После краће болести, данас је у Чачку преминуо глумац, редитељ, драматург Радослав Баћко Букумировић. На „даскама које живот значе“ остварио се у многим улогама широм бивше Југославије, од Триглава до Ђевђелије. И у свом родном Чачку поставио је више комада од драмске литературе до авангарде. Радио је у свим чачанским аматерским позориштима, био је основач и руководилац Позоришног атаељеа „Сага“, од 1994. до 2004, када је угашено и касније прерасло у Илегално позориште „Отписани“…
Баћко је похађао Гимназију у Чачку, матурирао у Горњем Милановцу, студирао филозофију, није положио пријемни испит за филмску режију на Факултету драмских уметности, али никада није одустајао.
У оквиру размене студената, годину и по дана похађао је предавања чувеног Тадеуша Кантора у Школи сценских уметности у Кракову. Ту упознаје браћу Форман, синове, близанце чувеног редитеља Милоша Формана, који су студирали у Кракову. Из „пољског пртљага“, понео је редитељски алијас Станислав Карм, пошто Пољаци нису могли да изговоре име Радослав. Потом, завршава Школу глуме код професора Николе Јефтовића у Чачку, а семинар за редитеље у аматерским позориштима код професора Мила Гајића у Београду на Радничком универзитету „Ђура Салај“. Ипак, о глуми и позоришној режији највише је научио од глумца и редитеља Оливера Викторовића, који је режирао већину представа Драмског студија Дома културе у Чачку.
Баћко је писао песме, организовао експериментални програм „Културно лето“ у Истри, говорио љубавну поезију на таласима „Радија 202“, кратко играо у београдском „Дадову“ и „Крсманцу“, три године је био глумац Хрватског народног казалишта у Осијеку. Ту је играо и у Крлежиним „Глембајевима“, у режији Вање Драха. Играо је и у прве три епизоде серије „Коже“ у продукцији ТВ Сарајево. За рецитовање поезије српских и чачанских песника, признања су му одавали и бардови српског глумишта…
Баћко Букумировић (1960 – 2023) радио је у „Чачанском гласу“, као новинар културне рубрике ТВ Чачак, у Културно-просветној заједници и Културном центру Чачак. Његов знак препознавања било је „Културно лето у Овчар Бањи“. Последњих година организовао је „Лето у атријуму Дома културе“. Као уметнички руководилац Илегалног позоришта „Отписани“, режирао је и представе: „Чекајући Марчела“, „Господар никако да дође“, „Син домаћег издајника“, „Циркус Џима Морисона“. У његовом редитељском опусу је и монодрама „Монахиња Оливера“.
Биће сахрањен у четвртак, 23. фебраура, на гробљу у Чачку.
Извор: сајт Илегалног позоришта „Отписани“ и „Чачански глас“, део текста објављен у априлу 2009. године. Тада је Друштво за неговање традиције и обичаја „Чачани“ организовало уметничко вече, посвећено 35. годишњици Баћковог глумачког и редитељског стваралаштва.