ЈКП “ГРАДСКО ЗЕЛЕНИЛО” У ПРОЛЕЋНОЈ АКЦИЈИ УРЕЂЕЊА ГРАДА
За лепу слику града, пре свега за шаренило цвећа на Градском тргу, у ужем и ширем центру и на кеју, после пролећних суморних киша, заслужни су менаџмент и запослени Јавног комуналног предузећа “Градско зеленило”. Градски трг је богат цветницама, у бетонским дугачким жардињерама су солитерне биљке и цвеће, а лепшем изгледу целе површине доприносе топијари четинарских биљака у посебним формама, спиралним или кугластим. Осим што можемо уживати у цвећу раскошних боја у бројним рунделама и жардињерама у центру града, Љубићки кеј, такође, красе негован травњак и лепе саднице. Упркос киши, покошени су травњаци у целом граду, парковских, али и неуређених површина, улица, кеја, бедема, приобаља Мораве…
Поред редовних активности, ЈКП “Градско зеленило” посебну пажњу посвећује уређењу града, односно, цветних и зелених површина. Тренутно је у завршној фази пролећна садња цвећа, на површини од 1.400 квадратних метара у центру града и око 400 квадратних метара на Љубићком кеју.
– Ове године је пролеће било хладније, па је и пролећна садња цвећа каснила. Углвном током маја садимо летње цвеће и оно цвета до половине октобра, када га мењамо јесењим. Летње цвеће подразумева биљке које захтевају високе температуре, а реч је о стандардним врстама које успевају у нашим условима, као што су бегонија, у народу позната као бомбоница, кадифа, салвија, петунија, винка, украсне копривице, различите врсте лозица, перена, украсне руже, које се саде поред стаза. Садимо и украсно шибље, четинаре, лишћаре који су нижег раста. Пуно их има око фонтане на Градском тргу и по цветним рунделама. Нижег су раста и мањег кореновег система, тако да не праве проблеме у градским условима – објашњава Драгица Јуковић, технички директор ЈКП “Градско зеленило”.
После пролећне садње, у мају или почетком јуна (што зависи од временских услова), цвеће остаје на цветним површинама до половине септембра, кад завршава свој вегетациони период, односно, док га први, рани мразеви не униште. Тада почиње јесења садња биљака које подносе ниске температуре, снег, лед, мраз, а то су углавном љубичице или виоле у различитим бојама, и у нешто мањим количинама белис и миозотис, подсећа наша саговорница.
Ускоро ће центар градa красити и 20 цветних купола са сурфинијама, падајућим пуноцветним биљкама. У договору са оснивачем овог јавног предузећа – Градом Чачком, куполе ће углавном бити постављене на шеталишту, код фонтане на Градском тргу, на горњем платоу Дома културе, код споменика Степи Степановићу, али и испред појединих објеката, испред Скупштине града, код Гимназије, код нове зграде Градске библиотеке…
– Раније смо имали великих проблема са заливањем свих садница, јер смо велике површине заливали са једном тракторском цистерном. Ове године смо, од Града Чачка, кроз пројекат добили средства и купили камион цистерну, тако да са знатно већим капацитетом можемо да залијемо велике цевтне и зелене површине. Учинак ће бити већи и, наравно, очекујемо да ће цвеће бити бољег квалитета – напомиње Драгица Јуковић.
Технички директор наглашава да град не би могао да се похвали богатством цветних аранжмана да производња садница није повећана. “Градско зеленило” се бави и расадничком производњом, а сетва семена у стакленицима је актуелна почетком године, у првој половини јануара.
– Биљке се гаје у контролисаним условима влажности, температуре и светлости. Негују се до половине априла и тада се се пресађују у пвц чаше, а када довољно одрасту, у погледу лисне и цветне масе, износимо их у град, или у нашу цвећару. “Градско зеленило” је од Града, такође кроз пројекат, добило и новац за изградњу још једног стакленика. Надамо се да ћемо са новим објектом, већ за следећу сезону, имати још већу понуду квалитетнијег цвећа – закључује Драгица Јуковић.
Н. Р.