура и икона у дрвету, слика (уље на платну, пастел, темпера, акварел, акрил, оловка у боји , туш и др).) Галерија је отворена за посетиоце уторком и петком од 10 до 16 часова, а овај оплемењени простор се користи за литералне и поетске трибине, изложбе, радионице, едукације и разлучите обуке.
В. С.