МИЛАН БОЈОВИЋ, ДИРЕКТОР ЈП “ГРАДАЦ” О ОВОГОДИШЊИМ ПЛАНОВИМА
Прошла година је за директора Јавног предузећа за урбанистичко и просторно планирање, грађевинско земљиште и путеве “Градац” Чачак Милана Бојовића била велики изазов, јер је на самом почетку 2022. именован за вршиоца дужности:
– С обзиром на то да сам у ранијем периоду осам година обављао функцију помоћника градоначелника за инфраструктуру и месну самоуправу, интензивно сам сарађивао са ЈП “Градац”, па сам долазак на чело овог предузећа сматрао великим изазовом и још већом одговорношћу. Разлог за то је чињеница да ово предузеће сматрам једним од основних стубова изградње и уређења нашег града, као и стратешког планирања његовог развоја. Град Чачак је у последњих неколико година, од избора господина Милуна Тодоровића за градоначелника, забележио незапамћен развој у сваком, па и у урбанистичком и инфраструктурном смислу, те је стога и улога и одговорност ЈП “Градац” расла из године у годину.
“ПРЕСТОНИЦА КУЛТУРЕ”- КРУНА РАДА
На почетку разговора за наш лист, Милан Бојовић напомиње да је “Градац” у свим активностима имао огромну подршку градског руководства, која је била највидљивија у заједничкој организацији 31. Међународног салона урбанизма, који је оцењен као најбољи досадашњи. Поред похвала за организацију, предузеће је на овом салону добило и заслужена признања у две категорије, прву награду у категорији планова детаљне регулације за ПГР “Спортски центар” и трећу награду у категорији планова генералне регулације, за измене и допуне ПГР “Атеница – Кулиновци – урбанистичке целине 5.2, 5.3 и 5.4 – постројење за пречишћавање отпадних вода у Чачку”.
– Прошла година ће са аспекта развоја инфраструктуре, свакако бити упамћена по отварању деонице ауто-пута од Прељине до Паковраћа, чиме су значајно смањене гужве кроз наш град, али и по интензивирању радова на Моравском коридору, као и по великом броју асфалтираних путева на градском и сеоском подручју, уз изградњу паркинга у Општој болници, Атомској бањи Горња Трепча и у Овчар Бањи. Крајем године, настављени су радови и на изградњи пута према видиковцу на Каблару, као и Булевара војводе Путника. Улепшавање града настављено је уређењем простора око “Градске рупе”, реконструкцијом Градског бедема на љубићкој страни и почетком партерног уређења комплекса око Уметничке галерије “Надежда Петровић” – подсећа наш саговорник.
Уз бројне реализоване пројекте, директор напомиње да су током 2022. године најзначајније резултате постигли у бројним активностима које су још увек невидљиве грађанима, а у вези су са припремом пројектно техничке документације за реализацију многих пројеката у овој и у наредним годинама.
– Током прошле године смо спровели поступак јавне набавке за замену 11.500 светиљки, економски штедљивијим лед светиљкама. Реализација овог уговора, укупне вредности од 360 милиона динара, започета је ових дана. Поред тога, у циљу уштеде електричне енергије као веома значајног ресурса, урадили смо и прединвестициону Студију за изградњу фотонапонске централе (соларног поља) на локацији рекултивисане депоније у Прелићима. Одржавање путева и улица са пратећом инфраструктуром подигнуто је на виши ниво, пре свега, са аспекта одржавања хоризонталне и вертикалне сигнализације, која је одлуком града поверена ЈКП “Паркинг сервис”. “Градац” је вршио стручни надзор и над радом јавно комуналних предузећа “Комуналац”, “Градско зеленило” и “Моравац” са којима смо, уз координацију помоћника градоначелника Милоша Стеванића, остварили значајне и видљиве резултате на подизању квалитета у пружању комуналних услуга, прању и чишћењу јавних површина, озелењавању града и одржавању путног појаса. Али, резултати ове сарадње били су највидљивији нашим суграђанима кроз организацију зимске службе, која је и прошле и ове зиме беспрекорно функционисала – нагласио је Бојовић, захваливши колегама, сарадницима и запосленима из свих јавно комуналних предузећа.
Крајем прошле године, чишћењем атмосферске канализације на неколико критичних локација, решени су бројни дугогодишњи проблеми поплава на градском подручју, пре свега, у МЗ Qубић кеј и део око Цигларске улице, као и у Улици ђакона Авакума и Улици 66 у МЗ Атеница. Један од прошлогодишњих успеха је и експропријација, исплата и рушење објекта у Улици Илије Гарашанина, што је изазвало одушевљење суграђана који су чести посетиоци уређеног простора Спортског центра “Младост”. Ипак, директор наглашава да је круна свега у прошлој години добијање звања прве националне престонице културе Србије, пројекта, који поред многих културних садржаја, предвиђа и реализацију великог броја инфраструктурних пројеката, о чему ће бити више речи у неком од наредних бројева нашег листа.
