Ivanjica Region

ПОКАЗНА РАДИОНИЦА ЗА МАЛИНАРЕ

ПОКАЗНА РАДИОНИЦА ЗА МАЛИНАРЕ

            КАКО НАЈЛАКШЕ ПОВЕЋАТИ ПРИНОСЕ И КВАЛИТЕТ

     Стручњаци чачанског Института за воћарство су, у оквиру пројекта „Унапређење примарне производње малине кроз модификацију примењених агро и помотехничких мера у засадима“, прошлог петка одржали показну радионицу у засаду Мила Дамњановића у ивањичком насељу Грабовица. Циљ је да се укаже на потребне мере и најчешће грешке које се чине у засадима малине.

Анализа изданака малине   (фото: Ј.С.)

     Идеја самог пројекта је, како је објаснио в.д. директора Института за воћарство Дарко Јевремовић, да покушају да реше неке проблеме у производњи малине код нас. Он је рекао да је прошле године реализован пројекат унапређења садног материјала јер је здрава, квалитетна садница основ воћарске производње. Међутим, како је ранијих година, због ниске откупне цене и недостатка радне снаге, доста произвођача смањило неке мере то се одразило на принос и квалитет. Зато је сада неопходно указати на најлакши начин унапређивања производње.

     По тврдњи вишег научног сарадника Института др Александра Лепосавића, ове године је забележен велики пад у производњи малине за чак 50 до 60 одсто. То, казао је, говори да наши произвођачи немају адекватан одговор на променљиве климатске услове и нове болести и штеточине.

     -Ефекат оваквих радионица је велики јер су дуго произвођачи били препуштени сами себи. Струка се била повукла пред трговцима који су прописивали технологију. Све ово што овде причамо не кошта много, не захтева додатно ангажовање радне снаге, а добија се и на приноси и квалитету. Када говоримо о модификацији мера најзначајније су: одабир и везивање родних изданака, третман после бербе, да не остављају патрљке, затим заштита после бербе која је основна у квалитетној припреми изданака за зиму и наредну годину, као и да не журе у пролеће са везивањем и првим зимским прскањем, истакао је Лепосавић.

     Преношење знања произвођачима кроз директан контакт планирано је у још три наврата односно, кроз три показне радионице. Још једна ће бити ове јесени и две на пролеће. Пројекат обухвата регион Западне Србије где се и највише гаји малина. Носилац је Институт за воћарство из Чачка, а партнери на пројекту су: београдски Институт за примену науке у пољопривреди, Пољопривредне саветодавне и стручне службе из Краљева, Ужица, Ваљева и Флорива доо Ивањица.

                                                                                                        Ј.С.

Непосредан контакт са произвођачима  (фото: Ј.С.)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.