Društvo Grad Zdravstvo

О МОЖДАНОМ УДАРУ са др Надеждом Савић, начелницом Одељења неурологије

Др Надежда Савић, начелница Одељења неурологије Опште болнице Чачак


У СРБИЈИ СВАКЕ ГОДИНЕ МОЖДАНИ УДАР ДОЖИВИ ВИШЕ ОД 20.000 ОСОБА. НА СВАКИХ САТ ВРЕМЕНА ЈЕДНА ОСОБА ПРЕМИНЕ ЗБОГ ПОСЛЕДИЦА ОВОГ ТЕШКОГ ОБОЉЕЊА.
ИАКО ЈЕ У ЧАЧАНСКОЈ БОЛНИЦИ ОД 2013. ГОДИНЕ ДОСТУПНА ИНОВАТИВНА ТЕРАПИЈА КОЈА ЗНАЧАЈНО ПОМАЖЕ У ЕФИКАСНИЈЕМ ЛЕЧЕЊУ И ПРЕЖИВЉАВАЊУ, СТРУЧЊАЦИ АКЦЕНАТ СТАВЉАЈУ НА МЕРЕ ПРЕВЕНЦИЈЕ: ЗДРАВЕ ЖИВОТНЕ НАВИКЕ И РЕДОВНЕ КОНТРОЛЕ ПРИТИСКА, ШЕЋЕРА И МАСНОЋА У КРВИ.

Једна трећина пацијената након доживљеног можданог удара неће преживети, док ће једна трећина пацијената постати трајни инвалиди. У свету сваке секунде умре једна особа због последица овог обољења које је трећи узрок смртности, одмах иза кардиоваскуларних обољења и тумора.

На Одељењу неурологије у чачанској болници прошле године лечено је укупно 785 пацијената, од тог броја 435 особа је доживело мождани удар. Највећи број можданих удара је исхемијског типа, чак 88 процената, десет посто су удари који су настали због интрацеребралног крварења, док су два процента хеморагије.
Код пацијената који имају исхемијски мождани удар постоји терапија која може да доведе до значајног побољшања лечења. Та терапија се користи од 2013. и њен назив је интраартеријска троболиза. Оно што јесте проблем код те терапије је узак терапијски прозор, јер захтева да се примени најкасније два сата од почетка симптома, када се и постижу најбољи резултати – истиче начелница Одељења неурологије др Надежда Савић.

Да би се тромболиза применила у адекватном периоду, изузетно је важно да се на време препознају симптоми: утрнулост и слабост у ектремитетима, губитак вида и слуха, поремећаји равнотеже и говора, главобоља:

-Тада је најбоље да се пацијенти јаве изабраном лекару или хитној помоћи, где ће мождани удар бити препознат на време, а пацијент допремљен у надлежну установу. У наредном сату следи дијагностика, скенер ендокранијума, а затим, када се потврди исхемијски мождани удар, уколико није прошло два сата од почетка симптома, започиње се са тромболизом која омогућава проходност крвних судова, а самим тим, значајно побољшавање изгледа за излечење – објашњава докторка.

Оно што представља проблем је што људи касно препознају симптоме, пацијенати, чланови породице, а некада чак и лекари примарне здравствене заштите.

Једна од новина у чачанској Општој болници и замисао на којој се ради је да се у редовну терапијску процедуру уведе интраартеријска тромбектомија, која се већ ради у КЦ Крагујевац и Специјалној болници „Свети Сава“ у Београду. Ова процедура омогућава значајно више времена у чијем оквиру може да се помогне пацијенту. Она подразумева да се пацијенту уради мултислајсни скенер са ангиографијом и ако се закључи да постоји тзв. перфузија око ткива где се десио мождани удар, онда је тај пацијент за тромбектомију. Да би се ова процедура увела потребна је дигитализација радиолошке службе у Чачку и умрежавање са терцијалним здравственим установама. Оно што недостаје је јединица за мождани удар, где би се радио двадесетчетворочасовни мониторинг.

Који су фактори ризика за настајање можданог удара често је питање упућено стручњацима. Поред оних фактора на које не можемо да утичемо, као што су године и пол, постоји низ других на које можемо. Др Савић истиче да се ризик појаве можданог удара дуплира у свакој декади након 55 године живота:

-Оно што свако од нас може да уради је да редовно контролише шећер, хипертензију, срчану активност, масноће у крви, гојазност, затим да води здравији живот без стреса, алкохола и цигарета. Практично, превенција је важнија од сваког лечења. Оно што посебно забрињава је чињеница да је све више младих пацијената и да у овом тренутку, док разговорамо, на одељењу лежи пацијент који је 1973. годиште.

Одељење неурологије у Општој болници Чачак постоји као засебна јединица од 1998. године. Претходно, неуролошки пацијенти су се лечили на Одељењу неуропсихијатрије, а сви неуролози који данас раде на одељењу су ученици др Петра Чантрака и др Милије Радивојевића.

На одељењу које прима 30 лежећих пацијената ради укупно пет лекара и 24 медицинске сестре.

Компанија Del Systems за потребе Одељења неурологије Опште болнице у Чачку донирала је почетком августа ЕЕГ апарат, вредности 20.000 евра. Начелница Одељења неурологије др Надежда Савић нагласила је тада да је поново почела да ради кабина за електроенцефалографију у чачанској Болници, захваљујући донацији компаније Del Systems

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.