Društvo

НАБАВКА ОГРЕВА У ЈЕКУ

ДРВА, СТАНДАРДНО, НАЈЈЕФТИНИЈА

Ушли смо у јесен, а прохладна јутра и вечери најављују да се грејна сезона ближи, па је и набавка огрева у јеку. Према процени наших саговорника, најјефтиније ће се грејати они који су дрва купили почетком лета. Ипак, која је врста грејања (парно, на струју, на сировине или на гас) јефтинија, зависи од неколико фактора, јер све има своје предности и мане, подсећају поједини грађани. Иако на стовариштима за дрва интересовање за огрев почиње већ у мају, ових дана је продаја интензивирана, па се на испоруку чека и по два, три дана. Поред дрва, грађани су све више заинтересовани за пелет и брикете.

Према речима продаваца огрева, велика је потражња за дрвима, а све је већа и за пелетом, јер су многи грађани прешли на овај вид грејања. На Стоваришту “Милошевић” наши суграђани могу купити церова и букова дрва, брикет, тврдо пресовани и у xаковима, као и пелет, каже Милан Боришић. Наглашава да су месеци пред улазак у зиму, септембар и прва половина октобра, пребукирани наруxбинама купаца.

– Пошто почиње грејна сезона, велика је потражња дрва. На стоваришту имамо две врсте дрва, букова и церова. Тренутна цена метарских дрва, независно од врсте, је 5.700 динара, а иструганих и исцепаних 6.300, односно, 600 динара је услуга. Дрва гратис превозимо на кућну адресу, на територији града. Такође, превозимо и веће количине брикета, а за мање количине купци долазе на стовариште, индивидуално узимају по пакетима, или xаковима, колико им је у том моменту потребно. Xак меког брикета од 33 килограма је 500 динара, а тврдо пресовани брикет од 10 килограма је 300 динара. Пелет је у експанзији, потражња је већа, него прошле године. На стоваришту већ пет година имамо само једну врсту пелета, јер је доброг квалитета. Цена пелета је 195 евра по тони, а превоз наплаћујемо 1.000 динара по палети, на територији града – наводи Милан Боришић.

Продавци огрева деле мишљење купаца да се дрва највише користе за грејање, јер су најисплативија за индивидуална домаћинства. Наравно, на то колико ће коштати једна грејна сезона утиче више фактора: површина куће која се греје, изолација објекта, столарија, време грејања, унутрашња температура… Од многих параметара зависи потрошња енергента, па самим тим и цена грејања на месечном нивоу, односно, грејне сезоне.

Када је реч о угљу, као и претходних година, најтраженија је “Колубара”, јер је, како га називају, “народни угаљ” и најјефтнији. Тренутно, тона кошта око осам и по хиљада динара.

Најстарији суграђани могу се снабдети огревом и преко Удружења пензионера Града Чачка, где им је омогућено и одложено плаћање, за набавку “Колубаре” на шест рата, а за куповину пелета и пљеваљског угља на четири месеца.

– Сви чланови Удружења пензионери Града Чачка имају право да користе могућност куповине огрева на одложено плаћање, бескаматно. Залихе дрва су потрошене, а тона угља “Колубара” кошта 8.400 динара, док је тона “Пљевља – комад” 13.300, а “Пљевља – коцка” 14.000 динара. Пелет по палети, од 1.200 килограма, може се купити за 30.414 динара. Заинтересовани пензионери за куповину огрева треба да дођу у просторије Удружења како би направили уговор – каже Миладин Савић, председник Удружења пензионера Града Чачка, додајући да о свим погодностима могу добити информације у Удружењу.

Ипак, купци наглашавају да су цене огрева у односу на примања, односно, пензије и плате, превисоке. Да је најјефтиније грејање на сировине, као што су дрва, поготову купљена почетком лета, потврђују и потрошачи.   

– Поред новца, потребно је и време да се спреме дрва за зиму, прво, треба да се сложе у подрум. Можда су дрва најјефтинија, али има пуно посла и кад почне грејање. Током грејне сезоне углавном потрошимо око осам метара дрва, наравно, зависи и од тогада ли је зима блага – каже Милан Петковић.

Вероватно би се многи грађани сложили са мишљењем наше саговорнице Вере Антић, да је раднику или пензионеру са просечним примањима набавка огрева један од највећих издатака током године:  

– За шта год да се одлучите за грејање, дрво, угаљ, пелет, струју, све је скупо, бар за моју пензију. Дрва сам набавила почетком лета, била су јефтинија, а планирам да купим и мало угља. Имам и ТА пећ, али са њом може да се греје само једна просторија, или мањи стан, а и струја је поскупела…

А саговорница која стан греје на струју каже да за једну сезону треба да издвоји око 70.000 динара:

– Пећ акумулирам током ноћи, али неопходно је да се укључује и током дана. Прошлогодишњи рачуни потврђују да допуњавање ТА пећи коришћењем скупље електричне енергије само током два ста дневно, увећава трошкове за око 40 одсто.

У граду се, вероватно, централно грејање највише користи, а рачуни за просечан стан, од 60 квадрата, месечно се крећу око 9.000 динара, каже Сања Ристић и додаје:  

– Скупо јесте, али је и најконфорније. Добро је што не морате да бринете о грејању и кад дођете са посла, у стану вам је топло.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.