ЈОШ ЈЕДНА КЊИГА „СОВА НА ОПРЕЗУ“
Чачанске „Сове на опрезу“ приредиле су још једну корисну и веома занимљиву публикацију. Крајем прошле године из штампе је изашло друго допуњено и измењено издање „Птице Чачка и околине“, коју је приредио Зоран Рајичић. Коаутори су Драгиша Петровић, Горан Николић и др Жељко Енгелман. Мада напомињу да ово није стручно штиво, и ново издање биће сигурно занимљиво за све оне који воле птице и којима природа нешто значи. Аутори су је наменили, пре свега, ђацима, њиховим наставницима, фотографима, али и свим другим љубитељима птица, којима књига може бити својеврсни водич кроз овај неописиво богат и интересантан „крилати“ свет.
Свака од 100 птица детаљно је обрађена и садржи информације о основним одликама, станишту, исхрани, размножавању, гнездилишном и селидбеном статусу и степену заштите. За неке су кроз посебан део под називом „Тајне мудрих сова“ наведене и занимљивости, које се не могу наћи у стручној литератури. Нова књига, истичу приређивачи, може се сматрати допуњеним издањем прве књиге. Ново издање садржи дупло више веома квалитетних фотографија, чак 180, чији су аутори у највећем броју чланови „Сова на опрезу“. Водили су рачуна и о томе да обезбеде фотографије женки и мужјака код свих оних птица код којих постоји полни диморфизам, што читаоцима олакшава да препознају врсту.
– У уводном делу има око 30 страна више од ранијег издања. У том делу, поред историјата посматрања и проучавања птица у Чачку, обрадили смо геоморфологију посматраног подручја, дали карактеристике типова станишта, унели смо и најновија научна сазнања, која се односе на степен заштите за сваку птицу, као и међународне и домаће конвенције и законске регулативе заштите… – наводи Зоран Рајичић.
Ово издање садржи и списак свих птица посматраних и забележених у нашем крају, укључујући Овчарско-кабларску клисуру и Суву Мораву, односно Растоке, како многи Чачани зову ово острво. Укупно је забележено 235 врста, од којих су 154 баш на Сувој Морави, готово у центру Чачка. Зато „Сове“ планирају да приреде и публикацију о орнитофауни овог речног острва.
– Основна идеја нам је да Сува Морава буде ревитализована и доступна грађанима, да могу да уживају у том богатству и лепоти, али да се не угрози биљни и животињски свет. Главни циљ је да се користи у едукативне сврхе – истиче Рајичић.
И ова књига „Птице Чачка и околине“ веома је квалитетно опремљена и одлично дизајнирана, захваљујући раду чачанског Дизајн студија „Тригон“. Све то доприноси, не само визуелном изгледу публикације, већ и осећају да у рукама држите малу енциклопедију, из које се може много научити или обновити знање. То потврђују и бројне похвале од орнитолога из целе Србије.
Просечан човек разликује тек неколико врста птица, које углавном виђа по градовима. Аутори су настојали да у књизи обухвате 100 врста „најприсутнијих“ у чачанском крају, станарице, зимовалице и пролазнице на сеоби. Са књигом у руци или наученим из ње – треба прошетати природом. Ово је публикација, која још само не може да нам пружи да чујемо птичији цвркут и песму. Али, и за ово постоје практичне апликације за мобилне телефоне. Једна од њих је „Птице на длану“.
В. Т.
Друштво љубитеља птица и природе „Сове на опрезу“ до сада је објавило три књиге о птицама нашег краја и једну брошуру о шумским совама у Овчарско-кабларској клисури. Штампање 300 примерака новог издања „Птице Чачка и околине“ помогао је Град Чачак. Рајичић захваљује на великом разумевању и финансијској помоћи не само за штампање, већ и за набавку веома квалитене опреме за фотографисање. Књига је, заиста, наишла на добар пријем, тако да је планирано штампање још 200 примерака. Из „Сова“ позивају да им се јаве сви заинтересовани за књигу.