УЧЕШЋЕ – ЗАКОНСКА ОБАВЕЗА ГРАЂАНА!
Попис становништва у Србији почиње сутра у 8 часова и трајаће до краја октобра. Грађани ће одговарати на 69 питања, од којих на три није обавезно дати одговор. Онима који одбију да учествују у попису следе казне у распону од 20.000 до 50.000 динара.
Иако је требало да буде организован у марту или октобру 2021, попис становништва је одложен за ову годину због пандемије короне. У теренској реализацији пописа становништва биће ангажовано око 20.000 људи, прелиминарни резултати биће објављени до 30. новембра, а обевезу да у њему учествују, по закону, имају сви грађани. Финансијска средства за спровођење пописа су заједно обезбедили Република Србија и Европска унија.
Пописом се обезбеђују потпуни и квалитетни статистички подаци о становништву, његовој старосној, полној, образовној и брачној структури, економској активности, структури домаћинстава и породица и стамбеном фонду. Прикупљени подаци су од непроцењивог значаја, како за локалне самоуправе, општине и градове, тако и за Републику Србију, јер су изузетно важни за доношење будућих планова и различитих стратегија на националном и локалном нивоу.
Попис се спроводи на исти начин на целој територији државе или на једном делу њене територије и предвиђено је да се ради на сваких 10. година. Подаци из пописа су строго поверљиви, користи их Републички завод за статистику у својим истраживањима и не могу се користити ни у какве друге сврхе, осим у научне и то по унапред припремљеној и установљеној методологији која штити податке о интегритету и личности сваког појединачног грађанина који се изјаснио на попису.
Одлика пописа је појединачно пописивање у свакој јединици пописа, а то подразумева да се пописује лице, домаћинство, стан… Подаци се прикупљају директно на терену, а пописивач долази у сваки стан или кућу и пописује сва пунолетна лица кроз директни интервју са њима, а за малолетна лица млађа од 15 година податке ће давати родитељ, старатељ, хранитељ или усвојитељ детета или деце. У ситуацији када су неки од одраслих чланова породице одсутни у моменту доласка пописивача, податке за њих даје пунолетни члан који је тренутно у кући или стану.
Закон о попису је прописао обавезу свим грађанима да се попишу, а они који одбију могу да очекују казну у распону од 20 хиљада до 50 хиљада динара. Уколико пописивач никога не пронађе код куће, он ће оставити обавештење са бројем инфо центра, како би грађани могли да ступе у контакт са њим у циљу договора одговарајућег термина и спровођења пописа. Пописивач има уредно обележену легитимацију у којој су наведени његово име и презиме са акредитацијом од Републичког завода за статистику. Са собом носи и овлашћење РЗС-а, које може показати грађанима када дође на попис у њихову кућу или стан.
Попис по грађанину траје око 30 минута. Грађани ће одговарати на 69 питања која су усклађена са међународним стандардима. Законом је предвиђено да грађани имају право да одбију одговор на три питања – о матерњем језику, вероисповести и националној припадности.
Највећа иновација у овом попису је електронско пописивање.
В. С.
ИНФО-ЦЕНТАР ПОПИСА 2022
Инфо-центар Пописа становништва, домаћинстава и станова 2022. почео је да ради 15. септембра 2022. Позивом Инфо-центра, путем броја телефона 0800 444 005, грађанима ће се јављати оператери који ће давати потребне информације, као и одговоре на сва питања која се односе на Попис 2022.
Позиви ка Инфо-центру су бесплатни и доступни са територије целе Србије, из фиксне мреже Телекома Србије и мобилних мрежа.
Радно време Инфо-центра је од 8 до 20 часова – свакога дана.
Све информације о Попису 2022 доступне су и на веб-сајту Републичког завода за статистику www.stat.gov.rs и на веб-сајту Пописа popis2022.stat.gov.rs