Društvo Uncategorized

У КЛИСУРИ ЗАПАЖЕНО МАЊЕ ПТИЦА

ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ЗИМСКОГ БРОЈАЊА ПТИЦА ВОДЕНИХ СТАНИШТА

У Овчарско-кабларској клисури ове зиме приметно је мање птица, у односу на исти период прошле године. Са друге стране, у доњем току Западне Мораве, низводно од Чачка, где је тренутно велико градилиште ауто-пута, њихова бројност је већа… Ово је део запажања чачанских волонтера током овогодишњег зимског пописа птица водених станишта, који се током јануара, већ деценију, организује и у нашем крају. Много је разлога који су утицали да Зоран Рајичић и Горан Николић из „Сова на опрезу“, виде баш овакву слику. Заједнички именитељ свих разлога је човек – почев од климатских промена, девастирања обала и станишта, па све до лова и криволова.

Горан Николић и Зоран Рајичић, фото: Драган Ђоловић

И ове године задатак чачанског тима и њихових колега из других градова био је бројање птица на деоници од око 220 километара, од Пожеге до Сталаћа. Рајичић и Николић су протеклог месеца готово сами урадили велики посао, пешачећи дневно и по неколико десетина километара дуж обала Западне Мораве. На језеру Међувршје ове године пописали су 1.080 птица, што је, каже Рајичић, просек у време зимског бројања.

Фото: Драган Ђоловић

– Прошле године избројали смо их више од 2.000, што је било неуобичајено много. На целом подручју чачанске територије, на коме радимо мониторинг, такође је ове зиме било мање птица. Али, на неким деоницама од Краљева ка Крушевцу, где већ годинама имамо веома мало птица, сада их је било четири  пута више, иако се ту гради ауто-пут! Ове године баш у том делу желели смо да урадимо детаљан попис, да бисмо податке поредили са онима када се ауто-пут изгради. Али, сигурно је, сада док изградња траје то нема утицаја на бројност птица – истиче Рајичић и додаје да су им ове зиме у попису птица делом помогли екипа из Крагујевца и Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.

Попић, фото: З. Рајичић

На бројност птица сигурно утичу климатске промене, а научници су уочили да се због глобалног загревања ареали годишње померају за три до пет километара. Како објашњава Рајичић, важан чинилац који утиче на то колико ће птица видети волонтери су тренутни временски услови (киша, снег, ветар, магла…):

Бргљез, фото: З. Рајичић

– Почетком јануара биле су високе температуре, а онда је стигло веће захлађење. Језеро Гружа се заледило, тако да су птице прешле на водотокове. Слично је било и на Међувршју… На бројност утиче и девастирање станишта, односно дивље депоније, шљункаре и сеча стабала. Низводно од Чачка, нема села без дивље депоније на самим речним обалама. Фактор је и криволов и лов. Ништа не говорим против ловаца, јер је то законом дозвољена активност, али то свакако утиче на бројност птица.

Он наводи податак да је у близини Заблаћа, на површини од свега десетак квадратних метара, избројао чак 150 патрона! Криволов је посебан проблем, јер су волонтерни наилазили и на убијене птице које ловцима нису занимљиве, а веома су ретке на нашем подручју, попут великог ронца и шарене утве!

Фото: Драган Ђоловић

На језеру Међувршје најзаступљеније и ове зиме су лиске, мали гњурци, барске кокице, патке глуваре и велики вранци (велики корморан). Све ове врсте се, иначе, често виђају на језеру. Ове године није било морских патки, које су видели прошле зиме, али су у нашем крају биле неке друге пролазнице у сеоби које се ређе виђају, попут великог ронца и шиљкана (ластарка) који је на путу према југу „застао“ на Међувршју.

Шиљкан (ластарка), фото: З. Рајичић

– Запазили смо чегртушу, пловку кашикару, патку дупљашицу и риђоглаву патку, које се овде виђају, али ретко и у мањем броју…. На Гружи смо видели један од најинтересантнијих налаза – малог ронца. У Међувршју смо уочили само једног лабуда, не знамо шта је са другим који је ту раније био. Низводно од Краљева нашли смо их на две деонице – наводи неке податке Рајичић.  

За наш крај Овчарско-кабларска клисура је посебно драгоцена, јер је то поручје од међународног значаја за птице, где је лов забрањен. У овом заштићеном подручју до сада је забележено 180 врста птица, од укупно 235 врста у Чачку и околини (у Србији их је 366). Занимљиво је и острво Сува Морава, односно подручје Растока како многи Чачани зову овај крај, где су пописане 154 врсте птица. О овоме и бројним занимљивостима може се читати у новом, другом допуњеном издању књиге “Птице Чачка и околине“.

В. Т.

НОВА КЊИГА

Поред описа бројних врста птица, нова књига „Птице Чачка и околине“ садржи табеларни преглед кретања бројности птица водених станишта од 2012. до 2020. године. Пописане су и све птице које се могу видети на језеру Међувршје, као и у Чачку и околини. Поред тога књига има нових 50 страна и 180 фотографија, што је скоро дупло више него у претходном издању.

Фото: Драган Ђоловић

ПОПИС НА ОКО 220 КИЛОМЕТАРА МОРАВЕ

Међународни попис птица водених станишта (IWC) траје од 1967. године. Тренутно се птице пописују на око 25.000 локалитета у више од 100 држава. Чачанско Друштво љубитеља птица и природе „Сове на опрезу“ активно учествују у попису и заједно са колегама из Пожеге, Краљева и Крушевца одрађују цео ток Западне Мораве. Поред Западне Мораве, са посебним акцентом на Међувршје и ОКК, они пописују и птице на Чемерници, Бјелици, Атеничкој реци, Дичини…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.