Aktuelno

ОБНОВИМО ЛАЗАЧКУ ЦРКВУ ДА У ПУНОМ СЈАЈУ ПРОСЛАВИМО ЈУБИЛЕЈ

САЧУВАЈМО СВОЈЕ НАСЛЕЂЕ

Лазачка црква ће 2025. године прославити велики јубилеј, тачније два јубилеја. Први је двеста година од освећења прве цркве, а други би представљао шездесет година од освећења цркве у зиданом здању, управо онакве каква је данас.

Свештеник Александар Миликић

Посвећена је Светим апстолима Петру и Павлу и сазидана је на брежуљку са кога се простире прелеп поглед. Опслужује четири села: Лазац, Петницу, Премећу, Брезовице и засеок села Пекчанице.  Лазац и Пекчаница припадају подручју града Краљева, а Петница, Премећа и Брезовице Чачку. На том месту је постојао православни храм који су Турци запалили за време Првог српског устанка.

Детаљније о историји Лазачког храма рекао нам је садашњи парох, Александар Миликић. На Марковдан ове године биће пуних осам година његове службе у овој цркви. 

„На овом месту је још за време Турака био храм Господњи. Након  што су Турци спалили стару цркву,  кнез Милош Обреновић је донео Уредбу којом је подигнута црква у тадашњем облику и изгледала је као брвнара. Изграђена је 1824. године, да би већ 1825. била и освештана. При цркви је у то време постојала и школа. И то баш на овом месту где је сада трпезарија нашег храма. Сматра се да је овде био центар окупљања, јер се по неким сазнањима поред школе налазила и нека врста интерната намењеног деци из поменутих села, која су поред стицања знања могла ту да преноће, а и да добију оброк. Школа је у то време имала заиста велики број ученика. После више од једног века, црква брвнара је поново почела да се урушава. Организацијом тадашњих мештана, 1961. године, приступило се изградњи нове цркве, а грађевински радови су трајали од 1961-1964. године. Црква је попримила сасвим нови изглед у зиданом облику у ком је можемо видети и данас. Годину дана касније поново је освештана и то је било њено друго освећење“.

Последњих година, свештеник Александар је доста радио на ревитализацији храма и простора око њега.  Заједничким трудом, а уз помоћ Црквене општине у Ласцу, мештана и локалне самоуправе Чачка и Краљева,  пуно тога се одрадило. Урађени су препокривање куполе храма, дуборез, озидана је камена ограда, уређен је прилаз цркви са јужне стране, мобилијар за децу, уведено је парно грејање. Обновљена је трпезарија и изграђен летњиковац који може да прими велики број људи у време славе цркве која је средином јула месеца. Али би свакако требало још тога урадити, како би храм одолео зубу времена и био спреман да прослави јубилеј онако како доликује.

„Искористио бих ову прилику да позовем све људе добре воље да се одазову новим, неодложним подухватима које смо планирали. На зидовима, а са спољне стране цркве, појавила се влага коју је неопходно санирати како фасада не би сасвим пропала. Поред санације влаге, потребно је урадити комплетну фасаду, као и препокривање прохромом олтарског дела и дела изнад звоника, као и завршетак започетог живописа. Заиста ми је велика жеља да наша црква заблиста новим сјајем, нарочито због тога што ћемо 2025. године прославити два заиста велика јубилеја. Уједно бих се од срца захвалио свима који су учествовали на свим досадашњим радовима на нашем храму“, казао је свештеник Александар.

Из села Лазац и Петница потичу и преци игумана манастира Хиландар, архимандрита Методија. Тачније, деда му је из породице Мајсторовић из Петнице, а баба из фамилије Лишанин која је насељена у селу Лазац. У детињству и раној младости проводио је доста времена у селу и сигурно је да би се радовао када би сви радови на цркви били успешно окончани.

С обзиром на то да наши људи увек имају добру вољу и жељу да се одазову сваком послу који је благословен, отац Александар верује да ће и овог пута бити тако, јер храм су градили наши преци и оставили га нама на чување. Стога чувајмо своје наслеђе. Ако га ми не сачувамо, то нико други неће урадити уместо нас.

Велики је благослов када имамо прилику да сви заједно учествујемо у обнови светиње.

За сва питања и инструкције у вези са уплатама за обнову храма Светих апостола Петра и Павла заинтересоване ће детаљније обавестити свештеник Александар Миликић. Контакт телефон је 063/73-77-453.

Нела Мечанин

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.