Društvo Selo

ЈУЧЕ ОТВОРЕНА ПРВА МАНИФЕСТАЦИЈА МЕДА И ВОЋА

У организацији Удружења пчелара „Чачак” и Туристичке организације Чачак, на Градском тргу у Чачку јуче је отворена прва Манифестација меда и воћа, на којој је своје производе изложило 14 пчелара и воћара. На изложби су учествовали и пчелари из Ариља и Ивањице. Свој асортиман садног материјала представио је и чачански Институт за воћарство. Првокласне јабуке из чачанског краја изложила је и задруга „Чачанска јабука”.

Проф. др. Светомир Стаменковић, председник Удружења пчелара „Чачак”, истакао је да је опште познато да су пчеле најкориснија жива бића и да без њих човенчанство не би имало довољно хране, што би угрозило његов опстанак.

Проф. др. Светомир Стаменковић, председник Удружења пчелара „Чачак”

– Чачак је подручје на коме успева воће, а где има воћа – има и пчела. Воће не може без пчела, пчелари не могу без воћара. Пчела са воћа узимају нектар и полен, а за узврт пчеле опрашују воћке и друге гајене биљке и повећавају њихов принос и до 81 одсто – рекао је проф. др Стаменковић.

Владан Милић, заменик градоначелника Чачка

Заменик градоначелнка Чачка Владан Милић је најавио да ће пчелари чачанског краја, уз помоћ локалне самоуправе, коначно добити своје просторије.

– Морамо водити рачуна о пчелама и пчеларима и њиховим удружењима којих је било више на нашим просторима. Захваљујући професору Стаменковићу, успели смо да их ујединимо и сада наступају заједно. Ми смо им узвратили тиме што смо им обезбедили простор у Улици цара Лазара, на месту бившег „Комуналца“, који ће бити опремљен и реконструисан. Извођач радова је изабран и сваког дана треба да буде уведен у посао, тако да ће пчелари за наредних месец-два имати свој простор који ће им омогућити да раде на свом усавршавању и подизању пчеларства на неки виши ниво – истакао је заменик градоначелника Милић.

Излагачи меда и осталих пчелињих производа су навели да је ова година била боља за пчеларење у поређењу са неколико претходних, али далеко од очекивања. Лоши временски услови на подручју Чачка, посебно у тренутку цветања багрема, довели су до смањених приноса, док су пчелари на неким другим подручјима, на пример у Дргачеву, остварили боље резултате. Данас пчелари много лакше пласирају свој мед, за разлику од неких ранијих периода, јер постоји више откупљивача. Ипак, како наводе, најсигурније је када свој мед пласирају посредством Савеза пчеларских организација Србије.

Тегла ливадског меда се данас могла пазарити по цени од 1.200 динара, док је багремов мед био мало јефтинији (1.000 динара). Како су објаснили пчелари, цене меда и пчелињих производа диктира тржиште, тако да је овога пута ливадски мед скупљи од багремовог.

Грађани који јуче нису успели да посете прву Манифестацију меда и воћа, могу то учинити и данас.

Покровитељ манифестације је Град Чачак.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.