Влада Србије је 10. новембра именовала Марка Парезановића за новог начелника Моравичког управног округа (МО). О затеченом стању, тренутним приликама, потенцијалима, месту које тренутно заузима, али и визији даљег развоја Моравичког округа и његовом позиционирању у наредних десетак година, разговарали смо са новоизабраним начелником МО, који је недавно преузео дужност.
Марко Парезановић је рођен у Београду 1986. године. У Чачку је завршио ОШ „Филип Филиповић“ и средњу Техничку школу. Основне академске студије завршио је на Факултету техничких наука у Чачку, где је стекао звање професора технике и информатике, а мастер студије на Факултету политичких наука у Београду као мастер политиколог. Након трогодишњег рада у чачанској „Електродистрибуцији“, два пута је биран за народног посланика у Скупштини Републике Србије, 2016. и 2020. године. Један је од оснивача СНС-а, а у периоду од 2015. до 2020. године обављао је функцију повереника ГрО напредњака у Чачку. У Скупштини Србије је био члан Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, екологију и просвету, као и председник посланичке групе пријатељства са Краљевином Белгијом.
Како видите ову нову функцију, свој будући рад и колико ће Вам досадашње политичко искуство бити од драгоцене помоћи на тој позицији?
– Указана ми је заиста велика част да будем седми, а уједно и најмлађи начелник Моравичког округа од његовог успостављања 1992. године. Након шест година у парламенту, срећан сам јер ћу имати прилику да будем ближе грађанима у региону у коме сам одрастао и где су ми корени. Народни посланик сам постао са 29 година и то искуство ми је од непроцењивог значаја. Сигурно је да ће ми знање, искуство и контакти које сам успоставио у том периоду, пуно значити у овом послу. Посао је другачији, нешто оперативнији и чини ми се да пружа више простора за креативности и иницијативу. Непосредна и стална комуникација са локалним и републичким институцијама, привредом, али и цивилним сектором. Трудићу се да свима будем подршка и да заједно савладамо све изазове који нас очекују.
Какав је живот грађана у локалним самоуправама које припадају МО, каква ће бити предстојећа зима из угла новонастале светске, а пре свега, енергетске кризе, какво је стање у привреди и осталним важним сферама живота?
– Криза је велика и долази после две тешке године короне. Последње три године су за свет најстрашније од Другог светског рата. Глобална инфлација је подигла цене, трошкови живота су већи, куповна моћ мања, али то није кривица наше државе. До пролећа 2020, држали смо инфлацију на око два одсто и били у оквирима Мастрихта. Данас је то немогуће, али је наша држава великим пакетима помоћи привреди и грађанима сачувала радна места. Сваке године имамо раст плата и пензија, као и директну новчану помоћ. Значајно повећање плата и пензија имаћемо и од јанура следеће године. Нисмо се одрекли ниједне капиталне инвестиције. Било је успоравања у реализацији неких инвестиција, као што су то градња нове болнице у Чачку и друга фаза изградње болнице у Горњем Милановцу, али се од њих није одустало и у најскоријем року биће започете. Струја и гас су остали јефтини, иако су реално вишеструко скупљи. Све то помаже људима да лакше преброде кризу, а да може да буде идеално – не може! Ако се сетимо 2008. године, данас се далеко боље носимо са изазовима, иако је данашња криза куд и камо сложенија и тежа. Успели смо да останемо војно и политички неутрални, да будемо једина европска држава која није увела санкције Русији, али да истовремено доследно поштујемо међународно право. Први пут се десило да нам неко из ЕУ јавно каже да смо у косовским преговорима исправна и одговорна страна. Показало се још једном да смо самостална и независна држава и због тога сам посебно поносан на политику коју води председник Вучић. Зато га треба максимално подржати, када је реч о спољној политици и националном интересу. Око других питања можемо политички да се споримо, али је апсолутно неспорно да нико не би боље бранио српске националне интересе у свету од Вучића.
Велика улагања у путну инфраструктуру полако мењају слику Града Чачка и општина Горњи Милановац, Лучани и Ивањица. Када све те велике инвестиције буду коначно заокружене, какво ће бити место МО на мапи Републике Србије?
