ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА
„ВЛАДИСЛАВ ПЕТКОВИЋ ДИС” ЧАЧАК
ПРОСЛАВЉА 175 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА

Отворена изложба „Уточиште речи, прибежиште смисла”
Чачак, 10. 03. 2023. – У Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис” у Чачку свечано је отворена изложба „Уточиште речи, прибежиште смисла” аутора др Богдана Трифуновића чиме је започето обележавање 175 година постојања Градске библиотеке Чачак. Свечана прослава и отварање изложбе реализују се као уводни програм у оквиру пројекта Чачанска Родна, Чачак – Национална престоница културе 2023. године, а током наредних месец дана љубитељи писане речи моћи ће ову изложбу да погледају бесплатно.

Свечано обележавање јубилеја започело је Дисовим стиховима песме „Тамница” у извођењу Небојше Дугалића, а потом су се публици обратили државни секретар у Министарству културе Миодраг Ивановић, помоћник градоначелника Чачка за друштвене делатности Мирослав Петковић, управник Народне библиотеке Србије Владимир Пиштало и директор Библиотеке и аутор изложбе Богдан Трифуновић.

Државни секретар у Министарству културе Миодраг Ивановић је овом приликом истакао да су данашње библиотеке много више од књига, јер оне нуде грађанима широк спектар активности: од подучавања медијске писмености до промовисања предузетништва, развоја малих предузећа, очувања и интерпретације културно-историјског наслеђа и приватних историја локалне заједнице.
-Библиотеке обезбеђују приступ знањима за све и не подвајају људе. Као велике истинске отворене институције оне служе људима свих генерација, свих социо-економских слојева, етничких припадности и физичких способности и обезбеђују најразноврсније информације потребне за живот, учење, управљање и рад. Библиотеке духовно граде једну заједницу и њена су сазнајна средишта. Библиотеке штите наше право на знање, оне су заговорнице свачијег права на читање, а библиотекари су посвећеници слободног читања, учења и приступа информацијама. Помозимо им у тој племенитој културној мисији која је тако често невидљива, а од пресудног је значаја за виталност једног друштва – рекао је Ивановић уз напомену „верујемо да ће година у којој ће Чачак бити културна престоница Србије они то свакако и потврдити”.

Помоћник градоначелника Чачка за друштвене делатности Мирослав Петковић је у свом излагању истакао вишеструки значај овог догађаја, јер је он део бројних програма којима ће Чачак ове године обележити титулу – Прва национална престоница културе Србије 2023.
-Деведесет програма, 365 различитих догађаја, изложби, филмских пројекција, позоришних представа, књижевних вечери, концерата, радионица, панела, трибина… Биће укључено 4730 учесника, од којих је 561 инострани извођач, 121 партнерска организација, од којих је 48 из иностранства. Потрудили смо се сви заједно, пре свега ови дивни људи запослени у установама културе, да нашим суграђанима и свима који желе да дођу у наш град понудимо јединствене програме који ће остати забележени и упамћени и наредних година – истакао је Петковић уз напомену да Библиотека сада јесте у новом велелепном и функционалном објекту, али да је не чине квадрати, зидови, сале и савремена техника, већ онај лепи мирис књига који се осети када се уђе у Библиотеку, њени запослени и хиљаде читалаца свих генерација. Он је овом приликом поклонио директору Трифуновићу књигу о манастирима Свете Горе и нашег Хиландара.

Директор Библиотеке и аутор изложбе др Богдан Трифуновић је истакао да изложбу чине две садржајно повезане целине. Први део изложбе – Временска линија приказана је на 16 паноа на којима је избор најзначајнијих година и догађаја из 175 година дуге библиотечке традиције у Чачку, од 1848. до 2023. године. Други део такође чини 16 тематских паноа на којима су приказане различите теме (простор, запослени, корисници, издавачка, програмска делатност, Дисово пролеће и многе друге) у циљу сагледавања динамике развоја установе Библиотеке.
-Иако је изложба тематски комплексна, ја је посвећујем једној јако важној теми, а то су људи. Било да говоримо о гостима, посетиоцима програма, читаоцима, корисницима или запосленима – сви они заједно су срце које покреће читалиште, читаоницу, књижницу и библиотеку, како у прошлости тако и данас – са поносом је објаснио Трифуновић најављујући да ће од априла до краја године ова изложба имати још неколико гостовања у градовима Србије.

Управник Народне библиотеке Србије Владимир Пиштало је истакао огроман значај развоја библиотекарства у Србији и пожелео Градској библиотеци Чачак још много лепих јубилеја. На крају свечаности Библиотека је доделила признања и награде највернијим читаоцима. Из Позајмног одељења за одрасле награде су примили Драгић Глишовић, Тамара Прелић и Јана Ацовић, а межу најмлађим читаоцима су се истакли Ђурђија Радивојевић (1. разред ОШ), Филип Дилпарић (4. разред ОШ), док је награда за породично читање припала сестрама Марти, Теодори и Ирини Зимоњић.



Поводом овог значајног јубилеја Градска библиотека Чачак је својим суграђанима поклонила и монодраму „На Дрини ћуприја” Ива Андрића у извођењу драмског уметника Тихомира Станића.
Свечану прославу 175 година Градске библиотеке Чачак омогућили су Министарство културе Републике Србије, Град Чачак и Градска библиотека „Владислав Петковић Дис”.
Фотографије: Бус Плус Продукција