Пре само месец-два овакав догађај био је, можда, сан… Маштали су о томе сви глумци и ауторке. Друго извођење инклузивне представе „Ми-ши-ко и Ми-ши-сан“, јуче, 21. марта, у великој сали Градске библиотеке испунио им је срца! Одиграли су је пред чачанским предшколцима и основцима, публиком која не уме да „глуми“ осећања. Тешко да су очекивали да ће се тражити столица више, да ће их гледати са толико пажње и испратити великим аплаузом!
Повод је био Међународни дан особа са Дауновим синдромом. Управо зато сви на позорници носили су шарене чарапе, које симболизују радост различитости. „Љубав не броји хромозоме“. На то је подсетила и Ана Богдановић, логопед Школе за основно и средње образовање „1. новембар“, која је део екипе у пројекту „Стави наше наочаре“.
– Желели смо да покажемо да су „подвизи“ могући и да је све оствариво уз велики труд. Поводом Светског дана особа са Дауновим синдромом, као и увек, позивамо све да се укључе у рад наше школе, да у свакодневном животу препознају ову децу и схвате колико су они самостални, способни, вербални, да могу да оснују породице, да раде… Перспектива је могућа, ако им се да подршка – рекла је Ана Богдановић, истичући да је циљ да „различитост“ буде и медијски видљивија.
Лука Јевтовић из ОШ „Милица Павловић“, укључио се у глумачку екипу јер, како је поновио, воли да помаже другој деци, којој је помоћ потребна.
– Деци која имају Даунов синдром значи наша помоћ, јер они не могу да кажу шта мисле… Није тешко носити „различите чарапе“, потребно је само мало више бриге – поручио је Лука.
Наташа Ђелкапић, која у представи глуми краљицу Мишицу, била је одушевљена публиком. Ширећи руке показала нам је колико је срећна због још једне представе и због могућности коју јој даје глума…
Осим Луке и Наташе, у представи су глумили Лука Гачевић, Владе Курћубић, Вукашин Мојићевић, Виктор Стевановића, Лазар Ђелкапић и Кристина Драшковић. Уз њих су биле и глумица Марта Микић, која је и иницирала ову лепу идеју, Ђурђија Минић и Милица Златић, средњошколке из Дома ученика. Стручну помоћ и подршку пружила је психолог Јасмина Кандић Шипетић.
Луку Гачевића после представе сачекали су учитељица и другови из разреда, честитали му искрено на одличној глуми. Осмеси и аплаузи на крају представе, универзалне приче о љубави, доказ су да се границе могу померити. Представа о потрази за љубављу наставља своје путовање. Са надом да ће пожелети још многи да се укључе…
У свету се 21. март обележава од 2006. године, са циљем да се укаже на јединственост тризомије 21. хромозома која узрокује Даунов синдром. Према статистикама, у просеку једно од 650 деце рађа се са овим синдромом. Слаб мишићни тонус, мањи стас, косе очи… неке су од најчешћих физичких особина ових људи, препуних топлине и нежности.
В. Т.