ПЛАНОВИ АМБИЦИОЗНИЈИ, НЕГО РАНИЈЕ
Када је реч о инфраструктурном развоју града, планови су амбициознији него раније, јер је током прошле године пуно уложено у припрему пројектне документације.
– Поред изградње започетих улица, у наредном периоду је у плану и изградња следећих градских саобраћајница: Синђелићеве, Његошеве, Стефана првовенчаног, Балканске, реконструкција и проширење Улице Раденка Јањића, наставка Улице др Слободана Благојевића… На сеоском подручју очекује нас наставак асфалтирања путева према устаљеној динамици од око 100 километара на годишњем нивоу. Планирано је и више од 100 милиона динара за одржавање путева и улица на градском и сеоском подручју, као и обнова путева који су оштећени током изградње ауто-пута ка Пожеги, уз сарадњу и подршку ЈП “Путеви Србије” која је и до сада била на највишем нивоу – наводи Бојовић.
Као најзначајније активности, чија реализација ускоро предстоји, директор најављује реконструкцију Улице цара Душана и њено претварање у зону “умиреног” саобраћаја, где ће посетиоци музејског комплекса, пешаци и бициклисти имати доминантан положај; наставак радова до Булевара војводе Путника, преко Бирчанинове улице, до семафора у Улици др Драгише Мишовић; реконструкцију Улице жупана Страцимира и њено претварање у пешачку зону; изградњу Његошеве улице, уређење паркинг простора код Градског базена и код ОШ “Вук Караџић”; завршетак радова на мосту на Чемерници, између Миоковаца и Горње Горевнице; реконструкцију моста у Улици 562 у Qубић пољу; реконструкцију моста преко Западне Мораве, на путу од Мрчајеваца ка Мршинцима и Слатини.
– За мост на Морави, огромну захвалност дугујемо министру грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горану Весићу, који нас је за Дан града, 18. децембра, обрадовао вешћу да је Влада Републике Србије, на његову иницијативу, за овај пројекат определила 500 милиона динара. Спроведен је поступак јавне набавке и изабран извођач радова, чији нас почетак очекује 10. марта, а реализација ће бити завршена до августа ове године. Очекују нас и велики радови, односно, изградња телекомуникационе мреже, гасоводне мреже, електро-енергетске мреже, водоводне и канализационе мреже на територији града, што ће неминовно утицати и на раскопавања и оштећења саобраћајне инфраструктуре и јавних површина. Одлична сарадња са ЈКП “Водовод”, ЈКП “Чачак”, “Телекомом”, “Србијагасом” и ЕПС-ом, као и бројни већ одржани састанци, уз надзор ЈП “Градац”, гарант су да ћемо све планиране радове, у укупној вредности од више од две милијарде динара, реализовати на квалитетан начин, уз минимална оштећења и адекватну санацију оштећених површина – нагласио је Бојовић.
Према речима директора, апсолутни приоритет у овој години биће активности Урбанистичке службе на изради Генералног урбанистичког плана до 2035. године.
– Ове активности су увелико у току, а уз финансијску подршку Града, у износу од 15 милиона динара за израду бројних студија и стручност запослених у овој служби, уверен сам да ћемо до краја имати ГУП на ком ће нам позавидети и развијенији и већи градови. Стручни надзор над свим извођачким активностима биће у сваком тренутку један од приоритета. Развој Географског информационог система већ смо започели и завршили га у области јавног осветљења, тако да сада у електронском систему имамо евидентирано свих 15.153 светиљки и евидентираћемо сваку промену кроз постављање нове лед расвете. У току су исте активности на изради ГИС путева, улица, свих оштећења коловоза и постојеће саобраћајне сигнализације. У овоме ћемо значајну корист имати и кроз израду Пројекта техничке регулације саобраћаја, за шта је Град Чачак определио 4,5 милиона динара. Подизање нивоа безбедности свих учесника у саобраћају у наредном периоду, апсолутни је приоритет. За ове намене, кроз Програм безбедности саобраћаја, Град је определио 50 милиона динара, од чега је 23,5 милиона за унапређење саобраћајне инфраструктуре (17,5 милиона за заштитне ограде, пет милиона за оборене прелазе и милион динара за паркиралишта за бицикле у школским двориштима) – рекао је Милан Бојовић.
Н. Р.
Фото: Архива ЈП “Градац”