ЕДУКАЦИЈА НА САВРЕМЕНОЈ ОПРЕМИ
Радионица “Примена роботике у унапређењу производних процеса и производа” представља другу обуку, коју је организовао Научно технолошки парк Чачак, у оквиру пројекта “Иновације и нове технологије у малим и средњим предузећима централне и западне Србије”, уз финансијску подршку програма ЕУ ПРО+. Обуке се одржавају у просторијама Научно технолошког парка, а за Демо дан, организован у уторак, 27. септембра, владало је велико интересовање инжењера.
– Ова радионица представља увод у активности у вези са роботиком и применом савремених технологија у производним процесима малих и средњих предузећа у регионима централне и западне Србије. После Демо дана, у три интеракције следе конкретне, практичне обуке из роботике које су намењене инжењерима малих и средњих предузећа из овог региона – нагласио је Филип Илић, пројектни менаxер НТП, позивајући све заинтересоване компаније да се пријаве за практичне обуке, а њихови представници више информација могу добити на сајту Научно технолошког парка Чачак.
Програм едукација на савременој опреми реализоваће се кроз три термина, током септембра и октобра, а предавачи су професори Електротехничког факултета у Београду, експерти за роботику са дугогодишњим искуством у раду са привредом у Србији и иностранству.
– Био је велики одзив компанија из окружења за обуке из роботике, а на Демо дану смо говорили о основним принципима роботике и упознали се са софтвером. Кроз наредне обуке “један на један” кандидати и представници компанија ће савладати основне технике програмирања робота. С обзиром на то да су обуке организоване у три термина, заинтересовани из компанија још увек могу да се пријаве. После два дана обуке на рачунарима, кандидати ће имати прилку да у раду са реалним роботима провере да ли су њихова решења добра. За похађање радионице није потребно предзнање из области роботике, иако је пожељно. Али, без обзира на то да ли полазници имају искуства или не, могу без проблема похађати овакве обуке. Углавном, полазимо од основа, тако да сви кандидати после обуке имају идентично знање – рекао је предавач Никола Кнежевић, са Електротехничког факултета у Београду.
Поред тога што је интересовање велико, што се одазвао велики број фирми, важно је и то да су заступљене различите генерације, има доста и младих и старијих инжењера. После завршених обука, одабрана мала и средња предузећа ће ући у процес пројектовања и систем интеграције решења неопходних за унапређење процеса производње.
Н. Р.