Др Душка Игњатовић: Кризни штаб мора да се осмели, „Мишовић“ пун од подрума до крова
ИЗВОР: РТС
Разговор Ане Стаменковић са др Душком Игњатовић
Начелница анестезиологије у КБЦ „Др Драгиша Мишовић“ др Душка Игњатовић каже за РТС да се у тој установи лечи више од 300 пацијената и да је болница пуна „од подрума до крова“. Ове мере се очигледно не поштују и не контролишу, нешто мора да се уради, истиче докторка.
Др Душка Игњатовић је, уочи одржавања седнице Кризног штаба, члановима послала јасну поруку: „Неопходно је да се осмеле и донесу неке другачије мере. Ове мере се очигледно не поштују, не контролишу, не санкционишу“.
Истакла је да Србија мора да се угледа на земље које су увеле строге мере и имају резултате, попут Италије.
„Прошле године смо се сви прибојавали италијанског сценарија, сада бих да се угледамо на садашњи њихов сценарио: преко 80 одсто вакцинисаних, уведене ковид пропуснице. Морамо стати на пут трансмисији вируса, имамо три милиона грађана међу којима су или болесни или нису вакцинисани, вирус циркулише, иде зима, људи су у затвореном“, указала је начелница анестезије гостујући у Дневнику РТС-а.
Рекла је да не разуме оне који су против увођења ковид пропусница и да не види проблем у томе.
„Имамо пун аутобус људи који умре од ковида, свакодневно сахрањујемо 50 људи, то су званични подаци, не причамо о људима који не стигну до лекара, који се нису јавили, где није препознат ковид. Због тога што ми не желимо да се узмемо у памет“, рекла је др Душка Игњатовић.
Додала је да се у КБЦ „Драгиша Мишовић“ лечи десетак трудница и три породиље, које су превремено порођене.
„Давали смо лекове да сазру плућа, да се уради царски рез. Те труднице се боре за живот, ’93. и ’98. годиште. Не знамо како ће се та борба завршити“, навела је начелница анестезије у КБЦ „Др Драгиша Мишовић“.
Болница је препуна
Навела је да лекарима није место да лече људе ако не верују у оно за шта су се школовали или ако желе да лече биљкама и капима.
„Зову ме пријатељи и кажу да им лекар није дао вакцину ако су алергични на пеницилин. То је незнање, брука“, истакла је др Душка Игњатовић додајући да агресивнијом кампањом за вакцинацију треба стићи и до људи у руралним срединама.
КБЦ „Др Драгиша Мишовић“ је готово две године у ковид режиму, а према речима докторке, нон-стоп је „пуно од подрума до крова“. Тренутно се лечи више од 300 пацијената, од којих је 70 на интензивној нези. Преко 90 одсто њих је невакцинисано, каже начелница анестезиологије у „Мишовићу“.
„Док се боре за дах и док су свесни, сви кажу да нису ни сањали да ово овако изгледа, осећају на својој кожи колико је тешко. Чим изађемо, вакцинисаћемо се, кажу, али не изађу сви иако млади и здрави до тада, не изађу, немају другу шансу. Имали смо избор да се вакцинишемо, требало је то урадити у кратком року, то смо пропустили. Иако је касно, хајде да не развучемо то на две-три године, не можемо радити само ковид“, напоменула је др Душка Игњатовић.
Додаје да много фактора утиче на то да ли ће неко да развије тешку клиничку слику, али да има и младих, па и деце која током лечења захтевају кисеоник.
„Потврђено је да и потпуно здрави људи могу да је развију и да се из дана у дан урушавају, ми радимо све што имамо на располагању, ми утичемо на тај ток болести, али некада не можемо“, навела је др Душка Игњатовић.