Aktuelno

ЕДУКАТОР СВЕТСКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЗА ПРИРОДУ

Професор Владимир Мајсторовић из Прехрамбено-угоститељске школе у Чачку, добитник бројних награда и признања (,,Најбољи стваралац просветних радника Србије“, ,,Најбољи едукатор Србије“, ,,Најбољи наставник бивше Југославије“ и других), освојио је још једно престижно звање – едукатор Светске организације за природу и заштиту животне средине (WWF), на тему животне средине и климатских промена у оквиру пројекта „Да нам клима штима“.

Након три круга селекције, међу више од 300 наставника и професора из Србије који су се пријавили на конкурс за едукаторе, на тему климатских промена и заштитe природе, који је организован на српском и енглеском језику, професор Владимир Мајсторовић је изабран међу 10 едукатора који ће организовати предавања и обуке за наставнике и наставнице широм Србије на дату тему. Ово је део међународног пројекта који организује највећа Светска организација за природу и заштиту животне средине – WWF, WWF Adria – Serbia и Влада Шведске, у партнерству са Природњачким музејом из Беча.  

Циљ пројекта „Да нам клима штима“ је да повеже различите актере у друштву, интересне групе, професионална и стручна удружења, младе и заинтересоване грађане да би се подигао општи друштвени и појединачни ниво разумевања узрока и значаја климатских промена. Осим тога, неопходно је да се грађани информишу о томе, на који начин својим ангажманом могу смањити разорни утицај ових промена на опстанак планете и будућих генерација на њој. Три кључне компоненте пројекта су образовање, подизање грађанске свести путем јавних кампања и успостављање сарадње са привредницима. Приоритетна циљна група су млади Србије. 

– Концепт пројекта „Да нам клима штима“ се заснива на резултатима емпиријских истраживања узрока климатских промена широм света, али и на непосредном искуству везаном за природне непогоде и разорне последице које се одражавају и на људе и на наше природно окружење. Сведоци смо све видљивијег деловања климатских промена на територији Србије са видним и озбиљним последицама. Као последица ових промена претрпљена је велика материјална штета, угрожена безбедност, опстанак и здравље људи.  

Често смо склони да превидимо једноставну истину да без здраве природе нема здравог и успешног друштва. Сва истраживања указују на то да ће, уколико се не предузму озбиљне мере против емисије CO2 и осталих узрока климатских и еколошких промена, доћи до критичног раста сиромаштва у Србији, што ће угрозити сваку перспективу економског и друштвеног благостања. Већина грађана Србије још увек није свесна озбиљности овог планетарног проблема, односно, не разуме да лош однос према природном окружењу директно угрожава развој и дугорочни опстанак, како планете тако и нашег друштва – каже Мајсторовић и истиче да је један од путева борбе против наведених изазова упоран и свестран рад на подизању нивоа знања, односно, просвећивању грађана, како би се својим залагањем и различитим активностима приморали сви, као и центри финансијске и политичке моћи да одговорно проводе усвојене политике и стратегије усмерене на борбу против климатских промена.

– То је и међународна обавеза државе Србије, која се још 2018. године обавезала да ће применити инструменте борбе против климатских промена, који су договорени и усвојени на глобаном нивоу. Реализацију овог пројекта, омогућава Влада Краљевине Шведске и WWF (World Wildlife Fund ) – Светска организација за природу – подсећа Владимир Мајсторовић.

На обукама у оквиру поменутог пројекта професори, наставници, ученици, млади и други учесници имају могућност да се упознају са низом тема и занимљивих едукативних радионица, као што су: “Са климатским променама на ти“, “Светски океан и морске струје“, “Циклус угљеника“, “Свет климе“, “Срећно село“ и други, на којима се решавају и одређени задаци, сазнајемо од професора Мајсторовића. Организатори су, напомиње он, предвидели и квизове знања, занимљиве играонице, представљање еколошких акција и друго.

Наш саговорник као посебно занимљиву учесницима издваја међународно признату едукативну радионицу, „Свет климе“, коју је развио Образовни центар Природњачког музеја у Бечу и Фондација за климу и енергију.

– Укратко, циљ ове едукативне радионице је да се представе климатски елементи и фактори и њихов утицај на природу, како би се млади боље упознали са основним проблемима климатских промена. Такође, радионица наводи ученике да пронађу стратегије и решења за успоравање и прилагођавање климатским променама. Учесници пројекта добијају разноврстан материјал за рад. Мајсторовић је и конкретно на терену у школи са својим ученицима организовао низ едукативних радионица, а свечано је обележен и Међународни дан заштите животне средине у ,,Учионици у природи“, у дворишту школе. Тим поводом засађено је цвеће, украсно шибље, жбуње, а постављена је и кућица за птице.    

З. Л. С. и WWF Adria – Serbia

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.