– Моравички округ је по свом географском положају, привредном, културном и историјском значају важан центар у нашој држави. Деценијама је неоправдано и из чисто политичких разлога маргинализован од стране централних власти, али се видљиво опоравља и мења своју перспективу. Присуство водећих државних функционера у Округу, сваког месеца, говори да су велики пројекти овде. Сада је толико уобичајено да премијер и министри дођу у наш округ да то скоро и није вест. Од 2008. до 2012. године тадашњи премијер и председник нису били ни једном у Чачку, а пре Вучића, Ивањицу је последњи пут посетио Тито 1974. године. А када сте далеко од очију, онда сте далеко и од срца или у овом случају, од државне касе. То смо променили и зато је данас МО једно од највећих градилишта у Србији. У изградњи су два највећа коридора који се укрштају се у срцу Моравичког округа. Можемо бити задовољни темпом градње упркос свим глобалним економским проблемима. Имамо и цивилни аеродром у близини, чији је развој успорила корона, али то не умањује његов значај и перспективу. Овчар Бања је коначно постала државни фокус, а Чачак прва „Престоница културе Србије“. Свака од локалних самоуправа на подручју МО има директну подршку државе. Горњи Милановац уз помоћ државе гради приступну саобраћајницу од 30 милиона евра, а њихов годишњи буџет је око 15 милиона. А то је само једна од републичких инвестиција у овој општини! Иако су пале велике кише претходних дана, у Лучанима више не гледамо апокалиптичне сцене, јер је држава уложила огромна средства у превентиву. Све ово кажем да бисмо боље разумели колико је та подршка важна, а ње не би било да држава није економски напредовала. Овакав тренд развоја Моравичког округа задржаћемо сигурно и у наредним годинама.
У претходном периоду пажња јавности је често била усредсређена на повећану загађеност ваздуха, угроженост река, бесправну експлоатацијушљунка… Да ли ћете са позиције начелника МО моћи да покренете неке нове иницијативе у области заштите животне средине и како видите рад инспекцијских служби у том домену?
– Када је у питању рад инспекцијских служби, ту сам јако опрезан и нећу се јавно изјашњавати о тој теми док не будем детаљно сагледао читаву проблематику, наравно, у складу са овлашћењима начелника. Има ствари које ми сметају, има и оних које су добре. Одржао сам први колегијум, али ми је циљ да разговарам са сваким инспектором појединачно, а има их 43 укупно. Раде јако комплексан и захтеван посао, радимо на томе да им услови буду што бољи. А када је реч о екологији, она је један од фокуса. Био сам члан Одбора за заштиту животне средине и добро сам упознат са активностима у Округу. У последњих пет година урађено је много. У Чачку смо санирали депонију на површини од 12 хектара, спремни смо да кренемо у градњу фабрике за пречишћавање отпадних вода. Мерења су показала да је ваздух загађен искључиво зими и јасно је да су индивидуална ложишта узрок. Угасили смо у рекордном року све јавне котларнице које користе прљаве енергентне, али не можемо да створимо ветар у Чачку и да преко ноћи натерамо људе да се греју само на гас. Морамо бити реални. Сви хоће здраву животну средину, али да се лично не муче много око тога. А то није могуће. Још увек немамо свест да је животна средина питање сваког појединца, а не само државе. Држава и грађани морају бити партнери по том питању, не противници. И ту не рачунам на политичке профитере који траже шансу за политичку афирмацију на теми екологије и од њих, свакако, не очекујем конструктивност. Мислим да није добро што је то сада екстремо политичка тема и готово је немогуће разговарати без манипулација и подизања тензија. Еколошка политика мора бити реална и одржива, што значи да не сме угрожавати енергетску безбедност и економски развој, јер је то у супротном чист популизам.
Који су истински потенцијали чачанског, милановачког, лучанског и ивањичког краја и у чему видите највећу шансу за просперитет Моравичког округа, каква је Ваша визија његовог даљег развоја?
– Можда сам субјективан, али тврдим да су потенцијали Моравичког округа огромни и да ћемо у будућности бити најбрже растући округ, изузимајући Београд и Нови Сад. Ауто-путеви, локални путеви, авио саобраћај са карго центром, индустријске зоне, нарастајући туризам, НТП, ФТН, сваки пројекат је вишедеценијски и доносиће бенефите на дуже стазе. Огромане могућности видим у ИТ сектору, захваљујући повољном образовном потенцијалу. Очекујем да ћемо задржати људе и, надам се, побољшати демографску слику. Чачак ће сигурно у сваком смислу нарасти у наредних 10 година. Имаћемо врло брзо саобраћајно чвориште у Моравичком округу, каквих нема пуно у Европи. Немам бојазан ни када је реч о развоју наше државе у целини. Ми ћемо сигурно ићи напред. Највећи изазов биће сачувати мир и стабилност, јер без тога нема развоја. Једино ме плаши што то увек не зависи само од нас и што су односи у свету све напетији и због тога морамо уложоти огроман напор да бисмо сачували националне интересе. Ако бих морао да издвојим три приоритета у свом будућем раду, то би била подршка локалним самоуправама у обезбеђивању инвестиција, пројекти у области заштите животне средине и развоја туризма, као и омладинска политика која подразмева и борбу против вршњачког и сваког другог облика насиља.
В. С.