Društvo Uncategorized

МИСИЈА ДОБРОЧИНСТВА И ПЛЕМЕНИТОСТИ

У ГРЧКОМ МАНАСТИРУ СВЕТЕ ЛИДИЈЕ СВА ЛЕПОТА ПРАВОСЛАВЉА

– Од 1993. до 2000. прихватили више од 10.000 прогнаних Срба

Манастир Свете Лидије, недалеко од грчког летовалишта Аспровалта, за Србе је посебна светиња. И данас у многима живе сећања на доброчинство и племенитост које је сестринство годинама пружало пострадалима у ратовима деведесетих, пре свега деци и рањеницима. Али, мало је знано да је само од 1993. до 2000. године у овом манастиру сигурност и топлину хришћанске љубави нашло више од 10.000 прогнаних Срба, прво из Хрватске, затим из Босне и са Косова. Углавном су то били малишани, неки остали без родитеља… Многи су се крстили баш ту, у једној од ретких светиња посвећених првој Европљанки која је примила хришћанство. Недавно смо посетили овај женски манастир, који се налази под „Шумама круна“, како зову брда изнад овог величанственог здања.

Задивљујући призор пружи се пред очима госта када отвори велика врата. Нестварно је све, јер од тренутка када вас на улазу дочека осмехнуто лице неке од сестара, као да свет изван огромне порте престане да постоји. Та велика врата заклањају од погледа и цркву грађену деведесетих година, која се чудесно лепа уздиже на брежуљку. Њу ћете угледати тек када прођете уређен манастирски маслињак. Изнад је велики конак, грађен пре четири деценије, у коме живи (и ради) око 60 монахиња. У овом здању је манастирска штампарија, једна од највећих и најчувенијих у целој Грчкој, у којој се штампају и издања нашег Хиландара.

СВЕ ЈЕ ПОКРЕНУО АРХИМАНДРИТ ТЕОФИЛ 

Испред ове штампарије дочекала нас је сестра Георгија која нам је на српском говорила о мисионарском и хуманитарном раду сестринства манастира. Све је започео почивши архимандрит Теофил. Ту мисију, говори она, наставиле су монахиње заједно са новим духовником оцем Никанором и игуманијом Маријом. Српски је учила уз децу и њихове учитељице у школи, која је деведесетих често била организована у оквиру манастира.

– Имала сам жељу и благослов да радим са децом. Неки су ишли и у школу у Аспровалти. Долазе нам и данас, сада су то одрасли породични људи, раније су нам слали писма, а данас углавном зову телефоном – прича сестра Георгија и показује једно од многих писама, која су им послале учитељице из Вишеграда.    

Градња велике цркве почела је 1991. године. Сама светиња утемељена је пре више од шест деценија, под руководством архимандрита Теофила Зисопулоса. Он је у манастиру основао и камп „Радост деце“, са мисионарским циљем. У њему је до сада боравило више од 30.000 деце из разних православних земаља, највише са наших простора. Архимандрит Теофил започео је велику мисију помоћи Србима почетком деведесетих година, чим су почели прогони и страдања. Упокојио се 2013. године, а његов гроб је тик уз цркву.

Гроб архимандрита Теофила

– Манастир и све што је у њему, све је он покренуо. По његовој замисли црква је посвећена Светој Лидији Филипљанки, првој жени у Европи која је од апостола Павла примила хришћанство. Захваљујући оцу Теофилу и нашем манастиру сада се о овој светитељки много више зна. На поклоњење долазе људи из многих земаља. Кажу да овде пронађу смирење душе. Осликавање цркве започето је 1996. Највећи део фрески урадио је Србин, Драгомир Јашовић из Београда (преминуо 25. августа ове године), а фрескопис су завршили Грци – испричала нам је сестра Георгија, која је више пута долазила у Србију, била у нашим манастирима, Жичи, Студеници, Манасији, Раваници, Раковици… Зна за овчарско-кабларске манастире, познат јој је и назив Мала Српска Света Гора и волела би да их једног дана посети…

НЕСЕБИЧНА ПОМОЋ КАД ЈЕ БИЛО НАЈТЕЖЕ

Манастир Свете Лидије чува многа признања и поклоне из Србије. Сестра Ангелики показала нам је у посебној одаји иконе, слике, поклоне дародаваца са ових простора, у знак захвалности за све што су учинили за Србију и Србе. Међу њима је и милешевски Бели Анђео… Прича нам да су из манастира деведесетих година организовани конвоји помоћи за Србе, у њему су многа ратна сирочад пронашла донаторе и хранитеље, ученици и студенти су добијали стипендије… Неки од њих и сада долазе, са жељом да крсте своју децу баш у манастиру Свете Лидије. Прикупљали су у манастиру и помоћ за лечење рањеника, обезбеђивали им протезе за руке и ноге… Небројене су потресне приче, а једна од њих, коју нам је сестра Ангелики испричала је да је дечак избегао сам из Сарајева дуго боравио код њих. А онда је међу тек пристиглим рањеницима пронашао свог оца…

Из манастирске публикације
Из манастирске публикације

Манастир Свете Лидије је јединствен и по одорама монахиња. Оне не носе мантије, већ само црну или плаву одећу. Свој живот су посветиле Богу и молитви, ширењу хришћанске љубави и помагању људима. У огромном манастирском комплексу препуном цвећа и маслина сваки кутак је уређен, а радост тиховања и мира осећа се на сваком кораку.

– Главна нам је молитва, да се молимо за спасење целог људског рода – речи су сестре Георгије.

Године 2020, Православно хришћанско сестринство Света Лидија одликовано је Сретењским орденом првог степена. 

Текст и фото: Весна Тртовић

До манастира се може доћи и пешке стазама уз обалу, јер је од Аспровалте удаљен само пет, шест километара. Оријентир је велики крст изнад конака. На 15 колометара је и велики град Кавала, а у његовој близини је археолошко налазиште Филипи, уврштено у светску баштину УНЕСКО-а. Ту се налази још једна светиња посвећена Светој Лидији, односно, Света ходочасничка крстионица Агие Лидије.

ШТАМПАРИЈА МЕЂУ НАЈВЕЋИМ У ЕВРОПИ

Штампарија, кажу једна од највећих у Европи, најзначајнија је делатност од које се издржава манастир. У њој се штампају црквене и верске књиге и публикације за велики број цркава и манастира широм Грчке. Али, мало је познато да је ова издавачка кућа својевремено бесплатно штампала књиге „Распето Косово“, са фотографијама спаљених српских манастира и цркава. У оквиру манастира ради и веома слушана радио станица „Лидија Филиписија“ и ТВ станица 4Е, са националном фреквенцијом.

Конак у коме се налази и штампарија

БРАТСТВО НА ДЕЛУ

Србију је 2019. године посетило 40 монахиња и четири јеромонаха из манастира Света Лидија. Говорећи о мисији архимандрита Теофила, отац Никанор је рекао:

– Учио нас је да не треба да говоримо само о људима, народима и братству, него да то покажемо на делу.

НОВОЗАВЕТНА СВЕТИТЕЉКА ЛИДИЈА

Света Лидија (Лидија Македонка/ Лидија Филипљанка) пореклом је из Тиајтре, у близини античког града Филипи у Македонији. Ова хришћанска новозаветна светитељка живела је у време апостола. Примила је хришћанство од апостола Павла и учествовала у његовим мисионарским путовањима. Славе је у православној и католичкој цркви. Њен спомен, 20. Маја, обележава Православна црква.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.