ИЗВОР: РТС
Стравични случајеви породичног насиља – шта може да уради центар за социјални рад
Разговор Силвије Пашајлић са Бранимирком Радосавчевић
Два случаја тешког породичног насиља недавно су се десила у селу Заблаће, код Чачка. Заштитник грађана је, реагујући на наводе да је недавно претучена жена неколико пута пријављивала насиље, покренуо поступак контроле надлежних институција. Бранимирка Радосавчевић, директорка Центра за социјални рад Чачкa за РТС каже да од почетка до краја августа ове године имају преко 180 пријављених случајева породичног насиља.
У чачанску болницу са тешким телесним повредама у понедељак је примљена тридесетогодишња жена из села Заблаће, у околини Чачка, која је претрпела тежак облик породичног насиља. Повређена жена и даље на одељењу интезивне неге у Чачаку.
Претходно, средином јуна, у истом селу, у породичном насиљу повређени су мајка и син, а отац је после напада извршио самоубиство.
Заштитник грађана је, на основу медијских написа да је претучена жена неколико пута пријављивала породично насиље, покренуо поступак контроле правилности и законитости рада – Министарства за бригу о породици и демографију, Министарства унутрашњих послова и Опште болнице у Чачку.
Бранимирка Радосавчевић, директорка Центра за социјални рад у Чачку за РТС је рекла да у бруталним случајевима породичног насиља постоји медијска и заинтересованост јавности да се што више сазна али да Центар не може да укључује јавност у породичне односе.
„Центар за социјални рад, вршећи своју функцију, као орган старатељства, који има надлежност да заштити породицу и све њене чланове, мора да поштује закон – не може да укључује јавност у породично односе“, каже Радосавчевићева.
Додаје да када Центар прими пријаву о насиљу, уколико је реч о случају који захтева неодложну интервенцију, пријава се према томе и организује у Центру.
„У таквим случајеми се излази на терен да би се опсервирала породична ситуација – да се види да ли је починилац насиља још увек у породици, да ли је, пак, полицијски службеник одмах изрекао хитну меру, да ли је задржан, притворен, да ли је жртва насиља остала у породици, да ли се осећа безбедно и сигурно, односно да ли има деце“, каже директорка Центра за социјални рад града Чачка.
„Центар има задатак да збрине децу“
Истиче да су, уколико је мајка претрпела насиље, деца увек жртве.
„Важно је да се процени ризик по жртву насиља. Ако је жртва насиља, евентуално, добила тешке телесне повреде, ако је збринута у болници, Центар има задатак да збрине децу, уколико их има. У тим случајевима, деца се збрињавају код најближих сродника, у њима безбедном, познатом окружењу“, каже за РТС Радосавчевићева.
Према њеним речима Центар пружа подршку и особама које ће бринути о деци.
На питање колико се често жене долазе у сигурну кућу, Радосавчевићева каже да су то спорадични случајеви због примене Закона о спречавању насиља у породици који подразумева хитне мере, попут привременог удаљење починиоца насиља жртви.
„У Чачку преко 180 пријављених случајева“
Из Основног јавног тужилаштва у Чачку кажу да је већ примљено 45 кривичних пријава за кривично дело насиља у породици, као и да је из тужилаштва, према Породичном закону, ради одређивање мере заштите од насиља у породици, Основном суду у Чачку поднето 76 тужби.
На питање да ли је то прави број случајева насиља, директорка чачанског Центра за социјални рад за РТС каже да су то случајеви који су ушли у правосудни систем, али да то нису све пријаве насиља у породици.
„Од почетка године до краја августа имамо преко 180 пријављених случајева насиља у породици. Можемо заштити жртве насиља у породици само ако системски приступамо њиховој заштити. Веома је важна сарадња полиције, тужилаштва, центра за социјални рад – сваки од ова три органа има свој део надлежности“, објашњава Радосавчевићева.