PODNOŠENJE ZAHTEVA DO KRAJA NOVEMBRA!
Konkurs za dodelu podsticajnih sredstava namenjenih poljoprivredi i ruralnom razvoju Opštine Lučani za ovu godinu je objavljen 5. maja i trajaće do 30. novembra, tačnije do utroška opredeljenih sredstava.
Opština Lučani je za podsticaje poljoprivredi u ovogodišnjem budžetu opredelila 45.350.000.
Kako ističe Zorica Milošević, pomoćnik predsednika opštine za oblast poljoprivrede, i ove godine vlada veliko interesovanje poljoprivrednika za lokalne mere podrške agraru. Nakon raspisivanja konkursa, samo u prva tri dana podneto je više od 150 zahteva za korišćenje podsticajnih sredstava.
-Prošlogodišnji budžet za poljoprivredu je iznosio 38 miliona dinara. Imali smo više od hiljadu zahteva poljoprivrednika. Podsticajna sredstva su prebačena na račune korisnika pre Nove godine. U 2021, za mere podrške poljoprivredi opredeljena su veća sredstva. Lučani su poljoprivredna opština, veliki broj naših gradjana živi od poljoprivrede i opštinsko rukovodstvo je prepoznalo interes i potrebu da pojača ulaganja u poljoprivredu, kako bi se poljoprivrednicima pružila adekvatna podrška na polju unapredjenja proizvodnje – rekla je Zorica Milošević.
Program podrške obuhvata više mera: investicije u fizičku imovinu, upravljanje rizicima, održivo korišćenje zemljišta, ekonomska aktivnost u cilju podizanja konkurentnosti, to jest dodavanja vrednosti kroz preradu, kao i uvodjenja i sertifikacije sistema bezbednosti kvaliteta hrane, organskih proizvoda i proizvoda sa oznakom geografskog porekla na gazdinstvu, promotivne aktivnosti poljoprivrede i ruralnog razvoja i nabavka hrane i veterinarske usluge za ostavljenu žensku telad i jagnjad, za mušku telad za tov, kao i za kupljenu žensku i mušku telad za dalji tov.
INVESTICIJE U FIZIČKU IMOVINU
Za investicije u fizičku imovinu, iz agrarnog budžeta opštine opredeljeno je 29 miliona dinara. Podsticajna sredstva se odobravaju za nabavku umatičenih grla goveda, ovaca i koza. Subvencioniše se nabavka umatičenih krava starosti do pet godina, u momentu kupovine. Intenzitet pomoći je 60.000 dinara po jednom grlu koje je kupljeno na teritoriji Opštine Lučani, ili, ukoliko je kupljeno na teritoriji druge lokalne samouprave 70 odsto od vrednosti računa, ali do maksimalnih 90.000 dinara.
Za nabavku umatičenih ovaca, subvencije se odobravaju maksimalno za 20 grla. Visina podsticaja je 70 odsto od vrednosti kupljenog grla, maksimalno do 13.000 dinara.
Treća investicija u okviru prve mere podrške je nabavka umatičenih krmača (maksimalno pet). Maksimalan iznos po grlu je 25.000 dinara, odnosno, 60 odsto od vrednosti koja je navedena na računu.
Pored investicije za umatičena grla, subvencije se odobravaju i za nabavku priključne mehanizacije, gde se odobrava povraćaj sredstava od 60 odsto od ukupne vrednosti računa, bez PDV-a. Korisnik podsticajnih sredstava mora da ima u strukturi proizvodnje poljoprivrednu kulturu za koju je mašina namenjena.
U okviru iste mere se odobravaju i subvencije za podizanje novih voćnih zasada (nabavka sadnica maline, kupine, kao i drugog drvenastog voća). Intenzitet pomoći je do maksimalnih 100.000 dinara po gazdinstvu. Jedini uslov koji treba da ispune poljoprivrednici je da na kraju realizacije investicije imaju deset ari jagodičastog, ili 30 ari drvenastog voćnog zasada.
U fizičku imovinu spada i nabavka opreme za navodnjavanje, kao i protivgradnih mreža. Povraćaj sredstava je takodje 60 odsto od vrednosti nabavljene opreme, odnosno, do maksimalnih 200.000 dinara. Tu su i investicije u oblasti pčelarstva (nabavka pčelinjih društava, košnica i opreme koja se koristi u pčelarenju), gde je intenzitet pomoći 70 odsto od vrednosti računa, maksimalno 80.000 dinara. Podnosioci zahteva treba da imaju najmanje pet, a maksimalno 500 registrovanih košnica, kako bi konkurisali za dodelu podsticaja za razvoj pčelarstva.
