Ivanjica Region

„ЗЛАТНА“ РАКИЈА ОД МАЛИНЕ

НАГРАДА ЗА ДЕСТИЛЕРИЈУ „ФЛОРИВА“

                        „ЗЛАТНА“ РАКИЈА ОД МАЛИНЕ

     На манифестацији „Српске ракије 2021“ ивањичка дестилерија „Флорива“ доо окитила се златном медаљом за ракију од малине. Такмичење је одржано 21. јуна у Београду у организацији Савеза произвођача ракије а под покровитељством Министарства пољопривреде. Учествовале су 42 дестилерије са 74 узорка.

     Ракија од малине из приличког Радаљева била је и пета по укупном броју бодова међу свим узорцима иако јој је то било прво појављивање на такмичењима.

Награђена ракија од малине (фото: М. Радовановић)

     „Добили смо позив као млада дестилерија да представимо своје производе. Одлучили смо да најпре идемо са ракијом од малине како бисмо видели где нам је место међу произвођачима у Србији. Добили смо злато у нашој категорији а наша ракија од малине је и у првих пет ракија по броју бодова. Испред нас су биле две врсте вињака старих дестилерија попут „Рубина“ и ракије од шљиве и од дуње старе 20-25 година, а наша ракија од малине има свега шест месеци. То је за нас било изненађење али и потврда доброг и квалитетног рада“, прича власник и директор „Флориве“ Зоран Радовановић.

КВАЛИТЕТНА ОСНОВА

     Радовановић истиче да су заокружили процес од производње садница до готовог производа. Квалитет гарантује најпре добра сировина. Не раде од јефтиног гриза и блока, већ од целих плодова које откупљују од својих коопераната. Уз правилну бербу, складиштење, прераду на савременом дестилатору добија се ракија која мора да одстоји најмање три до шест месеци. Затим се ради разблаживање, хлађење и филтрирање како би имала пријатну арому. Стручни консултант по питању прераде је професор Пеђа Вукосављевић са Пољопривредног факултета у Београду.

Зоран Радовановић и технолог Лазар Симончевић (фото: М: Радовановић)

     -Опредељење нам је да имамо широк асортиман производа у мањим количинама. Годишње сада можемо да произведемо до 500 литара ракије од малине. Мала смо дестилерија и немамо намеру да израстемо у већу науштрб квалитета“, истиче Радовановић.

Он додаје да је врло важна и амбалажа, те да раде искључиво у стаклу. То је, како каже, производ за циљану групу која препознаје квалитет. Посебно су погодне поклон варијанте.

     На питање о конкуренцији, Радовановић одговара да у Србији постоји петнаестак произвођача ракије од малине.

     -Не плашим се конкуренције и сматрам да тржиште без ње није здраво, јер не знам где ми је место. Радим најбоље што знам, усавршавам се и ту нема граница, а перспектива је одлична“, закључује Зоран.

ОДЛИЧАН ИЗВОЗНИ ПРОИЗВОД

Одмах после манифестације уследила је потражња за овом ракијом нарочито из Немачке. Генерално, како прича овај произвођач,  ракије се интензивно пласирају у САД, Аустрију и друге западне земље. Ипак, за сада се највише продају на домаћем тржишту. Како то обично бива роба продаје робу па стижу позиви и за друге њихове производе. Посебно интересантни су они од жуте малине коју узгајају од 2016. године а прерађују већ три године. Производе и ракије од: шљиве, дуње, крушке, јабуке али и сокове и вина од: купине, рибизле, ароније, боровнице, шумске и питоме јагоде. Тренутно имају 42 производа у понуди.

     -Имамо тржиште које тражи воћна вина од седам, осам и десет процената алкохола, а ми не можемо да их производимо због важећег закона. Једино купиново вино може да има до 13 % алкохола, а остала воћна вина максимално шест процената. Зато смо покренули иницијативу за измену закона и ускоро треба да буде олакшана производња која се тражи“, најављује Радовановић.

                        ПОРОДИЧНА ФИРМА

Зоран Радовановић потиче из породице произвођача најпре поврћа а онда и цвећа, коју је са братом преузео 1997. године. Постали су највећи произвођачи сезонског цвећа у Србији. Међутим, због тешких климатских услова ивањичког подручја нису могли да остану конкурентни, па почињу производњу јагодастог воћа. Најпре од 2011. године  кооперантску производњу шумских јагода, па је прва ракија направљена од њих. Дестилерија постоји четири године.

Породична производња (фото: сајт Флорива)

   У фирми је 19 запослених од којих четворо раде на преради воћа. Сви су из истог места.

    -Ми смо породична фирма али све своје запослене доживљавам као да смо једна породица. Ту су моји укућани, рођаци, комшије и сви посвећено радимо стварајући компактну фирму. Задатак нам је да едукујемо и обучимо младе генерације а жеља да на најбољи начин промовишемо наше Радаљево и Ивањицу“, објашњава Зоран Радовановић.

 Ј.С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.