Društvo

ПРОЛЕЋНИ РАДОВИ У ВОЋЊАКУ

ТЕМПЕРАТУРНЕ ОСЦИЛАЦИЈЕ – БЕЗ ШТЕТНОГ УТИЦАЈА НА ВОЋЕ

Као и претходних неколико година, током зимског периода и раног пролећа забележене су промене времена и температурне осцилације, односно, јануар и фебруар су били топлији, а у марту ниже температуре и снег. У Западној Србији воће је још увек у фази мировања, што је добро, за разлику од неких засада у Војводини, на пример, кајсија и брескви. На нашем подручју ниске темпeратуре и временска “колебања” нису имала никаквог штетног утицаја на воће. Добро је што има доста падавина, снега и кише, да би се обезбедила резерва за предстојеће пролеће и лето. Такође, овакви временски услови су веома повољни и за пролећну садњу, јер има доста влаге у земљишту, рекао је за наш лист др Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство.

Дарко Јевремовић

Најважнији пролећни радови у воћњаку су резидба, заштита и ђубрење стабала. Резидба је обавезна мера која ће допринети одржавању здравих стабала, добром и квалитетном роду. Такође, омогућава да се одржава одређени узгојни облик, као и да се регулише однос између раста и родности. Захваљујући редовном орезивању смањиће се појава обољења и напад штеточина, а омогућити обилније формирање родних пупољака и већи род, подсећа директор чачанског Института за воћарство др Дарко Јевремовић:  

– Тренутно је у воћњацима актуелна помотехничка мера резидба, која ће трајати током читавог марта и почетком априла. Метеоролози најављују ниже температуре, али то неће имати никаквог утицаја на воће. Оптимално је време за резидбу.

Када је реч о заштити воћака значајно место заузима пролећно прскање, које се обавља за време мировања вегетације, па до почетка кретања пупољака. Циљ заштите је да смањи број штеточина и проузроковача болести, који су отпорни на ниске температуре и презимљавају у крошњама воћака, на гранама и пупољцима.

Поједини воћари су већ завршили пролећно прскање током недавних топлих дана. Међутим, за заштиту воћњака неће бити касно ни у периоду после најављених нижих температура. Наравно, препорука је да користе препарате који су дозвољени, а то су на бази бакра и минералних уља, који се користе пред сам почетак вегетације и на почетку вегетације – наглашава Јевремовић.

Фото: Архива саговорника

Ђубрење воћњака је нужно за обилан, квалитетан род. Веома је важно да се унесе неопходна количина хранива, зато што се током вегетације храниво користи за раст и развој воћака, плодова, лисне и дрвне масе, тако да се њихова концентрација у земљишту смањује. Према речима нашег саговорника, примењене количине, састав и однос појединих хранива могу побољшати, или услед нестручне примене погоршати квалитет плодова и саму структуру земљишта:  

Ове године велики проблем су јако високе цене минералних ђубрива, које расту готово из дана у дан, тако да произвођачи доста калкулишу, очекујући нешто ниже цене. Наравно, калкулишу и са количином ђубрива које користе, па смањују оптималне норме, да би уштедели у новцу. У току вегетације произвођачи могу користити фолијарна ђубрива, тако да заједно са прскањем прихране своје воћњаке. Ипак, највећи проблем је раст цена препарата, што утиче на инпут у пољопривредној производњи. Повећавају се трошкови производње, што би требало да утиче и да производ буде скупљи. Али, видећемо.

Актуелна је и пролећна садња воћака, произвођачи могу и сада да подигну  нове засаде, као и да обнове старе.  

– Веома су повољни услови због влаге у земљишту. Али, пролећну садњу отежава блато у парцелама, па многи произвођачи чекају топлије време, боље временске услове – рекао је Дарко Јевремовић.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.