“ПРЕПОЗНАВАЊЕ 5“ – РЕЗИДЕНЦИЈАЛНИ ПРОГРАМ И ИЗЛОЖБА У УМЕТНИЧКОЈ ГАЛЕРИЈИ “НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ”
У Уметничкој галерији “Надежда Петровић”, прошлог петка, 4. фебруара, отворена је изложба петог издања регионалног уметничког пројекта “Препознавање”, која обједињује селекције шест кустоса и радове 12 уметника различитих уметничких пракси, израза и медија у којима стварају.
Циклус изложби “Препознавање” који се приређује у градовима сарадницима на пројекту, започео је прошле године у новембру у Народном музеју у Краљеву, као домаћину резиденцијалног програма, одржаног у Врњачкој Бањи и Краљеву 2020. Према речима Биљане Грковић, аутора и координатора пројекта, “изложба разматра низ питања која су покренута и резиденцијалним програмом, а тичу се најпре уметника и уметничког дела у савременом свету оптерећеног пандемијом, потрошачком културом, и уметности између посвећености и аутономије, и тржишта и естрадизације. У слојевитости радова тематизују се различита егзистенцијална питања, друштвене и социјалне појаве, однос ка природи и технологији, и превазилазе ограничења медија, а наизглед пријатни погледи провоцирају сећања и митове, анализирају феномене садашњости између прошлости, кризе савремености и неизвесне будућности“.
Сарадници на пројекту, као и уметници, препознали су неке “живе” теме, које су актуелне и у савременој уметности.
– На првом месту је природа и будући да је “Препознавање” тек започело кроз резиденцијални програм у Врњачкој Бањи, само место се наметнуло, као нешто што упућује на природу и њену заштиту, на дискурс који је јако актуеалан, не само у светској уметности, него и у светској филозофији и уопште у јавној, медијској сфери. Данас видимо радове који припадају савременој уметности и говоре језиком савремене уметности о савременим темама. Мислим да је јако битно за изложбе, поготову, савремене уметности, да увек буду актуелне, не само у коришћењу модерног, актуелног језика, него и тема које се намећу, као горуће у јавном, духовном, културном, политичком и сваком другом контексту – рекла је Јулка Маринковић, кустос изложбе у Чачку, нагласивши да је у осмишљавању овог пројекта, колегиница Биљана Грковић са сарадницима направила фину вертикалу – град, установа, кустос, уметници.
Пројекат “Препознавање” је посвећен успостављању и промовисању партнерске сарадње галерија/музеја, кустоса, уметника, у заједничком деловању на препознавању локалних уметничких сцена, мобилности уметника, кустоса, размене и видљивости савремене уметничке праксе у региону. Установљен је 2004. године и једини је пројекат кустоске сарадње, који се у Србији одржао до данас.
– Специфичност је да су ауторске изложбе, или селекторски приступи кустоса, у ствари, окосница овог пројекта. “Препознавање” је отворени процес и он се временом надограђивао, мењао, допуњавао, приступали су му нови сарадници, прошло је много уметника кроз ових пет циклуса и трајање више од 15 година. У сваком простору изложба успоставља вид неке нове релације међу радовима, у потпуно другачијем контексту појачавајући њихова основна значења – нагласила је Биљана Грковић, подсетивши да су велика подршка овом пројекту биле некадашње директорке Ема Радуловић (Народног Музеја у Крушевцу) и Милица Петронијевић (Уметничке галерије “Надежда Петровић”).
На овој изложби публика може видети радове, од савремених електронских комуникација и медија, инсталација, до класичног сликарства, уљем на платну.
– Не знам ко данас може да се бави уметношћу, осим младих људи, који имају наду, ентузијазам, више енергије, воље, него било ко други. Заиста је тешко у времену у коме живимо разумети тај порив да се чини нешто од чега се нема конкретан интерес и корист, осим да се заплива кроз сферу духовног и да се поставе нека суштинска, онтолошка питања у животу, у односу на свет у коме живимо. То могу само млади, који носе енергију, вољу и веру у то да чине нешто што је суштински битно, што је биће овога света. Током свих пет “Препознавања” увек смо имали младе уметничке екипе, које су доносиле пуно енергије и свежину на уметничкој сцени у датом времену. Овога пута видећете веома разнолику жижу, тежиште које се ставља на предмет уметничког делања и чини ми се да ће због тога ова изложба бити богатија и занимљивија за неку врсту перцепције уметности и света данас – рекао је Љубиша Симовић, кустос Народног музеја у Краљеву.
