Вода
Društvo

Рзав чека кишу, до тада рационална потрошња воде – брана Сврачково дугорочно решење

Рзав чека кишу, до тада рационална потрошња воде – брана Сврачково дугорочно решење

ИЗВОР: РТС

Низак ниво Рзава без воде оставио око 250 хиљада потрошача у Чачку, Ариљу, Пожеги, Лучанима и Горњем Милановцу. Директор Регионалног ситема за водоснабдевање Рзав Зоран Бараћ каже за РТС да све зависи од хидрологије и да комунална предузећа морају радити са максималним капацитетима.

Вода

Због отежаног водоснабдевања, у Чачку, Пожеги, Ариљу, Лучанима и Горњем Милановцу проглашена је ванредна ситуација. Угрожено је око 250 хиљада потрошача.

Директор Регионалног ситема за водоснабдевање „Рзав“ Зоран Бараћ каже за РТС да све зависи од хидрологије, јер смо суочени десетак дана са веома малим протицајем реке Рзав.

„На профилу где узимамо воду протицај је мало више од 1.100 литара у секунди, фабрика узима 420 секундних литара, остало се мора оставити реци да би река живела у низводном току. Имамо велики сушни период, не можемо узети из реке више воде, потребе наших корисника су преко 700 литара секундних, значи 60 процената воде успевамо да им испоручимо“, објаснио је Бараћ.

Како ће се вода расподелити која се доставља у градски резервоар, Бараћ каже да је то ствар локалних комуналних предузећа, значајно је да ли она имају неку алтернативу, односно своја локална изворишта.

Како се прерасподељује минимум воде 

Истиче да Чачак има локално извориште, ради пуним капацитетом што доприноси лакшем превазилажењу ситуације. Такође и комунално предузеће у Горњем Милановцу, а остале самоуправе су на систему Рзав и бољитак се може очекивати са поправљањем хидролошке ситуације, истакао је Бараћ.

Цистернама се обезбеђује вода за пиће, а помоћ пружа и Војска Србије.

Одговарајући на питање како се прерасподељује минимум воде, Бараћ каже да има правилник којим се регулуише расподела воде када ниво реке падне испод 1.400 литара, уводи се рестрикција.

Два фактора утичу на то колико ће ко добити у односу на што може да се узме из реке. Један је колико је ко од локалних самоуправа учествовао у изградњи регионалног система, од почетка градње. Према његовим речима, други фактор колико је узео воде од када смо почели да радимо.

Изградња бране Сврачково дугорочно решење

Бараћ каже да се радови изводе интензивно, у наредних пет година ће се завршити, држава даје значјана средства, ради се о капиталном, сложеном објекту који не може да се лако направи.

Оптимиста сам да ћемо у нарендих пет година успети то да направимо, каже Бараћ.

Кише нема, па се, како каже Бараћ, морамо држати рационалног приступа, комунална предузећа морају радити са максималним капацитетима, а ми морамо узимати све што река дозвољава да се не угрози низводни ток, мали је протицај, сирова вода има органских оптерећења.

Бараћ каже да је магистрални цевовод јединствен у земљи, гравитациони цевовод од 50.000 метара кубних воде – када су мали протицаји према потрошачима, притисак је висок и износи до 13 бара.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.