Društvo Uncategorized

ДУГОТРАЈАН РАД УВЕК ДАЈЕ РЕЗУЛТАТЕ

ПОДРШКА ПОРОДИЦАМА ОСОБА СА АУТИЗМОМ, РАЗВОЈНО САВЕТОВАЛИШТЕ ДОМА ЗДРАВЉА ЧАЧАК

У последњих десетак година учесталији су поремећаји из спектра аутизма код деце, подаци су стручњака Развојног саветовалишта Дома здравља у Чачку. Како каже логопед Марија Ђукић Лукић, која има искуство дуго 25 година, родитељи су сада више информисани, тако да се углавном раније јаве за помоћ, али и сада се дешава да им се први пут обрате тек када дете напуни четири, пет година. Њена колегиница, клинички психолог Јасмина Кандић Шипетић, наглашава да су последњих година критеријуми за дијагнозу значајно промењени, односно да су прецизнији и обухватнији.

Логопед Марија Ђукић Лукић и клинички психолог Јасмина Кандић Шипетић

Наше саговорнице кажу да је веома важно да се што раније крене са третманима, јер се постижу бољи резултати, деца лакше усвајају социјалне вештине.

– Први знаци поремећаја из спектра аутизма се могу приметити код детета и до годину дана – када не брбља, нема контакт, нема повратних реакција, не смеје се, незаинтересовано је, пасивно у игри са вршњацима… Јер, аутизам је пре свега изостанак комуникације, а не само говора. Све ово не мора да значи да је дете са аутизмом. Чак се аутизам никада не дијагностикује пре четврте године, али се може и пожељно је и пре тога реаговати – истичу оне.

Поред рада са децом, веома значајна је и сарадња са родитељима.

Марија Ђукић Лукић

– Родитељи често траже „брза решења“, очекују да им кажемо нешто извесно, што је немогуће. У нади за излечењем детета прибегавају и скупим терапијама. Аутизам је дијагноза за цео живот, али правовремени и интензивни логопетско-дефектолошки третмани највише доприносе напретку и развоју функционалности. И нама је тешко када треба родитељима да саопштимо оно што као стручњаци видимо, али се трудимо да будемо искрени, да им оставимо наду и улијемо оптимизам да вреди радити са дететом. Имали смо децу код којих се дуготрајним радом заиста постигло много. Када се укључе у логопедски третман, најчешће их пратимо на неколико месеци. Уколико не приметимо напредак, ако је потребна додатна дијагностика, упућујемо их даље, најчешће у Институт за ментално здравље у Београду – каже Јасмина Кандић Шипетић.

Јасмина Кандић Шипетић

И Марија Ђукић Лукић наглашава да се дуготрајним радом може много постићи.

– Никада не буде лошије, нити се остане на истом. Само очекивања родитеља могу бити много већа, што је природно. Увек се постиже мањи или већи напредак, што опет зависи од потенцијала детета, од рада са њим. Свим родитељима кажем да ми овде немамо чаробни штапић… Нити они могу без нас стручних лица, нити ми можемо без њих да постигнемо успех. Наша сарадња је неопходна – каже она и наглашава да је веома важно да родитељи код куће наставе рад са децом.

И родитељима је потребна велика стручна подршка, почев од прихватања дијагнозе, до свега онога што следи. Осим индивидуалних разговора са психологом, за сада са њима у Развојном саветовалишту нема организованог рада. Према речима Јасмине Кандић Шипетић планирана је и та врста подршке за све родитеље деце са сметњама у развоју.

Она посебно скреће пажњу да друштво у целини треба да развија емпатију, јер сматра да смо још увек веома нетолерантни према свим разликама.

– Треба понављати да смо као људи дужни да помогнемо колико можемо, да аутизам није само нешто што се другом дешава, да особе са аутизмом могу да живе леп и квалитетан живот – закључује Јасмина Кандић Шипетић.

В. Т.

НЕДОСТАТАК СТРУЧНОГ КАДРА

Од пре две године Развојно саветовалиште нема дечијег психијатра. Докторка Славица Матијевић, једини дечији психијатар за цео Моравички округ, отишла је у пензију, па се сада малишани упућују у Краљево. Марија Ђукић Лукић је годинама радила као једини логопед у овој служби, а поред деце са територије Чачка, на третмане долазе она из Гуче и Лучана. Тек пре месец дана на одређено време почео је да ради још један логопед. Јасмина Кандић Шипетић је једини психолог у тој служби… Све то у великој мери успорава и отежава рехабилитацију деце и многи родитељи приморани су да траже помоћ од стручњака у приватној пракси, што изискује велика материјална средства.

– Да би били бољи резултати код деце, требало би да имају бар два термина седмично. А у 90 одсто случајева могу да закажем само по један термин, да бих могла сву децу да примим. Јер, радимо и са другом децом, а не само са аутизмом – објашњава логопед Марија Ђукић Лукић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.