Obrazovanje

ТАЛЕНАТ КАО БЛАГОСЛОВ И УЗДАРЈЕ

Јавни час Дарови наших талената”

ТАЛЕНАТ КАО БЛАГОСЛОВ И УЗДАРЈЕ

Сведочење да Моравички округ недри из године у годину успех за успехом талентованих основаца и средњошколаца приметно је у оквиру активности и Регионалног центра за таленте у Чачку. Дарове, писано благо које су полазници Регионалног центра у оквиру природних и друштвених дисциплина приредили представљени су кроз надахнут говор и интерпретацију њихових истраживачких радова у Клубу Дома културе у Чачку, у четвртак, 1. јула. Награде које су уследиле у оквиру Регионалног такмичења 8. маја у Чачку, а затим и 63. Републичког такмичења у Чачку за основце 22. маја и Републичког такмичења у Панчеву за средњошколце 30. маја пред чачанском публиком су нашле изузетан одзив и потврду да је вредност образовања младих неизбрисив драгоцени траг.

Пандемијски услови су диктирали и услове рада радионица у оквиру свих дисциплина. Одолевајући отежаним околностима ментори и таленти Регионалног Центра за таленте у Чачку доказали су да постоји једнакост између труда и успеха и исто потврдили уздарјем – високим рангирањем у оквиру Регионалног и Републичког такмичења. У складу са наведеним у уводном делу садржајног јавног часа бројној публици уз захвалност се обратила Данијела Бугарчић, стручни сарадник Регионалног центра за таленте у Чачку:

-Мислим да је ова подршка деци вашим присуством значајна ако узмемо у обзир околности које су нас пратиле током рада у овој школској години. Регионални центар за таленте постоји већ 20 година и морам нагласити да је прошла година први пут прошла без такмичења, тако да нам је ове године посебно било значајно што смо успели да га реализујемо. Похвалићемо се да је Републичко такмичење било у Чачку и, како су други рекли „били смо одлични домаћини”. Ове године кроз Регионални центар за таленте прошло је више од 150 ученика, такође, ове године смо имали специфичност у самом раду, другачије у односу на све године до сад. То није утицало да сви они који су били вредни и радни успеју да заврше започете активности и да учествују на самим такмичењима.

Оквире који су омеђили образовне и васпитне карактеристике рада, али и особености методичког приступа самих ментора потврдили су како Данијела Бугарчић, тако и ментори у оквиру Групе за српски језик и књижевност Данијела Ковачевић Микић и Александра Мишић. Стручни сарадник је окупљеним родитељима, професорима и ученицима изнела основе и хронологију самог рада и резултата Регионалног центра за таленте у Чачку: „Наши полазници, надам се и сви овде присутни, упознати су са радом самог РЦ, кроз њега је прошао за ових двадесет година велики број ученика, а неки су данас веома успешни и цењени људи. Надам се да ће и сви присутни ученици успети да остваре своје жеље и бити једнако успешни у свему ономе што су намерили да ураде у свом животу. Регионални центар као круну свог рада организује своја такмичења, први степен је Регионално на коме је ове године било 120 ученика, од чега је 31 основац у Моравичком округу, у оквиру Регионалног центра Чачак успео да се представи у првом кругу. Двадесет и два средњошколца су нас представљала на Републичком такмичењу у Панчеву. И ове године, као и до сада, резултати показују да смо били вредни и да смо добро радили током године, тако да успеси нису изостали. Наш Регионални центар Чачак може да се похвали да је један од три најуспешнија центра. Можда је то разлог што овако дуго и опстајемо. Желим да поменем и велики труд и рад ученика који су били истрајни и остали до краја, успели да заврше своје обавезе, и да нагласим колико је ове године био и напоран рад самих ментора који су покушавали да ученици не одустану, а с обзиром на специфичност самог рада то није било лако. У оквиру Центра ове године је било 28 ментора, међу којима су њих десеторо били вође дисциплина. Оно што сваке године покушавамо то је да се што већи број самих професора укључи у рад самог Центра, јер ми не можемо надоместити оно што је пропуштено кроз школу, тако да рад професора у школи је једнако битан колико и рад наших ментора. Сваки успех ученика у оквиру Регионалног центра и њихови професори у школи могу, такође, приписати и себи.

Кроз својеврсну менторску реч, која истрајношћу броји резултате њених радионичара, присутнима се обратила Данијела Ковачевић, главни ментор Групе за српски језик. „Дарови наших талената“су били први програм који је организовала Група за српски језик и књижевност, отуда Д. Ковачевић Микић истиче:

-Оно што бих волела да нагласим, будући да међу вама има колега који су можда заинтересовани да буду сарадници нашег Центра, а свакако има и родитеља који су нам драгоцена подршка, желимо да истакнемо једно, а то је да бити даровит не значи имати петицу из неког предмета. Ту може, али и не мора да стоји знак једнакости. Један од задатака нас ментора јесте да развијемо добру сарадњу са школама и да успоставимо и неке друге инструменте за препознавање даровитости. Наше такмичење није нимало лако, јер ученик који жели да освоји републичку награду мора да положи тест из научне дисциплине за коју се определио и да освоји минимално 40 од 50 бодова на том тесту. Исто тако треба минимално да освоји 40 од 40 бодова за квалитет истраживачког рада који се пише на основу упутства које важи за технику академског писања. Дакле, то није нимало лак задатак, али ако добро познајемо теорију своје научне дисциплине то не значи да ће нам бити лако да напишемо свој истраживачки рад. Оно што је нама важно је да не условљавамо ђаке одличном оценом, ако желе и ако су мотивисани за неку научну дисциплину. Позивамо вас ако сте млади и ако имате високо постављене циљеве да дођете да покушате. Дакле, можда нешто од метода нашег рада пробуди неке таленте у вама за које нисте ни свесни. Оно што је важно то је да ваш рад у Центру није жеља родитеља и није захтев наставнника, него да је то ваша унутрашња потреба.  

