Dragačevo Region

ЕКОЛОШКО ДРУШТВО „ДРАГАЧЕВО“: ЧЕТВРТ ВЕКА У ЗАШТИТИ ТРАДИЦИОНАЛНИХ ВРЕДНОСТИ

Еколошко друштво „Драгачево“ полако гази 25. годину рада, придодајући ревносно нове успехе својој до сада више него боготај биографији. Грабећи сигурним корацима ка свом значајном јубилеју, његови чланови сматрају да је наступило право време да се сумирају досадашњи резултати рада и листи постојећих додају и неки нови приоритети.  

Сакупљање жира – акција Еколошког друштва „Драгачево“ и драгачевских основаца

– Еколошко друштво „Драгачево“ је удружење грађана, основано 10. септембра 1998. године у Гучи, са програмом oбнове, заштите и развоја природног, културног и духовног наслеђа. Као организација, која има широк програм деловања, сусреталo се са бројним проблемима у раду и било је потребно време да се у нашој локалној средини разбију предрасуде о разлозима његовог постојања, јер је доживљавано на потпуно погрешан начин. Друштво се борило са неинформисаношћу, незнањем, старим навикама, а упркос томе, својим радом је формирало сопствени идентитет. Проблема има и данас, а везани су за услове рада, финансирање програма, појединачне локалне отпоре разних интересних група… Еколошко друштво „Драгачево“ је  у протекле 24 године успешно реализовало бројне програме, пројекте и активности, а од својих зацртаних циљева неће одустати ни у наредном периоду – истакао је Душан Р. Ивановић, један од оснивача и председник Извршног одбора Еколошког друштва Драгачево.

На захтев Еколошког друштва Драгачево, 1999. године је уведена „Еколошка столица“ у раду свих органа Општине Лучани као нови облик сарадње локалног владиног и невладиног сектора. Исте године, на предлог Друштва, одборници СО Лучани су једногласно усвојили Декларацију „Драгачево – ка еколошкој средини“, по којој је екологија постала званична обавеза локалне заједнице. У организацији Републичке владе, Друштво је током 2002. године учествовало у изради стратешког програма „Агро-еколошко- туристички развој Драгачева“, који је одредио основу и будуће правце развоја драгачевског краја. Захваљујући иницијативи овог друштва, СО Лучани је почетком 2013. једногласно усвојила Декларацију „Драгачево без генетски модификованих организама и производа“.

Археолошко налазиште „Градина“ на планини Јелици

Еколошко друштво „Драгачево“ је 2019. године покренуло оснивање локалног партнерства за 65 драгачевских и чачанских села и насеља кроз ЛИДЕР програм и Локалне акционе групе „Драгачево – Јелица – Западна Морава, као и израду Локалне стратегије руралног развоја.

ОЧУВАЊЕ ПРИРОДНОГ, КУЛТУРНОГ И ДУХОВНОГ НАСЛЕЂА

Од свог оснивања, Друштво је предлагало Заводу за заштиту природе Србије заштиту најзначајнијих природних добара у Драгачеву и Чачку, а то су: Предео изузетних одлика Овчарско – кабларска клисура на 4.910 хектара, у току је и заштита Предела изузетних одлика планине Јелице на 6.182 хектара, затим, Споменик природе Рћанске пећине у селу Рти на 112 хектара, Споменик природе и Семенска шумска заједница Раданова гора у селу Гуча – засеок Велес (прва приватна мешовита шумска и семенска заједница под заштитом државе у Србији), споменике природе Стабла Драгачева и Стабла Чачка, а у току је заштита парка Основне школе у Гучи са природним, културним и духовним наслеђем.

– Морало је, очито, да прође доста времена да би се о екологији говорило на прави начин. Схатили смо да нам је природа на издисају, да су реке затрпане смећем, да нас даве дим и прашина, да рециклирање није измишљотина доконих људи. Ово је време када хватамо последњи корак са изнуреним светом који је раније освестио потребу за очувањем живота. Еколошко друштво „Драгачево“ је скромно и стрпљиво крчило свој пут, пратило намере и добру праксу оних, који су видели даље. Идеја да што више људи  научи, види, осети и испроба добра искуства, спровођена  је свих ових година и у томе се и успело – истакла је Наталија Дарковић, члан Извршног одбора Еколошког друштва „Драгачево”.

У сарадњи са разним организацијама, Друштво је реализовало значајне програме и пројекте у области културе. У 2000. години, финансијски је помогло наставак истраживања Споменика културе – археолошког локалитета „Градина“ на планини Јелици из 6. века, а исте године је   организована и Уметничка колонија „Екологија и уметност у Рћанској пећини“, као и изложбе вајарских радова Николе Нике Стојића у Београду и Гучи. Од 2004. године, у сарадњи са Министарством културе РС, реализује програм „Дани европске баштине у Драгачеву“, а 2005, заједно са Републичким заводом за заштиту споменика културе из Београда, у оквиру програма „Атлас народног градитељства Србије“, 26 објеката народног градитељства у Драгачеву је одређено за израду стручне основе и проглашење за споменике културе. Од 2005. године спроводи и истраживање о Драгачевском сабору трубача, 2011. у Београду је организован скуп „Драгачевски сабор трубача – јуче, данас, сутра“ у оквиру програма Културно – историјска баштина заштићених природних добара Србије, а током 2012, извршена је и додатна обрада природног, културног и духовног наслеђа Драгачева.

ПОЉОПРИВРЕДНИ, ШУМАРСКИ И ТУРИСТИЧКИ  ПРОГРАМ

У овиру програма „Мрежа за подршку руралном развоју Србије“, Друштво је 2009. године организовало рад Подручног центра за рурални развој Општине Лучани у Гучи, а почетком 2013. и прво саветовање за пољопривреднике у Гучи. Друштво је помогло и оснивање Удружења пољопривредника Драгачева у Гучи 2013. године, да би крајем маја 2018. иницирало формирање Удружења власника шума Драгачева, а потом 8. јуна исте године, у Националном парку Тара, заједно са партнерима, уприличило регионални скуп „Стање и могућности сарадње на одрживом развоју приватних шума“. Почетком 2020. године, основана је Банка семена старих биљних, воћних и животињских врста у Драгачеву.

Еколошко друштво „Драгачево“ је у више наврата представљало драгачевски крај на Међународном сајму туризма у Београду и новосадском Сајму пољопривреде. Организовало је више од 40 стручних, општих и специјализованих путовања са фокусом на селу, пољопривреди, екологији, култури, туризму, одрживом развоју… За учеснике из Србије и региона, путовања су организована у: Грчку, Северну Македонију, Мађарску, Словачку, Хрватску, Словенију, Аустрију, Италију, Немачку, Француску и Холандију, а реализовало је и 15 стручних путовања у нашој земљи за госте из Француске, Немачке, Словеније, Молдавије…

За постигнуте резултате у раду, Еколошко друштво „Драгачево“ је добијало разне награде, признања и захвалнице, међу којима издвајамо: признање Општине Лучани „Десети јун“ (2001. године), награду Општине Лучани „Десети јун“ (2002. године), захвалницу за помоћ и дугогодишњу сарадњу у раду Друштва за здраву исхрану и заштиту животне средине „Врело“ из Новог Сада (2003. године), захвалницу Министарства културе РС (2004. године) за популаризацију наслеђа Републике Србије и допринос успеху манифестације Дани европске баштине, Спомен плакету Теледом савеза Србије и Црне Горе из Бачке Тополе, у знак признања за изузетан допринос у оснивању и функционисању Теледома у локалној заједници (2005. године).

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.