– Не завидим људима који данас раде у новинарству. Попустили су критеријуми професионалне етике, а некако су и многи људи постали необјективни и острашћени, махом гледају своје интересе. Није лако бавити се јавним послом, избећи сензационализам, неистине, благовремено и правовремено извештавати – каже Александар Максимовић, заменик председника Скупштине града, доскорашњи новинар.

Ни претходних 12 месеци нису прошли без редовних извештавања о епидемији корона вируса. Нажалост, било је и то наслеђе из претходне године, само што су стизали нови таласи. Ако изузмемо оно што је задесило читав свет, па и нас, било је још догађаја који су уздрмали Чачане претходних месеци. На самом почетку лета у највећем чачанском предузећу ”Слобода” догодиле су се две експлозије. Иако су сада последице саниране, остаје оно што је најважније – није било људских жртава.

Сећања на ове догађаје, који су обележили 2021, као и оне лепе, неминовно су испливала на пријему кога је градско руководство синоћ организовало за чачанске новинаре у хотелу „Београд“. Осим захвалности, зато што су увек на правом месту у право време, било је и сугестија људи који воде град. Оно што би они највише желели да чују или прочитају је шта народ има да каже.

– Када радите јавни посао, очекивано је да трпите нападе. Претходних пет и по година нисам имао проблема да одговорим на било које новинарско питање. На њих нисам, нити ћу вршити притисак, али највише ценим прецизност и истину. Оно што бих волео у будуће је да више чујемо грађане, шта би они желели да буде урађено у граду, да ли су задовољни оним што смо постигли, шта би требало мењати. И ми сваке године објавимо анкету коју суграђани попуњавају и исказују своје потребе. Ипак, њихов стални глас у медијима и нама би био добар путоказ… Разумем и новинаре који стално пишу негативно, али бих волео да нађу било шта добро.


Много је људи у овом граду, врхунских стручњака или уметника који завређују пажњу јавности. Није свет црно-бели! Јесте политика добра за истраживачко новинарство, то је потребно и нама, не смемо ни ми помислити да смо најбољи. Зато се трудим да стално коригујем себе и своје сараднике. На крају, сви ми радимо свој посао и постојимо због грађана – каже Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.

Новинарима и својим сарадницима пожелео је да на крају наредне године извештавамо о новој здравственој станици у Љубићу, у којој ће бити лечено око 30 хиљада људи, да из реновиране хале Кошаркашког клуба ”Борац” пратимо утакмице АБА лиге, а већ за месец дана требало би да се возимо новом деоницом ауто-пута од Прељине до Паковраћа.

Колико све то изгледало као део њиховог редовног посла, засигурно ће новинари о свему извештавати благовремено и детаљно, много пре, него што грађани стекну своје доживљаје о новинама у граду и околини. Пре свега чињенично.

– Више придајем значаја истинитим информацијама, него сензационалистичким, које живе дан, два и на крају се испостави да нису поуздане. Можда људима није занимљиво да о неким догађајима читају неколико дана касније, али ”Чачански глас” је један од ретких медија који је сачувао објективност, писменост, професионализам. Смета ми и што данас свако може да буде новинар, школован или не. Изгубљени су многи етички критеријуми, некако су и људи постали острашћени и необјективни, увучени у себе и своје интересе. Зато не завидим новинарима, није лако бити тачан и правовремен. Са друге стране, има и оних који себи дају за право да буду и судије и тужиоци, а да за то немају никаквог основа – утисак је некадашњег новинара ”Чачанског гласа” и садашњег заменика председника Градске скупштине Александра Максимовића.


Изнова су се новинари сетили и свог колеге Милоша Лукића, непресушног извора тачних и благовремених информација, који је крајем прошле године преминуо од последица корона вируса.