ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ АЛЦХАЈМЕРОВЕ БОЛЕСТИ
Према многим истраживањима, број оних који пате од Алцхајмерове болести или неког другог облика деменције све је већи, јер све смо старији као нација. Само у Београду је око 25.000 особа са деменцијом. Највећим делом они су изван здравственог и социјалног система. О њима најчешће брину само породице. Веома мали број старачких домова прихвата под своје окриље особе са деменцијом. Осим у Суботици и Крагујевцу, ниједан град у Србији нема дневни боравак за ове особе. Српско удружење за Алцхајмерову болест (СУАБ) недавно је покренуло петицију „Деменција Не Бира“. Циљ је оснивање дневног боравка за одрасле и старије оболеле од деменције, прво у Београду, а онда и у другим градовима.
Прошле среде, 21. септембра, на Тргу Републике у Београду, заједно са Црвеним крстом Србије ово Удружење је обележило Светски дан борбе против Алцхајмерове болести. Након тога, петиција, коју је за мање од месец дана потписало 5.639 грађана и коју је подржало 13 удружења, предата је Секретаријату за социјалну заштиту Града Београда. Како су нагласили организатори, ово је почетак активног учешћа заједнице у пружању помоћи оболелима и њиховим породицама.
Прва председница Српског удружења за Алцхајмерову болест мр Надежда Сатарић каже за „Чачански глас“ да су утисци са јавног скупа веома позитивни, упркос чињеници да на скупу нису учествовали представници власти и надлежног Секретаријата за социјалну заштиту.
– Позиву су се одазвали предстаници свих удружења грађана из Београда која раде са старијима/за старије, укључујући и „Каритас“ из Новог Сада, као и представници пензионерских удружења и струке, почев од председника Удружења неуролога Србије и бројних лекара који се баве дијагностиковањем и лечењем деменције, те сродници оболелих од ове опаке болести. Скуп је подржао и први потписник петиције, председник Српске академије наука и уметности проф. др Владимир Костић и бројне јавне личности. Овај догађај има велики значај, како за оболеле од деменције, тако и за њихове сроднике/ неформалне неговатеље који брину о њима – рекла је Сатарић, која преноси уверење учесника да ће надлежни у Београду позитивно реаговати и дефинитивно у 2023. години почети да развијају и финансирају овај вид подршке оболелима и сродницима који о њима брину.
Када остваре циљ у Београду, акцију ће наставити у другим градовима, јер, како наглашава председница СУАБ-а, дневни боравци за оболеле од деменције преко су потребни у свим срединама, а тренутно постоје само у Суботици и Крагујевцу.
– Током потписивања саме петиције више од хиљаду грађана је писало и коментаре зашто потписују петицију, објашњавајући значај ове услуге и молили да заговарамо за њу и у другим локалним заједницама – каже Сатарић.
Иначе, на јавном скупу учествовали су и старији чланови Клуба љубитеља историјског плеса и млади плесачи, који су заједно припремили „Плес за памћење“. У нади да ће надлежни позитивно одговорити на петицију, са Трга Републике полетело је 100 балона љубичасте боје, симбола борбе против Алцхајмерове болести.
О деменцији се често и много говори, али веома мало људи размишља о томе како се са овим проблемом носе саме породице… Све док се не догоди „лично искуство“. Терет је тешко носити без подршке других, пријатеља, родбине… Већина тај терет носи сама. Зато би системско решење – кроз законе и сервисе подршке био једини потпуно сигуран ослонац.
В. Т.
УСПЕШНИ ПИЛОТ ПРОЈЕКТИ
Српско удружење за Алцајмерову болест и Удружење „Снага пријатељства“ – Amity, у сарадњи са породицама оболелих, реализовали су на Новом Београду пилот пројекат – Дневни боравак за особе са деменцијом. Интересовање за ову услугу било је велико.
Чачанско Удружење „Ларис“ је, такође, пре две године спровело пилот пројекат Бесплатно саветовалиште за неформалне неговатеље оболелих од деменције и осталих зависних старијих особа. И ово искуство показало је да постоји велика потреба за развијањем сервиса подршке оболелима и њиховим породицама. Процењује се да је у Чачку од једне и по до две и по хиљаде оболелих од Алцхајмерове болести.