U okviru ove mere, novinu predstavljaju subvencije za podizanje plastenika za proizvodnju povrća, cveća ili jagodičastog voća. One iznose 60 odsto od vrednosti investicije. Specifičan uslov je da poljoprivredno gazdinstvo mora imati najmanje tri ara površine pod plastenicima upisane u biljnu strukturu u Trezoru. Maksimalni iznos podsticaja je 200.000 dinara.
Maksimalni iznos podrške koju može ostvariti jedno poljoprivredno gazdinstvo u okviru mere investicija u fizičku imovinu je 300.000 dinara.
UPRAVLJANJE RIZICIMA U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI
Druga mera podrške je upravljanje rizicima, to jest povraćaj sredstava po osnovu poljoprivrednog osiguranja, a za nju je opredeljeno ukupno 5,5 miliona dinara. Intenzitet pomoći je 30 odsto od ukupne vrednosti polise osiguranja, odnosno, do maksimalnih 15.000 dinara po gazdinstvu.
BESOLATNA ANALIZA ZEMLJIŠTA
Treća mera je održivo korišćenje zemljišta i ona podrazumeva plaćene analize zemljišta i dobijanje preporuke za njegovo dalje korišćenje. Analizom može biti obuhvaćeno najviše do deset uzoraka zemljišta po poljoprivrednom gazdinstvu. Ukoliko je neophodna kalicifikacija zemljišta, poljoprivrednik će nakon toga dobiti i krečnjak za kalcifikaciju zemljišta. Za realizaciju ove mere je opredeljeno ukupno dva miliona dinara.
PODIZANJE KONKURENTNOSTI
Za meru ekonomske aktivnosti u cilju podizanja konkurentnosti, to jest dodavanja vrednosti kroz preradu, kao i uvodjenja i sertifikacije sistema bezbednosti kvaliteta hrane, organskih proizvoda i proizvoda sa oznakom geografskog porekla na gazdinstvu, opredeljeno je tri miliona dinara. Zahteve za korišćenje podsticajnih sredstava u okviru ove mere mogu podnositi poljoprivredna gazdinstva i poljoprivredne zadruge. Novina u okviru ove mere je podrška za nabavku opreme za prijem, preradu i pakovanje mleka i mlečnih proizvoda, Ovom merom je obuhvaćena i podrška u preradi voća u voćne rakije, kao i nabavka opreme koja je potrebna za pripremu i pakovanje pića. Vrednost povraćaja je 60 odsto od ukupne investicije, odnosno, do maksimalnih 200.000 dinara.
NABAVKA STOČNE HRANE I VETERINARSKIH USLUGA
Za podršku poljoprivrednicima u nabavci hrane i veterinarskih usluga za ostavljenu žensku telad i jagnjad, za mušku telad za tov, kao i za kupljenu žensku i mušku telad za dalji tov, izdvojeno je pet miliona dinara. Intenzitet pomoći je 100 odsto za nabavku hrane i veterinarske usluge. Za ostavljeno žensko tele iz svog zapata, kao i kupljeno žensko tele ostvaruje se povraćaj od 25.000 dinara. Uslov je da se svako tele na koje je odobren povraćaj dela sredstava mora zadržati najmanje tri godine u poljoprivrednom gazdinstvu. Ova subvencija se ostvaruje za maksimalno pet ženskih grla. Novina u ovoj godini je subvencija za mušku telad za tov iz sopstvenog zapata,ili za kupljenu mušku telad, maksimalno za 10 grla. Povraćaj za mušku telad je 12.000 dinara po grlu. Svako tele za koje se odobrava subvencija mora ostati u poljoprivrednom gazdinstvu minimalno 180 dana. Povraćaj sredstava u visini od 5.000 dinara se obezbedjuje i za ostavljenu žensku jagnjad, maksimalno za 10 grla. Sve životinje na koje se odobravaju podsticaji moraju biti umatičene.
PROMOTIVNE AKTIVNOSTI
Za promotivne aktivnosti poljoprivrede i ruralnog razvoja (za posete sajmovima, izložbama i manifestacija poljoprivrednog karaktera) opredeljeno je 350.000 dinara.
V. Stepanović