Уметници из Чачка на свој начин, кроз вајарске и видео радове и инсталације промовишу обавезу човека да брине о природи. Сваки елемент њихових радова упућује на шири контекст заштите планете и погубних утицаја на животну средину.
– Марко и Теодора наступају и индивидуално и као уметнички пар. У фокусу њиховог истраживања је природа и глобални феномен угрожавање природе, који се види у свим њиховим радовима. Они раде на доследан начин, финим језиким, језиком савремене уметности, која је најближа младима који тек стасавају – представила је радове чачанских уметника Јулка Маринковић.
Сви радови Марка Јозовића говоре о човеку, екологији и променама које се тренутно дешавају око нас:
– Углавном користим метал, као основни елемент изражавања. Представио сам се са неколико радова, а један од њих је “Сунчаница”, састоји се од малих тачака, које се не виде голим оком. Потребно је укључити УВ лампу и сагледати мноштво малих тачкица које представљају цео рад. Оне су у суштини симулација, нека врста заслепљености код човека, његовог односа према природи, али и осталим дешавањима.
Теодора Војиновић се представила инсталацијама и скулптурама:
– Једна инсталација је светлећа, зове се “Сунце”, а друга је “Киша”. Изложена је и скулптура, под називом “Јануар”, са елементима које плетем од жице. То су гранчице које се прожимају кроз све моје радове.
Пројекат “Препознавање”подржава Министарство културе и информисања Републике Србије, захваљујући чему се реализује и овогодишњи циклус изложби. Изложба у Чачку ће бити отворена до 4. марта, а потом ће бити постављена у Галерији савремене ликовне уметности у Нишу, док је у установама сарадницима у Бугарској и Црној Гори њено приређивање предвиђено у другој половини 2022. године.
Нела Радичевић
ПОДСТИЦАЊЕ ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈЕ КУЛТУРЕ
Бранко Ћаловић, директор Уметничке галерије “Надежда Петровић” поздравио је госте и захвалио тиму који је реализовао пројекат, као и уметницима чији су радови представљени на изложби. Пожелевши умрежавање, односно, преплитање мрежа кустоса и уметника и у будућности, Ћаловић је нагласио да “Препознавање” није само партнерски пројекат, већ да је реч о установама које се баве савременом уметничком праксом, а налазе се ван великих државних центара: “Управо оваквим пројектима, конкретним примерима, подстичемо оно што је и фаворизовано као један од приоритета у Нацрту стратегије развоја културе, а то је децентрализција културе”.
УМЕТНИЦИ, КУСТОСИ, УСТАНОВЕ И ГРАДОВИ
Уметници: Јелена Шалинић Терзић, Ненад Димитријевић (Краљево), Милена Максимовић Ковачевић, Милка Жуњанин (Крушевац), Теодора Војиновић, Марко Јозовић (Чачак), Никола Марковић, Миљан Недељковић (Ниш), Тијана Вујовић, Зоран Живковић (Црна Гора), Свилен Стефанов и Богдан Александров (Бугарска).
Кустоси: Биљана Грковић, Милица Тодоровић, Јулка Маринковић, Љубиша Симовић, Љиљана Караxић и Свилен Стефанов.
Установе сарадници на “Препознавању 5”: Уметничка галерија – Народни музеј Крушевац (носилац пројекта); Народни музеј Краљево; Уметничка галерија “Надежда Петровић”, Чачак; Галерија савремене ликовне уметности, Ниш; Центар савремене умјетности Црне Горе, Подгорица (Црна Гора); Национална уметничка академија, Софија / Уметничка галерија, Видин (Бугарска).