ДЕЈАН БУЛАТОВИЋ, ПОТПРЕДСЕДНИК СТРАНКЕ СЛОБОДЕ И ПРАВДЕ, НА КОНФЕРЕНЦИЈИ ЗА МЕДИЈЕ УЈЕДИЊЕНЕ ОПОЗИЦИЈЕ У ЧАЧКУ
На конференцији за новинаре Уједињене опозиције у Чачку, одржаној у уторак, потпредседник Странке слободе и правде (ССП) Дејан Булатовић је изјавио да је у Чачку урушена пољопривреда, пре свега, сточарство, по којем је овај крај био познат. Такође је нагласио да је град пре двадесет година био светла тачка Србије, а да је сада ситуација потпуно другачија. Ипак, сматра да Чачак има добру перспективу, и привредну и пољопривредну, али наглашава да треба инсистирати на селима, да она заживе у правом смислу, да се пољопривредници овог региона врате сточарству, да се и даље производи сир, да се отворе фабрике прераде воћа…
– Овај град треба и даље да буде привредни гигант, пољопривредна станица за многе делове Србије. Чачак би требало да добије место на мапи Србије какво је некад имао и које треба да има… Тешко је данас ући у село када видите порушене и празне штале, када видите старе људе који кажу да су млади отишли у град и то је оно што се мора зауставити – егзодус села… Многи су отишли и из Чачка у иностранство, то мора да се заустави и да се ти људи врате овде. То највише прети Србији. Остаћемо без омладине, без пољопривредника који производе храну и без села – рекао је Булатовић, наводећи да је од доласка СНС на власт, 35 одсто села практично угашено.
Он је подсетио да су до 2012. године пољопривредници у ратарству имали 12.000 динара субвенције по хектару, да је тај износ потом смањен на 4.000, а да је данас, после више протеста, повећан на 8.000 динара.
– Србија је земља која данас увози месо, млеко и друге производе. У нашој земљи се бацају парадајз, кромпир, краставац, а из Албаније се увози парадајз по много ниској цени и то гуши наше произвођаче. Зашто је то тако? Зато што албански пољопривредници добијају субвенције од државе, а велики контигент производа извозе, не само у Србију, него у читаву Европу, што је њихов начин да се пробију на тржишта. А тај парадајз никако не може да се пореди са српским, који је много квалитетнији… Такође, и месо се увози у Србију – рекао је Дејан Булатовић, наводећи податак да је пре десет година у Србији било 6,5 милиона свиња, а да их је данас 1,7 милиона.
Н. Р.