Ковачевић Микић је навела да програм није исцениран, већ да је својеврсна продужена вежба, јавни час „како ћемо пред аудиторијумом који је непознат савладати трему и укратко рећи шта је била кључна тема, шта смо и на који начин истраживали и до којих смо закључака дошли, зашто је то добро за наш децу… Није лако у узрасту седмог разреда основне школе стати међу трочлану комисију међу којима су професори са факултета, дакле, осим што стичу сазнања како се пише научни рад, ова деца развијају своје говорне компетенције, савладавају и неке емотивне баријере и све је ово сигурно једна лепа прилика да се међусобно друже јер, нажалост, живимо у таквом друштву где бити успешан, мотивисан за учење и није популарно међу децом. Наше искуство у радионицама уживо које, нажалост, нисмо могли ове године да имамо јесте да се они добро осећају са ученицима који имају слична интересовања као и они и који су мотивисани да уче. Страшно ми је као наставнику што морам да кажем да није популарно бити неко ко воли да чита и учи, али мислимо да је то још једна мисија овог центра, а то је васпитно деловање на наше ђаке.”

Говору главног ментора придружила се и ментор Александра Мишић, професор српског језика и књижевности у Гимназији. Поред њених речи, којима је окарактерисан рад и сарадња ментора и радионичара, најављени су и ученици који су постигли значајне резултате. Основци и средњошколци су овај јавни час употпунили својим речима, уздарјем на дар, на таленат који је био перо за писање сваког истраживачког рада.

На јавном часу реч ученика отпочета је представљањем три ученика који су постигли одличне резултате из енглеског језика, а том приликом су излагали и на српском, и на енглеском језику, два талентована ученика су представљали своје радове из историје, а затим је речју ментора Групе за српски језик прожета и реч успешно пласираних полазника из исте групе. Хронолошки, публици је дат увид у радове таленатованих ученика: Михаила Вукићевића, ученика 8. р. из ОШ „Вук Караџић” у Каони, постигао 3. место на Републичком такмичењу из енглеског језика са темом „Вампирологија, истинита прича о палим анђелима“; Ленке Ружичић, ученице 1. р. Гимназије у Чачку, освојила 1. место на Регионалном и 1. место на Републичком такмичењу са темом „Најчешће менталне болести“; Марка Милића, ученика 7. р. ОШ „Др Драгиша Мишовић”, освојио Специјалну диплому за квалитет и одбрану рада на тему „Маркице и њихов значај кроз историју“; Звездане Перовановић, будућег студента фармације која је завршила 4. годину Гимназије у Чачку, била је полазник и Групе за српски језик и књижевност. Тема коју је обрађивала тиче се историјског развоја Чачка, а постигла је 3. место на Републичком такмичењу; Николе Поповића, ученика 7. р. ОШ „Владислав Пековић Дис” у Заблаћу, тема о којој пише јесте Хаџи-Проданова буна у Трнави и такмичио се у оквиру Регионалног такмичења у Чачку; Милице Стојић, завршила 4. р. Гимназије, са радом „Мерсо, странац међу странцима“, која се пласирала на Републичко такмичење; Николине Ћурчић, ученице 7. р. ОШ „Владислав Петковић Дис” у Заблаћу, чији је ментор у школи била Зорица Ђаковић, професор српског језика и књижевности, а тема коју је обрађивала су „Најчешће правописне и граматичке грешке у српском језику“ и била је учесник Регионалног такмичења; Иване Стојановић, ученице 2. р. Гимназије, 2. место на Републичком такмичењу, а истраживала је роман „Како се калио челик“Николаја Островског и Невене Јањић, ученице 3. р. Гимназије у Чачку која се годинама успешно такмичи, постиже регионалне и републичке награде, а тема њеног рада представља корелацију есеја и поезије Бранка Миљковића „Антиномија песме и песника“.

Група чији је ментор Данијела Ковачевић Микић броји шест ученика различитих узраста, а ментор је истакао, поред наведених који су се лично представили резимеом рада, изузетан квалитет радова ученика Јеврема Недељковића, Теодоре Богићевић, као и Анице Бујошевић која је завршила Гимназију у Ивањици, а ментор јој је била Илинка Оцокољић. Тема „Срђан В. Тешин – Чије је ‘Моје’ Срђана Тешина” Аницу Бујошевић је пласирала на 3. место а захваљујући успеху на Републичком такмичењу Регионалног центра ослобођена је полагања пријемног испита и студент је Правног факултета у Београду.

Лице медаље која носи успех ове деце саобразно је лицу сваког истраживачког рада које својим током израде исијава кроз успех, а тај ток извире и увире у истом – науци и успешном раду младих талената Регионалног центра за таленте у Чачку.

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.