Društvo

УМ НА ДРУМ!

ПРЕДАВАЊЕ О БЕЗБЕДНОСТИ И ПРЕВЕНЦИЈИ У САОБРАЋАЈУ

У организацији Удружења женског предузетништва “Надежда Петровић” и Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије, у понедељак је у просторијама Научно технолошког парка одржано мотивационо предавање, на тему безбедности и превенције у саобраћају “Ум на друм”. Савез параплегичара и квадриплегичара Србије већ пет година реализује пројекат “Још увек возим” на територији Републике Србије. Циљ пројекта је да у сваком граду едукује младе о последицама саобраћајних незгода. Кроз искуства лица са инвалидитетом додатно би схватили потребу за поштовањем саобраћајних прописа и уверили се у негативне и неповратне последице саобраћајних незгода. До сада су ова предавања одржана у 40 градова, а пратило их је више од 20.000 ученика. Од прошле године проширена је циљна група на студенте, запослена лица, ауто школе… Предавачи у овом програму су стекли потребна знања и вештине у дуготрајном процесу обуке, у којој су учествовали и стручњаци из Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије.

После речи добродошлице Горане Танасковић, директорке Удружења женског предузетништва “Надежда Петровић”, Мирка Пешића, в. д. директора Научно технолошког парка Чачак, Владана Милића, заменика градоначелника и Александра Петронијевића, председника Савета за безбедност саобраћаја, предавање су одржали Бојана Гладовић и Кристина Ђорђевић Грбовић, које су доживеле саобраћајну незгоду и Драган Рикановић из Агенције за безбедност саобраћаја. Весна Баур, председница Удружења женског предузетништва “Надежда Петровић”, овом приликом је нагласила да сви заједно можемо да променимо свест о безбедности и култури у саобраћају: 

– Са нама је девојка из Руме, Бојана Гладовић која је, нажалост, доживела саобраћајну незгоду од када је у инвалидским колицима. Међутим, годинама ради на пројекту “Још увек возим”, јер жели да свима, а посебно младима, кроз предавања која се одржавају широм Србије, укаже на важност безбедности у саобраћају. Поред младих, циљне групе су и студенти, запослена лица, ауто школе…, јер сви заједно можемо да променимо свест о безбедности, а посебно о култури у саобраћају. Осим Бојане, предавачи су и наша суграђанка Кристина Ђорђевић Грбовић, која је, такође, доживела саобраћајну незгоду и Драган Рикановић из Агенције за безбедност саобраћаја из Београда. А чланице нашег Удружења сматрају да, не само као предузетнице, него првенствено као мајке, могу да допринесу подизању свести наше и туђе деце. Нисмо ту само да афирмишемо женско предузетништво, већ и очување живота, формирање нове генерације која ће се на путевима понашати другачије, безбедније, јер то што имамо добре путеве и боља возила не значи да од нас праве и боље возаче.

ПОВЕЋАЊЕ БЕЗБЕДНОСТИ СВИХ УЧЕСНИКА У САОБРАЋАЈУ

Бојана Гладовић из Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије каже да је циљ пројекта “Још увек возим” повећање безбедности свих учесника у саобраћају:    

– Кроз наше личне приче преносимо лоше искуство, а колега из Агенције за безбедност саобраћаја кроз теорију подсећа који су узрочници и последице саобраћајних незгода.

Чачанка Кристина Ђорђевић Грбовић пре четири и по године је, као сувозач, доживела саобраћајну незгоду и од тада је у инвалидским колицима. Приликом саобраћајне незгоде није била везана сигурносним појасом, а како каже, последице су очигледне: 

– Кроз своје искуство покушавамо да допремо до људи, односно, да не дозволе да им се догоди оно што је нама, па да тек онда размишљају о последицама. Моја порука је да не занемарују ниједан тренутак у саобраћају, да везују појас, да поштују саобраћајне прописе и да то првенствено раде због себе и људи које воле, а не због плаћања казни или неког другог фактора.

За чачанског паратриатлонца Лазара Филиповића друм је неизоставан у његовом тренажном процесу и саставни је део дана, а пре два и по месеца је доживео саобраћајну незгоду. Како објашњава, човек је излетео са споредног пута, директно га ударио у ауто и том приликом је Лазару пукао један пршљен:   

– То ме је тренутно, мало успорило у припремном периоду за предстојеће параолимпијске игре. Али, повезао бих два слогана, “Ум на друм”, јер мој ум јесте и даље окренут према друму и “Још увек возим”. Пре 15 дана сам почео да се враћам тренажном процесу и надам се да ћу ускоро стати и на друм и наставити тамо где сам стао.

НАЈЧЕШЋИ УЗРОЦИ НЕЗГОДА: КОРИШЋЕЊЕ МОБИЛНОГ ТЕЛЕФОНА, НЕПРИЛАГОЂЕНА БРЗИНА, НЕВЕЗИВАЊЕ ПОЈАСА…

Драган Рикановић из Агенције за безбедност саобраћаја, казао је да је трибина “Ум на друм” намењена младима, али и да је применљива и на остале учеснике у саобраћају који користе путничке аутомобиле и друга возила.   

– Најчешће грешке које возачи праве у току вожње и које доводе до саобраћајних незгода су: коришћење мобилног телефона, неприлагођена брзина, коришћење алкохола и невезивање сигурносног појаса. Кроз овај пројекат покушавамо да покријемо што више градова у Србији, како би што више људи чуло ову причу и смањило узроке саобраћајних незгода, односно, повећали своју безбедност у саобраћају. Пре два месеца смо са МУП-ом организовали заједничку кампању за коришћење сигурносног појаса и надамо се да ће се свест возача, сувозача и путника у возилу подићи на што виши ниво. Према тренутним подацима, сигурносни појас на предњим седиштима користи око 85 одсто путника, док на задњим седиштима око 20-25 процената, што је јако мало – навео је Рикановић.

Савет за безбедност у саобраћају је саветодавно тело градоначелника Града Чачка, а његово функционисање је дефинисано Законом о безбедности саобраћаја.   

– На почетку сваке године анализирамо параметре и критеријуме стања безбедности саобраћаја на територији Града Чачка и на основу тога опредељујемо средства, али и одређујемо активности како бисмо унапредили слабе тачке које су евидентиране. Конкретно, у претходном временском периоду, преступи који се дешавају у саобраћају на територији нашег града су прекорачење брзине и недовољно коришћење сигурносног појаса, па у складу са тим планирамо и неке наше активности – рекао је Александар Петронијевић, председник Савета за безбедност у саобраћају.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.