Родитељи, ученици, наставници окупили су се у ОШ „Вучић Величковић“ у Међуречју да још једном скрену пажњу јавности на штетне последице предложене комбиноване наставе у вишим разредима.
Министарство просвете још увек није одговорило на захтеве просветара да се преиспита препорука о спајању виших разреда и комбинованој настави. Зато су се још једном у школи у Међуречју у среду окупили ученици, њихови родитељи и наставници наглашавајући да тај начин рада неће донети ништа добро.
-Комбиновани начин рада у вишим разредима ће првенствено утицати на квалитет рада што би навело родитеље да децу пребацују у градске школе. Била би подстакнута миграција становништва, затварање школе, гашења овог села. То никако није добро у ситуацији када имамо око 50 ученика, 28 пријављене деце за вртић који треба да почне да ради као и 11 будућих првака, нагласио је овом приликом један од окупљених родитеља Дејан Ђокић.
Андреа Величковић, ученица 7. разреда школе у Међуречју је истакла да су се њени другари радовали да дођу у ову реновирану, лепо уређену установу где се заиста квалитетно ради. Сада се питају како ће то изгледати наредне школске године.
-Код нас треба да буду спојени шести и седми разред. Ако тако буде ми из седмог нећемо знати да ли поново учимо шести или седми разред. Нама је овде прелепо, радујемо се да дођемо у школу, поготову моји другари који живе километрима удаљени.
Мале сеоске школе много значе за опстанак и развој краја. Да се у њима ради са много љубави и пажње посведочила је и Андреина старија сестра Теодора, бивша ученица која је дошла да подржи настојање да школа опстане.
-Ова школа има посебан дух. Ради се у мањим групама и више научи. Ми смо овде другачије васпитавани, са више љубави се приступа учењу и то даје резултате. Много је успешних људи потекло из ове школе. Зато је битно да она опстане и даље.
Нов начин рада узроковао би останак без посла једног броја наставника и уштеде. Директорка школе у Међуречју Биљана Пивљаковић је мишљења да то за државу и не би била нека посебна уштеда у поређењу са оним што се губи.
-Ако због комбинованог начина рада без посла остане у 60 школа у Србији око 200 људи то није нека уштеда за државу, али децу остављамо без могућности квалитетног образовања. Овде сам у разговорима добила и таква поређења као остала је и Тепихара својевремено без хиљаду и нешто радних места, па шта. Али људи, ми без тепиха можемо а без образовања не можемо, поготову ако имамо у виду жељу више породица да се врате у ово место.
Скупу у Међуречју присуствовали су и родитељи, наставници из школе у Катићима која има исте проблеме у својој 130. години постојања.
Ј.С.