„ПТИЦЕ ЧАЧКА И ОКОЛИНЕ” – ЦРНА ЧИОПА
Једна од најбржих у птичијем царству, црна чиопа, готово цео свој живот проведе у висинима, раширених крила. У лету једе, пије воду, пари се, па чак и спава! Једини предах је када полаже јаја, али ни тада „не стиже“ да направи гнездо, већ се гнезди у пукотинама зграда или процепима у стенама. Са овим маленим летећим чудом читаоце „Чачанског гласа“ упознаје Драгиша Гашо Петровић, добар познавалац птица и природе.
Гнезда црне чиопе (лат. Apus apus енгл. Common Swift) у нашем крају примећена су тек пре десетак година. Према подацима Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), њено веће присуство у нашој земљи почиње половином прошлог века, а сада је пре свега становник Војводине, Београда и Смедерева, каже Петровић.
– У ова три подручја гнезди се више од 80 одсто популације црне чиопе у Србији. Обично се гнезди у равничарским градовима и близу река, јер јој је ту обиље хране, односно инсеката. У западној Србији је ретка, а Чачак је један од срећнијих градова у коме је пронашла уточиште. Једно јато већ годинама може се видети око стамбених зграда код старог „Аутопревоза“, у Улици кнеза Милоша и око школе „Др Драгиша Мишовић“. Нашле су идеално место за гнежђење, испод греда за олуке, на самој фасади. Ту се гнезди осамдесетак парова, а приметио сам их и око солитера на Кеју, али нисам уочио да су ту свиле гнездо. То је и тешко утврдити, јер она тако брзо лети, да је њено праћење веома тешко. И око реке и на Сувој Морави је понекад видим, а чешће чујем њено оглашавање у лету, које је попут цијука и једном када се чује, тешко да се може заборавити – описује Петровић.
Главна карактеристика ове мале птице, мало веће од ласте, је готово непрекидно летење. У праволинијском лету достиже брзину и до 110 километара на сат. Шведски научници су открили да чиопа без престанка лети више од десет месеци. Дневно прелази око 800 километара, годишње је то око 200.000 километара, што је незамисливо велика километража током живота, а просечно живи око 11 година. И храни се искључиво у лету, када и спава, али само једном половином мозга, док је друга увек будна! Храна су јој инсекти и пауци, а процењује се да дневно улови и до 100.000 инсеката. Родитељи младунцима доносе у вољици лоптице у којима буде слепљено и по 3.000 инсеката!
Дугих српастих крила и кратког рачвастог репа, има необично перје, црно са белим ивицама, попут хеклане чипке. Једино јој је грло потпуно светло. Невероватно, али ова мала птица од свега 35 грама има распон крила 42-48 сантиметара. Ноге су јој кратке, закржљале, па ако падне на земљу не може више сама да полети. Тада јој је потребна помоћ људи, да је са висине „баце“ како би се винула. Тако је било и када је, једног олујног дана, улетела у стан у Немањиној. Власници су позвали активисте „Сова на опрезу“. Срећом, чиопа је била неповређена, а у висине су је вратили са терасе на осмом спрату.
„Сове на опрезу“ биле су поставиле за њих и две кутије за гнежђење, са укупно четири вештачка гнезда, на згради у близини Хотела „Морава“, која су направили по стандардима. Али, како каже наш саговорник, црне чиопе нису биле заинтересоване за ове кућице.
– У свету постоји пракса постављања вештачких гнезда за ове птице. Чак у сред градова имају посебни солитери за чиопе, које оне и те како користе. Мислим да за сада за њих има довољно простора на оним местима која су саме одабрале, али можда ћемо опет покушати да направимо мало другачије кутије – каже Петровић.
Многи Чачани, чак и када их виде, мешају их са ластама. Па и они који живе у близини њихових гнезда, и не слуте какве невероватне комшије имају. Брзе попут муње, готово неухватљиве за фото-апарате, па и за грабљивице.
В. Т.
Извор: „Птице Чачка и околине“
ДОЛАЗИ У АПРИЛУ
Црна чиопа је гнездарица селица. Код нас прве птице долазе средином априла, а пут југа одлазе током септембра. Строго је заштићена врста.
Поред црне, у неким градовима Србије последњих година је примећена и бела чиопа, карактеристична за јужније крајеве.