Društvo

ОКРУГЛИ СТО УДРУЖЕЊА „ЛАРИС“ – БЕЗ РОДНЕ ДИСКРИМИНАЦИЈЕ У ЗАПОШЉАВАЊУ

Бројни су проблеми са којима се у Србији суочавају незапослене жене, посебно старије од 45 година. Потрага за послом за њих је препрека за препреком. Врло често, прва је дискриминација… Како променити овакву ситуацију, шта нуде надлежне институције, који су механизми да се предупреди и смањи дискриминација, неке су од тема о којима се говорило на Округлом столу „Повећање запошљивости жена 45+ уз поштовање принципа родне равноправности и антидискриминације“, одржаном у уторак, 17. маја, у Стартап центру. У циљу успостављања дијалога и што боље сарадње, организатор, чачанско Удружење „Ларис“, окупило је на овом скупу доносиоце одлука – представнике локалних и државних институција, као и донатора – Швајцарске амбасаде и UN Women. 

Љиљана Петровић из Удружења „Ларис“, подсетила је да, заједно са партнерима, у протеклих годину и по настоје да обезбеде бољи положај незапослених жена, посебно старијих, на националном и локалном нивоу.

– Успели смо да жене 45+ буду препознате као рањива и тешко запошљива категорија у националној Стратегији за родну равноправност. Заговарамо, такође, да оне имају бољи положај у локалним акционим плановима у Крагујевцу и Чачку, да буду препознате као посебно тешко запошљива категорија – рекла је Петровић.

Тијана Пријић, помоћница поверенице за заштиту равроправности

Тијана Пријић, помоћница поверенице за заштиту равроправности, нагласила је да је ова институција препознала да се баш у области рада и запошљавања најчешће дешава дискриминација, а којој су највише изложене жене. Посебан извештај Повереника о дискриминацији у области рада и запошљавања предат је Народној скупштини.

Од тренутно 4.546 незапослених у Чачку скоро трећина (1.394) су жене старије од 45 година. Ове бројке навео је Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачка. Он је  подсетио да је Град од 2011. издвојио око 40 милиона динара за запошљавање, а да су предност имале жене и теже запошљиве категорије.

– У току је конкурс за самозапошљавање, а посебну предност имају даме старије од 45 година. Они који обезбеде себи радно место преко овог пројекта добиће по 300.000 динара, а за особе са инвалидитетом предвиђено је по 330.000. До сада су на конкурс стигле 93 пријаве, 25 је позитивно решено, од чега је 12 пријава дама. Пет их је већ добило решење – навео је Петковић једну од мера локалне самоуправе и додао да овај конкурс траје до 27. јуна.

Округли сто у Чачку је део пројекта „Јавним заговарањем до економског оснаживања жена 45+“, који реализује „Мрежа за подршку женама 45 +“. У овој мрежи су, поред чачанског Удружења „Ларис“, и београдско „Жене на прекретници“, „Путоказ“ из Крагујевца и „Миона“ из Александровца. Пројекат подржава Влада Швајцарске, а реализују Грађанске иницијативе и Helvetas Swiss Intercooperation у оквиру програма за активне заједнице.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.