Selo

ЛОШЕ ВРЕМЕНСКЕ ПРИЛИКЕ У ОВОЈ СЕЗОНИ УМАЊИЛЕ РОД ЈАБУКЕ У ЧАЧАНСКОМ КРАЈУ

КИШЕ ОБУСТАВИЛЕ БЕРБУ!

Небојша Јовановић, воћар из Атенице

У домаћинству Небојше Јовановића, из Атенице, воћарство је постало део породичне традиције, а јабука је увек била и остала њихова узданица. Засади јабуке се простиру на површини од пет хектара.

– Моја породица се бави производњом  јабуке више од 50 година. Ја припадам другој генерацији која се у нашем домаћинству бави овим послом, а породичну традицију ће, највероватније, наставити мој син – објаснио је овај угледни атенички воћар.

Ова година је била много тешка за целокупну пољопривреду, па самим тим и за воћарску производњу. И на имању Јовановића, јабука је подбацила у поређењу са претходном годином.

– Ова пољопривредна сезона је заиста специфична. Све што је могло да  нас снађе у производњи јабуке није нас заобишло. Лоше је кренуло већ од самог заметања плодова. Задесили су нас прво позни пролећни мразеви, касније је било и града, а током летњег периода високе дневне температуре и суша, што се, такође, негативно одразило на нашу производњу, а посебно код воћара који нису имали услове за наводњавање. И град је неповољно утицао на род и квалитет јабуке у многим селима чачанског краја, па и овде, у Атеници. Штете од града претрпели су засади који нису обезбеђени противградним мрежама – истиче наш саговорник.

Берба јабуке у чачанском крају је стартовала почетком септембра. Иако су воћари очекивали да ће већ наредних дана бити приведена крају, захлађење времена са свакодневним падавинама, обуставило је овај важан посао, па сада очекују стабилизацију временских прилика да наставе тамо где су стали.

Јовановић истиче да су лоше временске прилике које су владале током ове године у значајној мери умањиле род јабуке у чачанском крају, а дефинитивно су утицале и на њен квалитет. Мраз и суша су одрадили своје, а и град на подручјима где га је било. У засадима је много мање прве класе јабуке, тако да ће велике количине овог воћа завршити у преради.

– Прошле године смо у нашим засадима убрали преко 250 тона јабуке. У овој сезони рачунамо да ће бити око 150 тона прве класе, јер је доста плодова опало због града. Много јабуке ће управо због тога отићи за прераду. Бољи род смо постигли само у засаду који има противградну мрежу – објашњава Небојша и додаје да цена јабуке варира и да је поприлично ниска у овом периоду  – од неких 25 до 40 динара, у зависности од квалитета, сорте, врсте паковања.

На цену овог воћа утиче много фактора, а тренутно мирује и његов извоз на тржиште Руске Федерације. Разлог је, свакако, ниска цена јабуке на руском тржишту, а постоји и велика конкуренција.

– Наша јабука тренутно није конкурентна, баш због тих ниских цена у Руској Федерацији. Извоз нам се не би исплатио. Видећемо шта ће се дешавати у наредном периоду, можда ће се нешто променити током зиме и пролећа! Роба ће стајати у хладњачи и чекаћемо неку вишу цену, како би нам се наш труд исплатио – каже Јовановић.

Јовановићи у својим воћњацима гаје ајдаред, златни и црвени делишес, Granny Smith. Тренутно не планирају да подижу нове засаде, јер у производњи овог воћа има осцилација и ризик је увек присутан.

– Производња јабуке је веома скупа, улагања су велика, а увек постоје одређени ризици. Ко није на тоспреман, не треба да се бави овим послом. Најбољи резултати се постижу само са модернизацијом производње, то јест, улагањем у противградне мреже и системе наводњавања – истиче наш саговорник.

Ове године произвођачи јабуке имају доста проблема и са радном снагом, без које је незамисливо обавити бербу. И цене дневница су скочиле, тако да је то још један од импута у пољопривреди који је поскупео у овој сезони.

Воћари који складиште своју јабуку у савременој хладњачи „Чачанске јабуке“, не практикују продају „ајдареда“ пре почетка априла, јер се тада постиже боља цена.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.