Društvo

ВАЖНИ И ПРЕВЕНЦИЈА И ТЕСТИРАЊЕ

ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ HIV/AIDS-А

Од 1985. године, када је званично почела епидемија HIV-а, до сада у Србији је регистровано 4.524 инфицираних особа. Њих 2.153 оболело је од AIDS-а, а 1.336 је умрло. Највише регистрованих сваке године је у Београду, али је у престоници и највећи број тестираних. Ово су званични подаци Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, предочени на конференцији за новинаре, одржаној у среду, 30. новембра, у Заводу за јавно здравље Чачак. Повод је 1. децембар Светски дан борбе против HIV/AIDS-а, који се ове године води под слоганом „Изједначимо“.

Директор ове установе и епидемиолог др Аксентије Тошић навео је податке и за Моравички округ, где је од 1986. регистровано укупно 46 HIV позитивних. Како је рекао, ово нису реални подаци, будући да се многи из свих градова Србије тестирају у Београду.

– Број инфицираних у Србији у последњих 15 година је у благом порасту. У протекле две, три године, када је владала пандемија ковида, тај број је мањи, али се сада очекује реалнија слика новоинфицираних. Пре ковида, годишње је било око 100 тестираних у ЗЗЈЗ Чачак. Оно што је, заиста, променило слику о овој болести је проналазак веома добре антиретровирусне терапије (HAART), која успева веома брзо да сузбије вирус у организму, да он не може да се детектује на тесту. То, нажалост, не значи да је вирус „избачен“ из организма и ове особе су и даље потенцијално ризичне као преносиоци вируса. Терапија се даје, по одређеним протоколима, доживотно, али се показало да је веома успешна, јер је број смртних случајева код нас, као и у свету, знатно мањи. У случају прекида терапије, веома брзо долази до проблема – рекао је, поред осталог, др Тошић, истичући значај раног откривања болести, јер, како је навео, уколико се са терапијом крене што раније, резултати лечења су бољи. Захваљујући терапији HIV инфекција је хронично стање са којим се може квалитетно и дуго живети.

– Студије показују да може да прође и више деценија до почетка компликација болести. Да би се почело са терапијом на време, важно је тестирати се и што пре сазнати свој „статус“. Наравно, најзначајније је предузети све мере превенције – сузбијање наркоманије (више од 10 одсто инфицираних преко нестерилних шприцева) и употреба кондома, као превенција заражавања сексуалним путем, јер је на овај начин више од 90 одсто инфицираних у Србији – навео је податке др Тошић и апеловао да се тестирају сви они који сумњају да су били у контакту са „ризичним“ особама. Ово је важно и због тога што HIV инфекција може дуги низ година да буде без икаквих знакова и симптома. Добровољно и поверљиво тестирање и саветовање, нагласио је епидемиолог, може се урадити у ЗЗЈЗ Чачак сваке среде, после 15 часова.

– После тестирања код нас, неопходно је да се налаз потврди посебном врстом теста на Инфективној клиници. Дешавало се, истина веома ретко, да добровољни давалац крви буде позитиван, ако је пре тога примао одређене вакцине или лекове. Али, после додатне провере, утврђено је да је негативан – навео је др Тошић.

Чачански ЗЗЈЗ организовао је 1. децембра неколико акција, са циљем да укаже, првенствено, на значај превентивних мера, како би број инфицираних и оболелих био што мањи. У Машинско-саобраћајној и Техничкој школи епидемиолози су одржали предавања и поделили промотивни материјал (летке, брошуре, кондоме), а у Студентском ресторану је традиционално организовано саветовање и добровољно и анонимно тестирање.

В. Т.

НАЈВИШЕ ИНФИЦИРАНИХ ОД 30 ДО 49 ГОДИНА

Од 46 HIV позитивних у Моравичком округу од 1985. године, 32 је оболело од вируса, а 14 их је умрло. Троструко је већи број инфицираних мушкараца. Када је реч о старосној структури, највише их је у категорији од 30 до 49 година (25), затим од 25 до 29 (осморо), од 20 до 24 их је троје, од 50 до 59 седморо, од 15 до 19 двоје и једно лице старије од 60 година. Према начину трансмисије највише је МСМ популације (мушкарац секс са мушкарцем) њих 14, затим ризичан хетеросексуални контакт (деветоро), двоје су интравенски наркомани и четворо трансфузија (до 1987. године), а за чак 17 начин трансмисије је „непознат“.

У СВЕТУ ОД AIDS-А УМРЛО ВИШЕ ОД 40 МИЛИОНА ЉУДИ

Од почетка епидемије до данас у свету је оболело око 84 милиона људи. Више од 40 милиона је умрло. Према речима епидемиолога др Аксентија Тошића, превентивне мере су предузете већ крајем 80-их и почетком 90-их година прошлог века, тако да је донекле спречено ширење болести.

– Од тада се бележе стагнација и пад. Процењује се да је сада око 38 милиона људи инфицирано HIV-ом. На глобалном нивоу циљ је да се 90 одсто људи тестира и да 95 одсто позитивних прима HAART терапију, која је у Србији бесплатна. Већ дуго се истражује вакцина, али још није у употреби… Убеђен сам да ће за неколико година или деценија бити пронађен начин, метод или лек који ће успети да вирус потпуно „избаци“ из организма – сматра др Тошић.  

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.