Горана Танасковић
Društvo Privreda

ПРОДУЖЕЊЕ ПРЕЛАЗНОГ РЕЖИМА ЗА ФРИЛЕНСЕРЕ

ОДРЖАН САСТАНАК РАДНЕ ГРУПЕ ЗА РЕШАВАЊЕ СТАТУСА ФРИЛЕНСЕРА

Састанак Радне групе за припрему предлога којим се решава статус фриленсера одржан је 16. новембра у Палати Србије. На почетку састанка учесницима је пренета информација да је са удружењима фриленсера договорено да постојећи модел опорезивања настави да се примењује до ступања на снагу нових правила. У складу са тим, постигнут је договор о продужењу прелазног режима, који даје додатни простор и временски период за припрему предлога нове регулативе, у којој ће учестовати све заинтересоване стране, саопштено је из Владе Србије.

Горана Танасковић

– Привредној комори су се обраћали фриленсери и пре ступања на снагу новог законског решења о опорезивању, с обзиром на то да је углавном реч о физичким лицима. У Чачку, према нашој евиденцији, има око 200 фриленсера, а више од 80 одсто су физичка лица, која обављају послове углавном за иностране компаније, дакле, које нису регистроване на територији Чачка или Републике Србије. Наши фриленсери немају сталне послове, да би са сигурношћу могли да тврде да ће имати одређене приходе. Најчешће су то послови преводиоца, професора, из области информационих технологија, уметности и маркетинга. Они углавном зарађују око четрдесет, педесет хиљада динара на месечном нивоу. Младим људима је то најчешће једини извор прихода, јер нису могли да нађу запослење, а појединима је и додатни извор прихода – каже за наш лист Горана Танасковић, руководилац ОЈ Чачак Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа.

Према њеним речима, проблем је и то што није тачно дефинисан појам “фриленсер”, односно, како га препознати у домаћем законодавству.

– Законска решења нису била јасна, али када је изгласано ретроактивно опорезивање уназад пет година, фриленсери су имали озбиљан проблем. Разговорали смо са фриленсерима и сви сматрају да треба да плаћају доприносе за пензијско-инвалидско осигурање, јер већина њих нема регулисани пензиони стаж. Нико није против плаћања пореза и доприноса, али су против ретроактивног плаћања. Управо је зато и организована Радна група за припрему предлога којим се решава статус фриленсера, на нивоу Републике Србије, а и Чачак има свог представника. Од 1. јануара 2022. године је требало да ступи на снагу ново опорезивање фриленсера. Међутим, постигнут је договор о продужењу прелазног режима и за следећу годину. То значи да фриленсери који месечно зарађују нешто више од 500 евра немају финансијских обавеза, они који зарађују око 1.000 евра месечно треба да издвоје 13 одсто, а они са 2.000 евра месечно треба да издвоје 20 посто за плаћање пореза. По садашњем законском решењу нема самоопорезивања, односно, самопријављивања прихода, већ ће Пореска управа доносити решење фриленсерима који зарађују више од 500 евра на месечном нивоу – објашњава Горана Танасковић.

Иначе, Радној групи је прикључено и треће удружење фриленсера, што значи да њу сада чине три удружења фриленсера, као и представници Владе, Министарства финансија, Пореске управе, Народне банке Србије и невладиног сектора. Следећи састанак Радне групе за припрему предлога којим се решава статус фриленсера заказан је за петак, 26. новембар, саопштено је из Владе Србије.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.