Лубеница – укусна и здрава
ИЗВОР: РТС
Ниједно друго воће (или ипак поврће) не асоцира на лето као лубеница. Утоли жеђ за трен ока, освежи и, према речима нутрициониста и лекара, има бројне благотворне ефекте по организам. Крвни судови, бубрези, вид, кожа, активираће се, а први ефекти видеће се већ после неколико дана интезивнијег заслађивања лубеницом.
Без трачка сумње сочно парче лубенице једно је од најбољих освежења током врелих летњих дана. Сваки залогај сласног воћа препун је ароматичног сока коме не могу да одоле ни стари ни млади.
Упркос томе што је веома слатко, ово воће не садржи онолико шећера колико би могло да се очекује – тек шест одсто. Утисак да је лубеница много слађа последица је тога што је шећер примарни елемент који обезбеђује укус док је остатак углавном вода, објашњавају стручњаци.
Иако се у специјализованим радњама може наћи током целе године, лубеница је најквалитетнија, најслађа и најукуснија током лета.
Према количини шећера у питању је воће, али лубеницу многи класификују као поврће јер је „рођака“ бундеве, диње и тиквице, једногодишњих биљака које расту на земљи.
Могу бити лоптастог облика, али и издужене, попут рагби лопте, а у последње време све је више оних у облику коцке, пирамиде и других геометријских тела неуобичајених за лубеницу који се добијају коришћењем специјалних калупа.
Иако нема поузданих показатеља тога која лубеница ће бити зрела, слатка и укусна, људи примењују бројне начине да то утврде.
Тако неки сматрају да је куцкање и лупкање потпуно бескорисно, док ће нежно пљескање отвореном шаком непогрешиво указати на већи садржај воде.
На основу боје не може се одредити да ли је зрела. Постоје разне врсте од светло, готово жућкастозелених нијанси, па све до тамнозелених, затим са пругама или без оваквих украса, са неправилним туфницама…
Препуна витамина и неких од најважнијих антиоксидантних материја, лубеница је одличан извор витамина Ц и А, а садржи и знатне количине бетакаротена. Црвено месо лубенице просто „врви“ од моћног антиоксиданса ликопена.
Ни амерички војници у Авганистану не могу јој одолети
Ни амерички војници у Авганистану не могу јој одолети
Ти изузетно корисни састојци – антиоксиданти – путују кроз организам и поспешују борбу против слободних радикала, материја које телу наносе велику штету. Слободни радикали способни су да изврше оксидацију холестерола, на тај начин олакшавајући штетно „лепљење“ масноћа за зидове крвних судова.
Лубеница ће ове „штеточине“ успешно сузбијати, а тиме и смањити ризик од појаве срчаног удара и шлога и ублажити бројне тегобе проузроковане лошијом прокрвљеношћу ткива и органа.
Само једна већа шоља коцкица лубенице обезбедиће око 25 одсто дневних потреба за витамином Ц и 11 одсто препоручене дозе витамина А.
Нутриционисти истичу да је количина витамина Б групе коју унесемо у организам уживајући у лубеници довољна да обезбеди потребну енергију.
На листи намирница према садржају витамина Б6 лубеница је позиционирана веома високо, а одличан је извор и витамина Б1, магнезијума и калијума.
Као и шаргарепа која је одлична за очување доброг вида, лубеница, најпре захваљујући бетакаротену, успорава дегенеративне процесе на макули, то јест средишњем делу мрежњаче.
Висок садржај воде, и до 92 одсто, лубеницу чини омиљеним средством против жеђи. Бубрези, којима погодују веће количине течности, активираће се и просто препородити већ након десетак дана интензивног заслађивања лубеницом.
Дерматолози, који стално подсећају да је кожи неопходна течност, велики су заговорници конзумирања лубенице.
Листа благотворних утицаја лубенице на организам човека се наставља, али нутриционисти поручују да није толико важно да знамо да их све набројимо, колико је важно да „прионемо на посао“ и почнемо да уживамо и у њеном ароматичном укусу и предностима које ће нам то донети – бољем здрављу и лепшем изгледу.