ГОДИНУ ДАНА УСПЕШНОГ ПОСЛОВАЊА НАУЧНО ТЕХНОЛОШКОГ ПАРКА “ЧАЧАК” НА НОВОЈ ЛОКАЦИЈИ
У присутву гостију, представника Града, привредника и директора научно технолошких паркова “Београд” и “Ниш”, у понедељак је свечано обележено годину дана успешног пословања Научно технолошког парка “Чачак” на новој локацији, на простору некадашње фабрике Цер. Овом приликом, директор Мирко Пешић је нагласио да су остварени резултати изузетни, више од очекиваних, као и да је капацитет простора од око 6.000 метара квадратних попуњен преко 90 одсто.
– Сада, већ имамо 13 компанија које раде на новој локацији и одлично међусобно сарађују, а Научно технолошки парк им пружа додатне информације у вези са фондовима и алатима подршке који су усмерени ка развоју њиховог пословања и сарадњи са институцијама образовања и истраживања. Развијамо привредну и пословну заједницу засновану на иновацијама и новим технологијама – рекао је Мирко Пешић, в. д. директора НТП “Чачак”.
Пешић је истакао да су компаније, чланице НТП-а успешне, не само у Србији, већ и да остварују одличне резултате и ван граница наше земље. Три чланице НТП-а имају подстицај од Фонда за иновациону делатност, две компаније су биле успешне на Сајму иновација у Москви, а у наредној години једна ће учествовати на Дубаи Еxпо. Поред тога, Научно технолошки парк подстиче и обновљиве изворе енергије, што потврђује и чињеница да је на крову ове институције отворена Соларна електрана.
– Све више младих је заинтересовано за наше програме које реализујемо у Стартап центру и Научно технолошком парку. С обзиром на то да се повећава број средњошколаца, студената и уопште окупљених око НТП-а, крајем године ћемо припремити програм намењен за стартап тимове, кроз менторство и фондове – најавио је директор Пешић.
Председница Скупштине Научно технолошког парка “Чачак” Милица Дачић, подсетила је да је прошло године, 16. јуна, у присуству председника Србије Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић свечано отворена нова зграда у индустријској зони Цер, којом су НТП и град добили нови замајац развоја.
– С обзиром на ситуацију са корона врусом можемо рећи да је иза нас једна успешна година. Чланице НТП-а запошљавају око 70 радника и дају нову слику целокупне индустријске зоне Цер, јер се више активних фирми стално унапређују, што доприноси реиндустријализацији Чачка. Уз подршку Владе Републике Србије, која је и сувласник НТП-а, постигли смо оно што смо хтели 2017/18. године. Срећни смо што смо на мапи научно технолошких паркова у Србији, имајући у виду шта све наш крај може да пружи развоју иновација. Очекујемо да Научно технолошки парк “Чачак” буде бренд Западне Србије. Више нисмо окренути ка прошлим резултатима, наравно, на крилима њих желимо да будемо још бољи и зато смо данас, на првој седници Скупштине у новом сазиву, усвојили нова акта, са освртом на то како да оснажимо тим у НТП-у, али и како да усмеримо енергију на проширење капацитета – рекла је Милица Дачић, додајући да је организована и презентација новог пројекта Србије и Швајцарске “Технопарк Србија 2”, што је јако битно због нових стартапова, који би требало да добију до 15.000 швајцарских франака, наравно, под условом да аплицирају кроз НТП “Чачак”.
Владан Милић, заменик градоначелника Чачка, казао је да је Научно технолошки парк институција у коју је Град улагао од њеног оснивања, али да се у почетку није развијала очекиваним темпом.
– Међутим, у последњих неколико година, уз помоћ државе и Града, НТП заузима право место у привреди Чачка. Окупља младе привреднике и Град ће им и у будуће помагати. Заједно са државом издвајамо око 25 милиона динара, а НТП има сопствених средстава око седам милиона. Град Чачак издваја 15 милиона динара на годишњем нивоу, а Република десет милиона. Верујем да ће НТП и у будућности бројчано и институционално јачати – нагласио је Милић.
Н. Р.