Društvo Privreda

ПРОГРАМИ УСКЛАЂЕНОСТИ ПОСЛОВАЊА СА ПРАВИЛИМА О ЗАШТИТИ КОНКУРЕНЦИЈЕ

ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ СА КОМИСИЈОМ ЗА ЗАШТИТУ КОНКУРЕНЦИЈЕ ОРГАНИЗОВАЛА РАДИОНИЦУ ЗА ПОСЛОВНУ ЗАЈЕДНИЦУ

У Стартап центру НТП Чачак, недавно, 20. октобра, одржана је радионица за пословну заједницу, под називом “Програми усклађености пословања са правилима о заштити конкуренције”. Радионица, коју је организовала Привредна комора Србије у сарадњи са Комисијом за заштиту конкуренције, била је намењена свим учесницима на тржишту, ради упознавања са правилима у области заштите конкуренције и смерницама за израду Програма усклађености пословања.

Чедомир Радојчић, Звонко Туфегџић и Марија Марковић

Досадашња пракса Комисије за заштиту конкуренције показала је да до повреда конкуренције често долази због незнања или недовољне упућености учесника на тржишту. Тако је препозната потреба да се пословање боље усклади са прописима у области заштите конкуренције едукацијом учесника на тржишту, рекао је Чедомир Радојчић, члан Савета Комисије за заштиту конкуренције.

– Радионице су прилика да се Комисија за заштиту конкуренције, преко својих представника, сусретне директно са привредницима, са учесницима на тржишту и да активно промовише принципе, правила и политику заштите конкуренције. Ниво знања о потреби заштите конкуренције у Србији је релативно низак и тој области морамо да се више посветимо. Потрудили смо се да помогнемо привредницима да сазнају како могу да усагласе своје пословање са правилима о заштити конкуренције. Урадили смо и смернице које су доступне на нашем сајту, а ускоро ће бити штампане у посебној брошури. Такође, урадили смо и модел програма који ће им помоћи да лакше усагласе своје пословање и ураде сва потребна акта. На сусретима са привредницима покушавамо да их заинтересујемо и да им скренемо пажњу на важност усаглашавања њиховог пословања са правилима о заштити конкуренције – нагласио је Радојчић.

Снажна и развијена конкуренција на тржишту обезбеђује већу понуду добара и услуга вишег квалитета и по конкурентнијим ценама доприноси економском развоју, а корист имају крајњи потрошачи, истакнуто је на радионици посвећеној промоцији “Програма усклађености пословања са правилима о заштити конкуренције”.  

– Циљ одржавања ових радионица јесте да се привредници упознају са обавезама које произилазе из Закона о заштити конкуренције, који је већ од 2009. у примени. Али, због недовољног познавања обавеза које прописује овај Закон, одлучили смо да у сарадњи са Комисијом за заштиту конкуренције организујемо радионице, где ће колеге представити смернице за усклађивање пословања са правилима о заштити конкуренеције и модел који ће привредници моћи да користе у изради интерних аката, како би се што боље пласирали на тржишту и да би знали која правила важе за конкуренцију на тржишту, јер све то доприноси економском развоју наше земље – рекла је Марија Марковић из Привредне коморе Србије.   

Ово је била једна у низу радионица, коју ће Комисија за заштиту конкуренције у сарадњи са Привредном комором Србије организовати, јер је важно даље унапређивати знања учесника на тржишту на тему политике заштите конкуренције, посебно малих и средњих предузећа.

– Постоје правила којих привредници морају да се придржавају, постоји Закон о заштити конкуренције, а захваљујући овим радионицама они ће сазнати како да ускладе своје пословање са правилима ове области, односно, како да се заштите од нелојалне конкуренције. Покушавамо да све законске прописе представимо привредницима и за то ангажујемо људе који их пишу и тумаче на прави начин, како не би имали недоумице и проблеме. Ако их неко оптужи за нелојалну конкуренцију, могу да плате одређене казне и да имају неке друге санкције. Јако је битно да информишемо привреднике како да се заштите од оних који могу нелојално да их потисну са одређених тржишта – рекао је Звонко Туфегџић, директор РПК Моравичког и Рашког управног округа.

Чачак је други град, после Београда, у којем је одржана радионица, а следе едукације у Нишу и Новом Саду.

Н. Р.

НЕЗАВИСНА И САМОСТАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА

Комисија за заштиту конкуренције је независна и самостална организација, која врши јавна овлашћења у складу са Законом о заштити конкуренције . Поред осталог, Комисија води поступке испитивања повреде конкуренције, као што су рестриктивни споразуми и злоупотреба доминантног положаја, утврђује повреде конкуренције и одређује меру заштите конкуренције (у виду плаћања новчаног износа) и друге мере у складу са Законом. Такође, Комисија има надлежност да спроводи ненајављени увиђај у поступцима испитивања повреде конкуренције.

РАВНОПРАВНИ УСЛОВИ ЗА ТРЖИШНУ УТАКМИЦУ СВИХ УЧЕСНИКА

Комисија за заштиту конкуренције има надлежности и овлашћења да спроводећи Закон омогући равноправне услове за тржишну утакмицу свих учесника на тржишту, независно од њихове величине или облика власништва. Комисија штити конкуренцију на тржишту, а не конкуренте од других конкурената. Санкционисањем учесника на тржишту који је повредио конкуренцију и налагањем одређених мера понашања или структурних мера, индиректно се штите и други учесници на том тржишту од последица незаконитих активности починиоца повреде.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.